Inwestycja rowerowa na ul. Iwaszkiewicza przypomina scenografię z filmów Stanisława Barei

Inwestycja rowerowa na ul. Iwaszkiewicza przypomina scenografię z filmów Stanisława Barei
Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową, mieszkańcy protestują
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wojciech Szalkiewicz, jeden z mieszkańców ul. Iwaszkiewicza, który od początku protestuje przeciwko miejskiej inwestycji utworzenia drogi rowerowej i likwidacji kilkudziesięciu miejsc parkingowych, napisał list do radnych. – To inwestycyjny idiotyzm roku – podsumował w piśmie.

Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza już od października są w konflikcie z władzami miasta o budowę drogi rowerowej. Inwestycja prowadzona jest po wschodniej stronie ulicy, gdzie do tej pory były miejsca parkingowe. Kilkadziesiąt z nich zostało zlikwidowanych.

Budowa ścieżki ma się ku końcowi, a sam trakt dla rowerzystów, na wysokości bloku przy ul. Iwaszkiewicza 40, został skierowany na jezdnię, więc rowerzyści, aby pojechać dalej, będą musieli uważać na samochody.

Mieszkańców to zbulwersowało. W ich imieniu list do radnych napisał Wojciech Szalkiewicz, który mieszka w pobliżu. Pismo publikujemy w całości:

Szanowni Państwo,

W imieniu mieszkańców bloków 21-40 przy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie pragnę poinformować o praktycznym zakończeniu budowy ścieżki rowerowej, którą dziś już z pewnością można nazwać „inwestycyjnym idiotyzmem roku”. Zapraszam serdecznie do obejrzenia efektów prac prowadzonych przez miasto za kilkaset tysięcy złotych i kosztem kilkudziesięciu ogólnodostępnych miejsc postojowych, a mającej rzekomo poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, jak również komfort życia mieszkańców. Aktualne zdjęcia w załączniku (+ jedno archiwalne z Googlemap).

Przy okazji pragnę przekazać Państwu odpowiedź p. Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna na pytanie dotyczące kontynuacji tej inwestycji. W piśmie z 30.11.2021 r. skierowanym do p. Lidii Staroń, Senator RP napisał:

„...Aktualnie trwający III etap realizacji projektu technicznego z OBO 2016 został praktycznie zakończony i inwestycja nie obejmuje dalszego terenu przy ul. Iwaszkiewicza. Obecnie nie jest planowana realizacja dalszego zakresu budowy ścieżek rowerowych w tym obszarze. W przyszłorocznym budżecie, nie zaplanowano środków finansowych na ten cel. Aktualnie nie jest planowane zwiększenie ilości ogólnodostępnych miejsc postojowych w rejonie ul. Iwaszkiewicza".

Jak wygląda z deklaracji Pana Prezydenta przynajmniej w przyszłym roku nie będzie ani ścieżki rowerowej ani nowych ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Z poważaniem

w imieniu mieszkańców

dr Wojciech K. Szalkiewicz

– możemy przeczytać w liście.

Już w zeszłym tygodniu skontaktowaliśmy się w sprawie przebiegu drogi rowerowej na ul. Iwaszkiewicza z urzędnikami w ratuszu. Do tej pory czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że konflikt między władzami miasta a mieszkańcami ul. Iwaszkiewicza rozpoczął się po tym, gdy w październiku br. ruszyły prace związane z budową ścieżki rowerowej, tym samym likwidując kilkadziesiąt miejsc parkingowych (Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową).

Mieszkańcy wymienili korespondencję z władzami miasta (Nowe fakty ws. likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza).

Paweł Sokół powołał się na art. ustawy o samorządzie gminnym.

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

– możemy przeczytać w ustawie.

Mieszkańcy zwrócili uwagę, że likwidacja miejsc parkingowych utrudni życie osobom mieszkającym przy ul. Iwaszkiewicza, ale także służbom ratowniczym i porządkowym. Zaparkowanie w okolicy ww. bloków w dzień jest bardzo trudne, a wieczorem „praktycznie niemożliwe”.

W dodatku mieszkańcy poruszyli temat Łynostrady, która jest oddalona o zaledwie 100 metrów od ul. Iwaszkiewicza.

– Budowa nowej trasy rowerowej związanej z likwidacją miejsc parkingowych i za tym idącym utrudnieniem życia mieszkańców, skutkować będzie uniemożliwieniem prawidłowego funkcjonowania (brak możliwości dostarczenia podstawowych produktów do miejsc zamieszkania z powodu braku miejsca do parkowania), co spowoduje znaczne niezadowolenie społeczne – wyjaśnił Paweł Sokół.

Prezydent z kolei odpowiedział, że to mieszkańcy, poprzez OBO, wybrali ten projekt.

– To sami mieszkańcy zdecydowali o budowie ścieżki rowerowej, a co za tym idzie częściową likwidacją miejsc postojowych – dodał Piotr Grzymowicz i na zakończenie zachęcił do realizacji własnego projektu w przyszłym roku.

