Gwiazdy zlinczowane. Na Instagramie wsparły trwające w USA protesty

Gwiazdy zlinczowane. Na Instagramie wsparły trwające w USA protesty
Lokalne gwiazdy włącyzły się w akcję przeciwko rasizmowi
Fot. George Santos/TT

Lokalne gwiazdy włączyły się w akcję, która ma na celu propagowanie walki z rasizmem. W ich mediach społecznościowych pojawiły się „czarne kwadraty” opatrzone hasztagiem „blacktuesday” lub „blacklivesmatter”. Ta ogólnoświatowa akcja związana jest z obecnie trwającymi w USA protestami, czego przyczyną była śmierć czarnoskórego mężczyzny z rąk policjanta. Tym gestem solidarności narobiły sobie jednak wrogów...

Od kilku dni Stany Zjednoczone (dosłownie i przenośni) płoną. Tłumy protestują na ulicach, po tym jak czarnoskóry Amerykanin, George Floyd został uduszony przez policjanta w trakcie interwencji. To wydarzenie stało się pretekstem do przypomnienia światu, że w XXI wieku wciąż łamane są prawa osób o innym kolorze skóry, pochodzeniu czy orientacji. Walka z rasizmem to główny cel manifestujących na ulicach USA. Akcja szybko objęła cały świat. Dotarła również na Warmię i Mazury.

Lokalne gwiazdy wyraziły swoje wsparcie dla protestujących, w mediach społecznościowych. Wczoraj (2 czerwca) ich profile na Instagramie „utonęły w czerni”.

Pod hasłem „blacktuesday” (tł. „czarny wtorek”) gwiazdy udostępniły na swoich profilach „czarne kwadraty”. W ten sposób pokazały swoją solidarność z protestującymi.

Akcja ma zasięg globalny. Kto z naszych lokalnych artystów wziął w niej udział?

Wśród gwiazd znalazł się pochodzący z Olsztyna Wojciech „Łozo” Łozowski – były wokalista zespoły „Afromental” oraz sławna zawodniczka MMA, Joanna Jędrzejczyk.

„Czarne kwadraty” pojawiły się także u dwóch aktorek, pochodzących z naszego regionu: znanej z serialu „Na dobre i na złe”, Katarzyny Dąbrowskiej oraz występującej w serialu „Przyjaciółki”, Agnieszki Sienkiewicz.

Do akcji włączyła się również znana z udziału w programie „Top Model”, Karolina Gilon.

Za propagowanie gestu solidarności część gwiazd musiała jednak słono zapłacić. Pod postem Joanny Jędrzejczyk pojawiły się krytykujące ją komentarze.

Ona potrzebuje lajków i sławy. Nie robi tego dla ciebie.

- napisał jeden z użytkowników Instagrama, w odpowiedzi na podziękowania czarnoskórego mężczyzny za udział zawodniczki w akcji. I dodał:

Popieranie rasistowskiego ruchu BLM, to jak policzek dla ludzi, którzy stracili swój dobytek, albo zdrowie w wyniku zamieszek. Oni się już nie liczą?

Inna obserwatorka zarzuciła gwieździe natomiast jedynie wybiórczą troskę.

A białe, żółte czy czerwone życie nie ma znaczenia???

- zapytała.

Jędrzejczyk skomentowała sprawę, zapewniając, że wstawiając post nie liczyła na dużą ilość lajków oraz że niezależnie od rasy, każdy człowiek jest ważny.

Kilka nieprzychylnych opinii pojawiło się również na profilu Karoliny Gilon.

Ty ich popierasz? Zniszczyli pomnik TADEUSZA KOŚCIUSZKI, wielkiego bohatera POLSKI I USA znakomity dowódca i inżynier wojskowy! Walczył o prawa czarnych niewolników. W kontaktach z Thomasem Jeffersonem nalegał na wykupienie i wyzwolenie niewolników. A oni tak potraktowali jego pomnik!

- napisał użytkownik.

Natomiast obserwator aktorki, Agnieszki Sienkiewicz stwierdził, że bierze udział w propagandzie.

Chodzi o tego Floyda, który niby został uduszony? Przecież to jest propaganda, żeby właśnie wywołać takie emocje jak widać wywołuje ten skutek. Floyd razem z policjantem który rzekomo go udusił to znajomi.

Protesty w USA wywołują skrajne emocje wśród osób obserwujących wydarzenia. Spotykają się zarówno z poparciem, jak i szeroką krytyką.

Wyświetl ten post na Instagramie.

#blackouttuesday #weareone

Post udostępniony przez Wozzy Wozzo Wozz (@mightywozz)

Wyświetl ten post na Instagramie.

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Katarzyna Dąbrowska (@kasiadabrowska)

Wyświetl ten post na Instagramie.

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Agnieszka Sienkiewicz-Gauer (@agnieszka_sienkiewicz_official)

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • [Usunięty] 2021-01-30 17:15:10 109.162.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2021-01-30 16:31:48 109.162.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2020-06-05 15:01:43 95.160.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • hehe 2020-06-05 14:45:42 176.97.*.*
  warto też wiedzieć, że do zamieszek w USA nawołuje i prowokuje Antifa! czyli faszyści i bolszewicy udających obrońców ciemnoskórych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • gość 2020-06-05 10:23:02 37.47.*.*
  ten murzyn nie został uduszony, miał zator żył, był naćpane i miał koronawirusa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Zniesmaczony 2020-06-04 20:15:36 88.156.*.*
  Jeżeli ktoś uważa, że można przez osiem i pół minuty dusić człowiaka kolanem (obojętnie jaki by miał kolor skóry) i próbuje to jakkolwiek uargumentować to jest zwykłym dzbanem i powinno się z nim skończyć rozmowę a nie jeszcze przytaczać anonimowe wypowiedzi napinaczy z internetu. Podobnie jeżeli jakiś debil symetrysta porównuje pomazanie pomnika z zabijaniem przez policję bezbronnych ludzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • prawdziwagwiazda. 2020-06-04 06:15:03 81.190.*.*
  Gwiazdy, phi. Norbi to je gwiazda 😊
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Asmodeusz 2020-06-03 23:57:21 195.136.*.*
  #AllLivesMatter
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2020-06-03 19:01:35 95.160.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • taka prawda 2020-06-03 18:14:17 95.160.*.*
  Głupota ludzka nie zna granic!!! Biały zabije czarnego = rasista, czarny zabije białego = nic się nie stało. Prawda jest taka, że czarnoskórzy w USA to w większości zakała tego kraju, ludzie którzy żyją z zasiłków, trudnią się gangsterką, morderstwami itd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3