Inwestycja rowerowa na ul. Iwaszkiewicza przypomina scenografię z filmów Stanisława Barei

Inwestycja rowerowa na ul. Iwaszkiewicza przypomina scenografię z filmów Stanisława Barei
Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową, mieszkańcy protestują
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wojciech Szalkiewicz, jeden z mieszkańców ul. Iwaszkiewicza, który od początku protestuje przeciwko miejskiej inwestycji utworzenia drogi rowerowej i likwidacji kilkudziesięciu miejsc parkingowych, napisał list do radnych. – To inwestycyjny idiotyzm roku – podsumował w piśmie.

Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza już od października są w konflikcie z władzami miasta o budowę drogi rowerowej. Inwestycja prowadzona jest po wschodniej stronie ulicy, gdzie do tej pory były miejsca parkingowe. Kilkadziesiąt z nich zostało zlikwidowanych.

Budowa ścieżki ma się ku końcowi, a sam trakt dla rowerzystów, na wysokości bloku przy ul. Iwaszkiewicza 40, został skierowany na jezdnię, więc rowerzyści, aby pojechać dalej, będą musieli uważać na samochody.

Mieszkańców to zbulwersowało. W ich imieniu list do radnych napisał Wojciech Szalkiewicz, który mieszka w pobliżu. Pismo publikujemy w całości:

Szanowni Państwo,

W imieniu mieszkańców bloków 21-40 przy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie pragnę poinformować o praktycznym zakończeniu budowy ścieżki rowerowej, którą dziś już z pewnością można nazwać „inwestycyjnym idiotyzmem roku”. Zapraszam serdecznie do obejrzenia efektów prac prowadzonych przez miasto za kilkaset tysięcy złotych i kosztem kilkudziesięciu ogólnodostępnych miejsc postojowych, a mającej rzekomo poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, jak również komfort życia mieszkańców. Aktualne zdjęcia w załączniku (+ jedno archiwalne z Googlemap).

Przy okazji pragnę przekazać Państwu odpowiedź p. Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna na pytanie dotyczące kontynuacji tej inwestycji. W piśmie z 30.11.2021 r. skierowanym do p. Lidii Staroń, Senator RP napisał:

„...Aktualnie trwający III etap realizacji projektu technicznego z OBO 2016 został praktycznie zakończony i inwestycja nie obejmuje dalszego terenu przy ul. Iwaszkiewicza. Obecnie nie jest planowana realizacja dalszego zakresu budowy ścieżek rowerowych w tym obszarze. W przyszłorocznym budżecie, nie zaplanowano środków finansowych na ten cel. Aktualnie nie jest planowane zwiększenie ilości ogólnodostępnych miejsc postojowych w rejonie ul. Iwaszkiewicza".

Jak wygląda z deklaracji Pana Prezydenta przynajmniej w przyszłym roku nie będzie ani ścieżki rowerowej ani nowych ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Z poważaniem

w imieniu mieszkańców

dr Wojciech K. Szalkiewicz

– możemy przeczytać w liście.

Już w zeszłym tygodniu skontaktowaliśmy się w sprawie przebiegu drogi rowerowej na ul. Iwaszkiewicza z urzędnikami w ratuszu. Do tej pory czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że konflikt między władzami miasta a mieszkańcami ul. Iwaszkiewicza rozpoczął się po tym, gdy w październiku br. ruszyły prace związane z budową ścieżki rowerowej, tym samym likwidując kilkadziesiąt miejsc parkingowych (Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową).

Mieszkańcy wymienili korespondencję z władzami miasta (Nowe fakty ws. likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza).

Paweł Sokół powołał się na art. ustawy o samorządzie gminnym.

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

– możemy przeczytać w ustawie.

Mieszkańcy zwrócili uwagę, że likwidacja miejsc parkingowych utrudni życie osobom mieszkającym przy ul. Iwaszkiewicza, ale także służbom ratowniczym i porządkowym. Zaparkowanie w okolicy ww. bloków w dzień jest bardzo trudne, a wieczorem „praktycznie niemożliwe”.

W dodatku mieszkańcy poruszyli temat Łynostrady, która jest oddalona o zaledwie 100 metrów od ul. Iwaszkiewicza.

