Inwestor wycofał się z budowy tartaku pod Gryźlinami, ale planuje... otworzyć go pod Nidzicą

Inwestor wycofał się z budowy tartaku pod Gryźlinami, ale planuje... otworzyć go pod Nidzicą
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. NIE fabryce w gminie Nidzica

Austriackie przedsiębiorstwo Binderholz nie zrezygnowało z planów budowy wielkiego tartaku w województwie warmińsko-mazurskim. Początkową lokalizacją miały być Gryźliny, ale po sprzeciwie tamtejszych mieszkańców, wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz wycofał się z inwestycji. Teraz Austriacy mają prowadzić rozmowy z burmistrzem Nidzicy Jackiem Kosmalą.

O sprawie budowy tartaku w gminie Stawiguda pisaliśmy w artykułach: „Mieszkańcy Gryźlin nie chcą u siebie tartaku. Wójt zapowiedział konsultacje” oraz „Tartak w Gryźlinach jednak nie powstanie! Czy inwestor się wycofał?”.

Mieszkańcy Gryźlin, gdy tylko dowiedzieli się o planach austriackiej firmy Binderholz, powiedzieli stanowcze nie inwestycji. Następnie Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, przyznał w mediach społecznościowych, że postawił na tyle „twarde” warunki, że inwestor się wycofał.

Najwyraźniej takich warunków nie postawił Jacek Kosmala, burmistrz Nidzicy. Jak się dowiedzieliśmy, Binderholz chce zlokalizować swój zakład nieopodal wsi Frąknowo, koło Nidzicy. Na Facebooku powstał fanpage „NIE fabryce w gminie Nidzica”, na którym mieszkańcy piszą, dlaczego są przeciwko budowie w tym miejscu tartaku.

Mapka przedstawiająca planowaną lokalizację zakładu / Screen z fanpage'a NIE fabryce w gminie Nidzica

Na dzień dzisiejszy toczą się rozmowy z Austriakami. Władze miasta nie udzielają żadnych informacji. Teren inwestycji przylega bezpośrednio do lasu „Bujackiego”, znajduje się blisko Rezerwatu Źródeł rzeki Łyny, źródeł rzek: Nidy, Szkotówki, Marózki, Koniuszanki i Omulew, Rezerwatu Żółwia Błotnego w Orłowie, obszaru chronionego Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, w bliskości jezior Szkotowo, Kownatki, Bujaki, Mielno, Omulew.

– możemy przeczytać w poście.

Mieszkańcy wyjaśnili, że powstanie zakładu w tym miejscu, zdewastuje środowisko naturalne.

Powstanie takiej fabryki doprowadzi do dewastacji najcenniejszego dobra jakim może się poszczycić nasz region - środowiska naturalnego. Przepiękne lasy, jeziora, malownicze krajobrazy, spokój i cisza to cechy charakterystyczne dla tej okolicy. Wielu z nas mieszka tu od lat z pokolenia na pokolenie i nie wyobraża sobie bliskości fabryki, która jeśli powstanie, będzie „Bramą Warmii i Mazur” – szpecącą „wizytówką” okolicy.

– dodał autor posta.

Pod postem rozgorzała dyskusja. Część internautów była przeciwna inwestycji.

Poza Nidzicą też mieszkają ludzie. I ci ludzie, u których chcieli postawić tą fabrykę, ją oprotestowali. W Finlandii postawili fabrykę na totalnym odludziu. Fabryki stawia się tam, gdzie ludzie nie mieszkają albo w specjalnych klastrach fabrycznych. Nie dajcie/dajmy sobie niszczyć największego skarbu Mazur jakim jest środowisko naturalne! Będzie trochę miejsc pracy w fabryce a turystyka w promieniu 50km UMRZE. I tysiące miejsc w turystyce zniknie. Tak się to skończy – przyznał jeden z internautów.

Jak się okazało, już 18 czerwca podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta burmistrz Jacek Kosmala przedstawił radnym inwestycję. Nidziccy rajcy podjęli uchwałę w sprawie podpisania listu intencyjnego upoważniającego burmistrza do reprezentowania gminy w kontaktach z Austriakami.

Odległość do zabudowań to nie kilka kilometrów tylko kilkaset metrów! Codziennie 300 tirów wyjeżdżających z zakładu! Zwolnienie inwestora z 50% podatku na 10 lat! – dodał inny internauta.