6 listopada lokalni mieszkańcy protestowali na ul. Iwaszkiewicza (Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza: ''Zróbmy w OBO projekt, aby wynieść ratusz z miasta'' [ZDJĘCIA, WIDEO]). Poparł ich prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Jerzy Okulicz.

– Koncepcje zagospodarowania były zgłaszane dużo wcześniej i cały kierunek był skierowany na Łynostradę. Z Łynostrady miały być tylko dojazdy do szkoły i dla mieszkańców, żeby mogli tam dojechać. To Łynostrada jest jakby kręgosłupem całego Olsztyna. Ta inwestycja na ul. Iwaszkiewicza to wyrzucenie pieniędzy w błoto – stwierdził prezes Okulicz.

23 listopada mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza protestowali po raz kolejny (Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie mają dość. Po raz kolejny protestowali ws. likwidacji miejsc postojowych [ZDJĘCIA]). Obecni na tym spotkaniu byli radni Jarosław Babalski i Mirosław Arczak.

Podobny zabieg, jeżeli chodzi o wjazd rowerem na ulicę, zastosowano w 2020 roku na os. Mazurskim (ul. Pstrowskiego).

Czytaj również:

Rowerzyści przy os. Mazurskim zmuszeni wjechać na 4-pasmową ruchliwą jezdnię

Mamy odpowiedź urzędników ws. przedłużenia drogi rowerowej na os. Mazurskim

2147382000
Galeria

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

 • słabo 2021-12-09 10:04:43 83.24.*.*
  Prawda jest taka, że projektant projektujący ciąg chyba z satelity powinien był uwzględnić chodnik ze ścieżką rowerową i parkingami wzdłuż jezdni. Wszystko by się zmieściło na całej długości inwestycji. Protestujący powinni natomiast właśnie tego się domagać, ale zamiast tego zdecydowali się postawić jednych mieszkańców przeciw drugim i ich poróżnić z marnym jak widać oprócz pokrzyczenia sobie w gazetach skutkiem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Mieszkaniec 2021-12-08 17:45:05 83.9.*.*
  Skończ w końcu kłamać, że reprezentujesz mieszkańców ulicy Iwaszkiewicza. U nas nikt Ciebie i Twojego cwaniactwa nie popiera a mieszkamy po sąsiedzku. Specu od marketingu politycznego z Koziej Wólki, tak podzieliłeś mieszkańców w obronie stanu obecnego (pato-parkingu z 40cm chodniczkiem) a przeciw nowemu chodnikowi i ścieżce rowerowej, że z Twoich śmiesznych protestów wyszły nici :) Nawet gorzej, bo zapewne ta ścieżka pozostanie tak urwana na lata.. Człowiek porażka!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • por 2021-12-08 08:54:10 5.172.*.*
  a kiedy staroń otworzy swoje biuro dla ludzi, już 2 lata czekam aby mnie przyjęła nie wspomnę o tym że biegałem z jej ulotkami, wpłaciłem na komitet wyborczy a ona takich ludzi olewa, wstyd
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Hehe loski z iwaszkiewicza 2021-12-08 08:20:36 5.173.*.*
  Sprzedac samochod i lazi pieszo albo kupic rower i smigac po tej sciezce, grzymek ma was wszystkich w powazaniu i nie dba o to gdzie bedziecie parkowac, robi to co mu kase przynosi a nie zeby wam sie zylo lepiej. Pozbyli sie poprzedniego zboczka prezydenta a teraz hulaj dusza piekla nie ma i z synalkiem biznesy robi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Gustaw 2021-12-08 00:18:08 185.138.*.*
  Pamiętajcie że Arbuz Nigdy nie przejmował się sensem prowadzonych gdzie kolwiek prac i problemami mieszkańców. Liczą się tylko jego chore wizje upartość. Większość inwestycji jest bezcelowa i chora. Chłopek bezkarnie niszczy i zadłuża miasto.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Janusz Platfusiewicz 2021-12-08 00:12:52 37.248.*.*
  Ma facet rację, Beton won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • bleh 2021-12-07 22:04:06 195.191.*.*
  Budować dalej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • OBO 2022. 2021-12-07 21:55:52 93.105.*.*
  Zgłośmy taki projekt: Budowa ścieżki, drogi rowerowej z zachowaniem miejsc parkingowych! DO OBO 2022. Panie Wojeciechu jest pan za?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Zdegustowana Mariaa 2021-12-07 21:54:04 23.106.*.*
  Jestem mieszkanką bloków na Iwaszkiewicza 26. Po pierwsze pan Wojciech wprowadza ludzi i media w błąd mówić że działa w imieniu mieszkańcy bloków Iwaszkiewicza 21-40. Po drugie z tego co wiem to ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ SĄSIADÓW JEST ZA I LICZYMY ŻE ŚCIEŻKA DOTRZE DO PRZYSTANKU! Niech pan nie wprowadza ludzi w błąd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • mm2 2021-12-07 19:55:18 176.221.*.*
  To teraz idealnie byłoby jakby w kolejnym etapie przedłużyli tą ścieżkę do Obrońców Tobruku. Wtedy byłoby ładne połączenie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2