– Budowa nowej trasy rowerowej związanej z likwidacją miejsc parkingowych i za tym idącym utrudnieniem życia mieszkańców, skutkować będzie uniemożliwieniem prawidłowego funkcjonowania (brak możliwości dostarczenia podstawowych produktów do miejsc zamieszkania z powodu braku miejsca do parkowania), co spowoduje znaczne niezadowolenie społeczne – wyjaśnił Paweł Sokół.

Prezydent z kolei odpowiedział, że to mieszkańcy, poprzez OBO, wybrali ten projekt.

– To sami mieszkańcy zdecydowali o budowie ścieżki rowerowej, a co za tym idzie częściową likwidacją miejsc postojowych – dodał Piotr Grzymowicz i na zakończenie zachęcił do realizacji własnego projektu w przyszłym roku.

6 listopada lokalni mieszkańcy protestowali na ul. Iwaszkiewicza (Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza: ''Zróbmy w OBO projekt, aby wynieść ratusz z miasta'' [ZDJĘCIA, WIDEO]). Poparł ich prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Jerzy Okulicz.

– Koncepcje zagospodarowania były zgłaszane dużo wcześniej i cały kierunek był skierowany na Łynostradę. Z Łynostrady miały być tylko dojazdy do szkoły i dla mieszkańców, żeby mogli tam dojechać. To Łynostrada jest jakby kręgosłupem całego Olsztyna. Ta inwestycja na ul. Iwaszkiewicza to wyrzucenie pieniędzy w błoto – stwierdził prezes Okulicz.

23 listopada mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza protestowali po raz kolejny (Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie mają dość. Po raz kolejny protestowali ws. likwidacji miejsc postojowych [ZDJĘCIA]). Obecni na tym spotkaniu byli radni Jarosław Babalski i Mirosław Arczak.

Podobny zabieg, jeżeli chodzi o wjazd rowerem na ulicę, zastosowano w 2020 roku na os. Mazurskim (ul. Pstrowskiego).

Czytaj również:

Rowerzyści przy os. Mazurskim zmuszeni wjechać na 4-pasmową ruchliwą jezdnię

Mamy odpowiedź urzędników ws. przedłużenia drogi rowerowej na os. Mazurskim

2147382000
Galeria

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

 • Za panem Henrykiemn 2021-12-07 19:04:19 23.106.*.*
  Na głównym zdjęciu pięknie widać jak miejsca parkingowe zajmują przestrzeń przeznaczoną dla pieszych. Zgodnie z przepisami szerokość chodnika powinna wynosić 2 m, tymczasem w spornym miejscu chodnik jest duuużo węższy. Jak to możliwe, że mała grupka cwaniaków blokuje budowę ścieżki rowerowej i chodnika i wtóruje im w tym niezrozumiałym proteście media i prezes OSM? O co tu chodzi? Dlaczego ci ludzie nie mogą zrobić sobie miejsc parkingowych na swoich posesjach (na Geoportalu są widoczne granice ich działek) albo kupić grunt na utworzenie własnego parkingu? Dlaczego miasto i ZDZiT nie może sobie poradzić z tymi krzykaczami? Ja mieszkam na tej ulicy i śmiem twierdzić, że zarzuty tych cwaniaków są absurdalne. To nie jest droga wewnętrzna tylko droga publiczna a na drodze publicznej nie powinno być miejsc parkingowych w śródmieściu dla wybrańców. Twierdzenie, że rowerzyści powinni jeździć Łynostradą jest tak samo absurdalne jak twierdzenie, że ul. Iwaszkiewicza jest zbędna ponieważ równolegle jest ulica Warszawska i Sikorskiego i tamtędy powinny jeździć samochody! Co to za argumenty? Może znajdzie się jakiś redaktor i w końcu napisze porządny artykuł, o tym jak kilku krzykaczy terroryzuje innych mieszkańców ul. Iwaszkiewicza odbierając im prawo do budowy ścieżki rowerowej i przyzwoitego chodnika do przystanku autobusowego. Czy w tym mieście jest taka osoba? Niech Pan Szalkiewicz i jego poplecznicy wyłożą kasę z własnej kieszeni i wykupią sobie miejsca parkingowe zamiast żerować na mieniu wspólnoty miejskiej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 4
 • Sąsiad 2021-12-07 19:01:12 93.105.*.*
  Najśmieszniejsze jest to, że projekt złożył pan który mieszka w tych blokach. Teraz wstyd mu spojrzeć sąsiadom w oczy. A pan Wojciech i ferajna zrobili błąd - zamiast walczyć o miejsca parkingowe, ścieżkę i chodnik podzielił mieszkańców na 40 za miejscami parkingowymi i resztę za chodnikiem ze ścieżka. Tak to się nic nie uda...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • www 2021-12-07 15:25:20 195.136.*.*
  to miasto to to centrum idiotycznych decyzji, utrudniania życia , niezrozumienia potrzeb mieszkańców . Durne tłumaczenie prezydenta , że mieszkancy wybrali ?? A jakby mieszkańcy wybrali budowę parkingu na miejscu ratusza?? To też ratuszowe owce zrealizowałyby projekt?? Przeciez przed realizacja trzeba wyważyć potrzeby wszystkich stron !! Nie znajduje logicznych słów na wytłumaczenie takiego bubla drogowego. Najsmutniejsze jest to , że to na pewno nie ostatni taki idiotyzm w wykonaniu ratusza. A nam pozostało składać i POPIERAĆ projekt budowy pietrowego parkingu w miejscu ratusza!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Ols 2021-12-07 14:10:35 178.42.*.*
  Faktycznie ta ścieżka dziwnie poprowadzona a co do parkingu to macie tyle miejsca wokół bloków Napewno stare miejsce parkingowe nie było wygodne no i te przystanki autobusowe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • jojo69 2021-12-07 13:17:31 5.184.*.*
  Panie Szalkiewicz zaorałeś pan inwestycję którą teraz krytykujesz. Ścieżka rowerowa powinna kończyć się za przystankiem autobusowym i tam istniejącym połączeniem z łynostradą (przy okazji z budową zatoki autobusowej). A o Pana miejsce parkingowe to niech się Pan spyta spółdzielnię mieszkaniową. To nie PRL tu hasło dajcie bo nam się należy nie działa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
 • spółdzielniezaorać 2021-12-07 13:03:53 185.103.*.*
  Wszędzie w koło tej ulicy budynki i grunty spółdzielcze a prezes OSM protestuje ze spółdzielcami, że miasto na swoim skrawku gruntu wzdłuż drogi buduje w końcu prosty chodnik i bezpieczną ścieżkę rowerową :-) To jest jakiś kabaret :-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • Lol Olsztyn 2021-12-07 12:37:43 88.156.*.*
  Każda prośba przez łzy od ludzi - do włodarza tego miasta zostaje odprawiona z kwitkiem tą samą odpowiedzia ze wszystko zostało juz wczesniej ustalone , zaprojektowane i przyklepane, a większość z tych apelów dotyczy dalszego pomniejszania przestrzeni parkingowej w mieście na rzecz drugorzednych inwestycji względem komfortu życia. Jakiś czas temu jakaś agencja zrobiła badanie z którego wynikało, że w Olsztynie co roku przybywa kilka tysięcy samochodów, natomiast miejsc parkingowych ubywa [nie licząc developerki, w której samochody stawiają mieszkańcy z wykupionym miejscem] Na dzień dzisiejszy Olsztyn potrzebuje kilka tysięcy nowych miejsc parkingowych. Każdy blok już w tej chwili wieczorem jest ,,dopakowany" do maximum i nie trzeba być wielkim geniuszem, żeby to zauważyć mieszkając w tym mieście. Jedyny wielopiętrowy parking znajduje się na nagórkach nie licząc galerii. Przy budowie Dworca Głównego również skompromitowałeś nasze miasto , bo w zamian za ogromną inwestycję pytałeś poważnych ludzi dlaczego proszą Ciebie o zagospodarowanie przestrzeni obok dworca i zbudowanie na własny koszt parkingu dla ludzi.. PRzeciez po co jakiś parking lepiej wybudować replike rakiety kosmicznej najlepiej radzieckiej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Goha 2021-12-07 12:26:02 31.60.*.*
  Proponuje mieszkańcom żeby postarali się aby w kolejnym roku budżetu obywatelskiego pojawił się i wygrał projekt pt "Likwidacja ścieżki rowerowej oraz budowa miejsc postojowych wzdłuż ulicy Iwaszkiewicza".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • inny 2021-12-07 10:41:52 5.173.*.*
  Zatem jak słusznie zauważyli, trzeba przedłużyć ścieżkę rowerową do skrzyżowania. Ja jestem za.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3
 • Lemon 2021-12-07 10:27:25 88.156.*.*
  Kabaret na inwestycja...jak wiele w Olsztynie. Coraz bardziej nienawidzę Olsztyna i to co tu się dzieje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 15
2147382000