Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2020-09-18 10:30

Cezary Kapłon

Mamy odpowiedź urzędników ws. przedłużenia drogi rowerowej na os. Mazurskim

Mamy odpowiedź urzędników ws. przedłużenia drogi rowerowej na os. Mazurskim
Na osiedlu Mazurskim ścieżka rowerowa kończy się na jezdni
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Droga rowerowa na wyremontowanym odcinku ul. Pstrowskiego niespodziewanie kończy się na wysokości pętli autobusowej. Rowerzyści muszą zatem zjechać na ruchliwą jezdnię, co obniża ich komfort. Zapytaliśmy urzędników, czy jest szansa na przedłużenie traktu rowerowego do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego.

reklama

W artykule pt. „Rowerzyści przy os. Mazurskim zmuszeni wjechać na 4-pasmową ruchliwą jezdnię” napisaliśmy o tym, że na ul. Pstrowskiego, na wysokości pętli autobusowej na os. Mazurskim, droga rowerowa kończy się na ruchliwej jezdni.

Zdaniem Mirosława Arczaka, radnego, a przy okazji rowerowego entuzjasty, w tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem drogowym mającym integrować ruch rowerowy z ruchem samochodowym. Radny jest zdania, że w wielu miejscach Olsztyna jest to idea słuszna, ale wymaga przygotowania warunków na jezdni.

– Rowerzyści muszą być tam bezpieczni, a ich naturalnie niższe tempo poruszania się nie może wywoływać ryzykownych zachowań kierowców. Skazanie rowerzystów na rozwiązanie, które wymusza jazdę po szerokiej jezdni wśród szybko jadących aut zazwyczaj kończy się ich obecnością na chodniku, co w konsekwencji powoduje przejeżdżanie po przejściach dla pieszych i szereg innych nieczytelnych i nieprzepisowych zachowań. Nie wspominając o kształtowaniu złych nawyków drogowych wśród rowerzystów. Wbrew pozorom, infrastruktura ma na to duży wpływ – powiedział Mirosław Arczak.

Jednak aby dowiązać drogę rowerową do skrzyżowania z ul. Synów Pułku/Wyszyńskiego, potrzebny jest remont całego kilkusetmetrowego odcinka. A na to na razie się nie zanosi, o czym mówią sami urzędnicy.

– Niestety na razie nie ma obecnie możliwości wydłużenie ścieżki rowerowej do ul. Wyszyńskiego. Wszędzie gdzie parametry chodnika na to pozwalają ZDZiT stara się wyodrębnić ścieżkę rowerową, albo przy okazji remontu chodnika, albo chociażby przez wymalowanie specjalnego pasa dla rowerzystów – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

I dodała: – Nie ma możliwości technicznych utworzenia ciągu pieszo-rowerowego ze względu na zbyt małą szerokość chodnika (ma on ok. 2,5 m). Tymczasem zgodnie z przepisami szerokość wspólnego ciągu dla pieszych i rowerzystów powinna wynosić 3 m.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • MP 2020-09-18 11:32:44 88.156.*.*
    ,,co to znaczy szybko jadących" ,a rowery z jaką prędkością jadą po chodniku względem pieszych.Żal słuchać tego radnego entuzjasty.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • Nie da się 2020-09-18 11:32:14 188.147.*.*
    No ale chyba wałek i farby żeby chociaż wymalować ten pas dla rowerzystów to chyba w wojewódzkim mieście się znajdzie? Czy to też jest zbyt wielka sztuka :/ jezdnia i tak tam jest szeroka, na Kościuszki gdzie mieszkam takie coś się dobrze sprawdziło i faktycznie bez wielkich kosztów...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Pytajnik 2020-09-18 11:26:56 5.174.*.*
    A ja mam pytanie o drogę rowerowa przez las miejski. Miała być robiona w tym roku, nic się nie dzieje. Wszystkie media o tym pisały, jaki jest powód ? Proszę redakcje o sprawdzenie co z droga rowerowa przez Las Miejski.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1

www.autoczescionline24.pl