IPN odsłonił baner na OZGrafie z niezwykle kontrowersyjną postacią [WIDEO]

IPN odsłonił baner na OZGrafie z niezwykle kontrowersyjną postacią [WIDEO]
IPN odsłonił baner z podobizną kontrowersyjnej postaci - majora "Łupaszki"
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

1 marca na biurowcu należącym do Olsztyńskich Zakładów Graficznych odsłonięto baner z wizerunkiem Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Instytut Pamięci Narodowej tak uhonorował Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oficjalnie zaprezentowany został baner z postacią legendarnego dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

– możemy przeczytać na fanpage'u Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie.

Na miejscu obecni byli przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, jak również lokalnych stowarzyszeń i organizacji patriotycznych.

Pomysłodawcą inicjatywy była olsztyńska Delegatura IPN.

Kim był major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”? Jest to z pewnością jedna z bardziej kontrowersyjnych postaci. Z jednej strony był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i walczył z komuną oraz wszystkimi, którzy ten system reprezentowali. Został schwytany w 1948 roku i skazany na karę śmierci za zabicie przynajmniej 70 milicjantów, 60 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz za zbrodnie na ludności cywilnej.

I to właśnie za zbrodnie na cywilach jest krytykowany, gdyż przed wojną był oficerem, więc wiedział, czym grozi wydanie takiego rozkazu swoim podwładnym.

Co ciekawe, to właśnie IPN, za pośrednictwem swojego pracownika, dr. Pawła Rokickiego (wydał monografię „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”. Warszawa 2015) poddał szerokiej krytyce działania „Łupaszki”.

Chodzi o zbrodnię w Dubinkach, gdzie podkomendni Łupaszki mieli zabić 21 cywilów. Działali też w okolicy. Łącznie z ich rąk miało zginąć nie mniej niż 66 osób. Zanim jednak doszło do tej zbrodni, major skierował do Glinciszek sześcioosobowy oddział 5. Wileńskiej Brygady AK, który zwabił w pułapkę litewskich policjantów z 3. kompanii 258. rezerwowego batalionu policji. Wywiązało się starcie. Zginęło w nim 4 policjantów.

Wtedy to por. Petras Polekauskas wydał rozkaz zabicia 38 polskich obywateli zamieszkujących Glinciszki. „Łupaszka” w Dubinkach wziął odwet, jednakże nie na sprawcach, a również na ludności cywilnej.

Paweł Rokicki zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy, a mianowicie demoralizację partyzantów.

Wojenna demoralizacja miała niewątpliwie szeroki zasięg. Jej skutki można odnaleźć w zachowaniach zarówno partyzantów, jak i litewskich policjantów. O przerażającej głębokości tej demoralizacji najdobitniej świadczy brak zahamowań sprawców obu zbrodni przed mordowaniem małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Wyraźnym przejawem deprawacji niektórych partyzantów 5. Brygady AK było zgwałcenie przed śmiercią jednej z kobiet w Dubinkach. Sytuacja odgórnego przyzwolenia dała wówczas niektórym osobom możliwość bezkarnego uprawiania bestialstwa. (…) Przejawem rozprężenia moralnego niektórych sprawców były również rabunki mienia ofiar, których dopuszczali się sprawcy obu zbrodni. (…) Demoralizacja sprawców szła w parze ze wzajemną nienawiścią na tle narodowościowym.

– możemy przeczytać w monografii.

Czytaj również:

Marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Olsztyna [ZDJĘCIA]

Moment umieszczenia baneru z mjr. "Łupaszką"🇵🇱

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie Piątek, 26 lutego 2021
Galeria

Komentarze (36)

Dodaj swój komentarz

 • wnuk żołnierza AK 2021-03-03 12:49:02 88.156.*.*
  Jako wnuk żołnierza AK, smuci mnie że piękne tradycje AK, są zapominane a tacy wątpliwi "bohaterowie" są stawiani na piedestale. Naprawdę, nie mamy w kim wybierać? W prawdziwych bohaterach którzy nigdy nie splamili mundury i zawsze przy okazji zachowywali się zwyczajnie, po ludzku? IPN to niesty instytucja szkodliwa i widać jej degradację, jeżeli np. szefem we Wrocławiu zostaje jaeny faszysta, były członek ONR i dopiero po aferze go odwołują. Żenada i smutek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Gnać z Olsztyna faszystoskie świnie 2021-03-03 12:23:47 37.30.*.*
  Od kiedy to gwałcenie kobiet, mordowanie ludności cywilnej i dzieci jest bohaterstwem, zadaje te pytanie tym co się tu rozpisują! Patologia po podstawówkach nagle zrobiła się ekspertami od bohaterstwa,nic dziwnego że później dyrektorami IPN zostają debile chajlujacy na cześć Hitlera.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2
 • Marriu 2021-03-03 11:15:02 81.190.*.*
  Kwiczą czerwone świnie, kwiczą czerwone świnie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 12
 • jul 2021-03-03 09:50:01 5.184.*.*
  Jest tylu prawdziwych bohaterów, czy naprawdę trzeba czcić takiego bandytę?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • PATRIOTA 2021-03-03 09:16:58 81.190.*.*
  cześć i chwała ŁUPASZCE wielkiemu patriocie walczącym z UTRWALACZAMI WŁADZY LUDOWEJ - FUNKCJONARIUSZAMI MO i SB których uczciła olsztyńska hołota komunistyczna budując im pomnik przy alei głównej cmentarza ul. poprzecznej. Ten pomnik hańby musimy natychmiast zburzyć i na tym miejscu wystawić pomnik ŁUPASZCE. l
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 9
 • Rodowity Olsztynianin 2021-03-03 07:11:27 93.105.*.*
  Kwiiiik kwiiiik kwiiiik kwiiiik kwiiiik kwiiiik kwiiiik kwiiiik kwiiiik czerwone świnie !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 13
 • Młoda 2021-03-02 20:57:30 94.254.*.*
  Przeciętny Amerykanin nie wie gdzie leży Europa a o Polsce wielu nie słyszało. Nie przeszkadza mu żyć godnie i cieszyć się życiem. Zna treść swojej konstytucji i przestrzega jej zasad. Prawie od 250 lat niewiele jej zapisów się zmieniło. Nam Polakom kolejne rządy od 1918 roku każą znać kolejne konstytucje . Może i znamy je ale z przestrzeganiem to już gorzej. Każdy ustrój znajduje ,,swoich", których nazywa - ,,bohaterami", ,,wykletymi" i ,,wielebnymi". A ja pytam kogo oni interesują. Niech zajmą się nimi historycy i pasjonaci. Naród chce być szanowany i mieć dobre środki na życie. Nie 500+ ale uczciwie zarobione pieniądze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 7
 • Pan ktos 2021-03-02 20:04:09 81.190.*.*
  Jedynie co możecie czerwone kmiecie to kozaczyć na internecie. Bo wasze rządy już nie wrócą na Polska ziemie. Niech żyje Łupaszko!! Niech żyje wolna Polska !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 21
 • Razun 2021-03-02 19:35:28 81.190.*.*
  Widać po komentarzach że podmiotów ubeckich ścierw dalej mnogo w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 14
 • .R.O. 2021-03-02 16:31:28 83.23.*.*
  Morderca na banerach. To normalne pod rządami dyktatora. Taka sytuacja. Zrozumcie to wszyscy, którzy nie bierzecie udziału w wyborach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 15