Ale znalazły się również glosy przychylne budowie.

Mam nadzieję, że burmistrz nie ugnie się pod naciskami i mimo wszystko doprowadzi inwestycję do końca. Tak duża fabryka to możliwość skoku cywilizacyjnego dla miasta – wypowiedział się inny dyskutant.

Napisaliśmy w sprawie potencjalnej inwestycji do burmistrza Nidzicy. Zadaliśmy kilka pytań – m.in. o to czy przewidziane są konsultacje z mieszkańcami, jaki wpływ będzie miał zakład na środowisko naturalne w okolicy. Czekamy na odpowiedź.

Galeria

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • Warszawiak 2020-09-28 12:48:27 83.24.*.*
  Jeśli myślicie, ze Austryjak da wam zarobić „godnie” (cokolwiek to znaczy) to musicie być naiwni. Będzie tak jak z amazonem. Praca 12h za miskę ryżu, dodatkowo zniszczone środowisko, wykoszona konkurencja polskich inwestorów, brak wpływów do budżetu (obniżone lub zniesione opodatkowanie). Ja na waszym miejscu (lokalnych) szedł bym w turystykę i liczył tylko na siebie. Austryjak potrzebuje niewolników i uległej administracji. Ja jestem na NIE.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • GRZEGORZ 2020-09-27 20:42:51 178.235.*.*
  Mam nadzieję że zakład powstanie brakuje i nas w Nidzicy miejsc pracy ludzie nie mają z czego żyć. Niech budują powodzenia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Pracownik tartaku 2020-09-22 08:22:26 31.0.*.*
  Niech buduja jak najpredzej to może nidzickie biznesmenki zaczna doceniać pracownikuw .Czy tlko te cfaniaki dopuszczą do budowy .amojm zdaniem burmistrz jak by przegapił taką szanse to go na taczke i do widzenia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • WRB 2020-09-18 22:18:19 178.235.*.*
  Niech się ujawni sponsor filmu przeciwko fabyce na Youtube i na autor strony na facebook. Kiedyś już pewien klub wydawał darmową gazetę przed wyborami na burmistrza. I kogo wtedy popierali, przypomnijcie sobie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • Zzuk 2020-09-07 14:56:52 31.60.*.*
  I niech sie buduje w przeciwnym przypadku czeka nas wyludniale miejsce starcow.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 7
 • zzukowski607@gmail.com 2020-09-07 14:51:40 31.60.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • msvb 2020-09-07 13:38:16 92.50.*.*
  Wycofal sie z Gryzlin. Gott sei Dank!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 5
 • zzz 2020-09-07 11:19:43 77.253.*.*
  a dlaczego nie buduje w Austrii tylko pod Nidzicą kto chce pracować znajdzie pracę a nieroby i tak będą tylko liczyć na +++++
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • LalaH 2020-09-06 20:40:57 83.28.*.*
  Ludzie. Litości! Oczekujecie o burmistrza pieniędzy i inwestycji, a sami co? Nie, bo nie?! Litości, Pis nam pieniążków nie da. A najgorzej mają właśnie samorządy...obcinają przecież im wszystkie subwencje. Na karkach gmin zostaje utrzymanie wszystkiego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • Kozioł 2020-09-06 19:42:39 188.147.*.*
  I bardzo dobrze niech budują. W końcu może ci pseudo pracodawcy , nauczą się doceniać pracowników od zagranicznych pracodawców. Którzy płacą godziwe pieniadze . Tych Nidzickim biznesmenów i okolicznych już dawno powinni sprawdzać. Pip i inne organy A w Kozłowie w firmie produkującej meble tapicerowane i nie chodzi tu o Bąkowskiego. Ten to dopiero złodziej i oszust ludzie po 240 godzin robią w miesiącu za psie pieniądze.a gość kursorem jest dumny że dużo płaci zwykły szmaciarz Ale porszawką się szpanuje ale z tego z dziada pan się zrobił A z butów słoma wystaje śmieciami pali w kotłowni pianki i inne odpady z produkcji szambo na pole wylewa. Ale biznesmen ha ha ludzi mają za nic kadrowa taka że nie wie co to brutto i netto . Porażka firma tam by trzeba zgłosić komu trzeba to by ubój się nauczył.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5