Kurator oświaty przeciwny likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących

Kurator oświaty przeciwny likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących
Posłanka Iwona Arent i wiceprzewodniczący rady miasta Jarosław Babalski są przeciw likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanki Iwony Arent oraz wiceprzewodniczącego rady miasta Jarosława Babalskiego. Działacze wypowiedzieli się na temat funkcjonowania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie.

Jarosław Babalski wspomniał, że 8 marca, działacze otrzymali informację od Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty dotyczącą dalszego funkcjonowania placówki. Kurator nie zgodził się na zlikwidowanie ośrodka.

Władze miasta chciały zamknąć działające liceum i szkołę policealną dla młodzieży niesłyszącej. Przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła branżowa miałyby funkcjonować nadal, jednak pieczę nad nimi przejąłby inny ośrodek szkolno-wychowawczy.

Przypomnę, że z tą uchwałą pan prezydent przyszedł na sesję rady miasta 27 stycznia. Chcę podkreślić, że wiedza o tym była na krótko przed sesją i na dobrą sprawę cała społeczność ośrodka, a więc: dzieci, młodzież, rodzice, rada szkoły, dowiedziała się od nas o zamiarze jego likwidacji przez pana prezydenta. Gdy się o tym dowiedziałem, poprosiłem panią dyrektor o rozmowę. Głosowałem przeciw likwidacji. Nie miałem wątpliwości, że to jest błędna decyzja pana prezydenta. Osoby związane z ośrodkiem, z oburzeniem przyjęły taką decyzję radnych – zaznaczył Jarosław Babalski.

Jarosław Babalski

Iwona Arent dodała, że ośrodek ma na celu kompleksowe kształcenie dzieci niedosłyszących lub słabosłyszących od ich najmłodszych lat, aż do uzyskania samodzielności życiowej.

Trafiają tutaj dzieci słabosłyszące, które nie radzą sobie w zwykłej szkole, które mają depresję, które mają braki w kontaktach interpersonalnych. Tutaj znajdują pomoc fachowców. Dlatego ważne jest, żeby dzieci w tym środowisku pozostały. Nie wiem skąd u pana prezydenta pojawił się pomysł, żeby zlikwidować ten ośrodek, a niepełnosprawne dzieci (z wadą słuchu) przenieść do innego ośrodka, gdzie są dzieci z innymi niepełnosprawnościami, intelektualnymi – powiedziała posłanka.

Iwona Arent

Dodała, że prezydent Piotr Grzymowicz nie prowadził z nikim rozmów nt. tego ośrodka.

5 lutego wystąpiliśmy, wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur do pana kuratora oświaty, aby nie dał zgody na zamknięcie tej szkoły. Pan kurator także był zaskoczony tą decyzją, bo uważał, że jest ona krzywdząca dla tego środowiska – przyznała Iwona Arent.

Zaznaczyła jednak, że z pewnością nie jest to koniec walki, a dopiero jej pierwszy etap. Prezydent może złożyć odwołanie od decyzji kuratora, potem sprawa może trafić do sądu.

Na pewno do końca będziemy walczyli o tę szkołę – dodała.

Czytaj również:

Miasto szuka oszczędności. Radni za likwidacją Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

Galeria

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2021-03-09 13:53:43 5.184.*.*
  do: rzyg, maxio123. W chwilach depresji przeczytajcie sobie tę sentencje: ,, Nawet jeżeli jesteś idiotą, staraj się nie być głupi. Nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż pomysłowy idiota. Nie należy polemizować z idiotami".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • awedf 2021-03-09 10:53:40 176.221.*.*
  Nasz kochany rząd nie przestraszony panującą sytuacją chce wprowadzić zmiany w podatku liniowym dla przedsiębiorców, których uważa, za bogaczy...hehe... nasz bogacz = zachodni średniak, zachodni bogacz = może 200 osób w naszym kraju... z tego rządu już nic dobrego nie będzie...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • asde 2021-03-09 10:39:05 176.221.*.*
  Smutna prawda jest taka, że po ostatnim wyroku TK w sprawie aborcji takie ośrodki będą na wagę złota...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • .R.O. 2021-03-09 08:19:53 83.23.*.*
  Pewnie że przeciwni. A co powiedzieli przedstawiciele PiS o pieniądzach dla regionu w związku z lockdownem?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • aza 2021-03-09 08:17:16 83.5.*.*
  Myślę, że duża szkoła, położona trochę na uboczu, dobrze wyposażona mogła by pozostać a skoro jest mało dzieci to trzeba zrobić wszystko by uczyły się tu dzieci ze szkół stworzonych przez pseudo stowarzyszenia , nie z myślą o dzieciach tylko stałej pracy dla cwaniaków !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Prezydent 2021-03-09 07:43:34 95.160.*.*
  Powiem szczerze, miejsce upośledzonych jest w cyrku i nie będą nam tu pieniędzy publicznych marnować, mają powstawać tramwaje!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 6
 • Anty PiS 2021-03-09 07:13:43 188.146.*.*
  Jak to jest że pis-owcy z Olsztyna są w porządku i powinni rządzić tym miastem zamiast nieudacznika grzymowicza a a krajem rządzą złodziejskie skurwysyny i buraki bez honoru.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • alik 2021-03-09 06:42:49 81.190.*.*
  Miasto wojewódzkie bez takiej szkoły,po co nam te tramwaje które wożą tylko do galerii ,i więcej nie działają niż wożą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Kija 2021-03-08 23:12:13 5.184.*.*
  Kurator to ten od tramwajowych tor!!!!!. Misiu już ciebie nie ma !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Młoda 2021-03-08 22:09:43 5.184.*.*
  Gdyby nie wyraźne negatywne stanowisko radnych, posłów, organizacji pozarządowych nauczycieli i rodziców Grzymowicz i PO zlikwidowaliby kolejną szkołę w ,,białych rękawiczkach". Robili to w poprzednich kadencjach. Ich działania mnie nie dziwią. To zawodowi hipokryci. Dziwi mnie postawa radnych klubu Małkowskiego. Jestem ciekawa uzasadnienia opinii Kuratora. Znając orzecznictwo sądów jestem ciekawa jakie argumenty się tam znalazły. Są one o tyle ważne, gdyż Grzymowicz jako uczestnik totalnej opozycji wobec PiS-u wykorzysta to aby spotkać się z Kuratorem w Sądzie. Wkrótce będziemy wiedzieć czy mam rację. A swoją drogą przykre to, że ostatnie dni swoich rządów Grzymowicz spędzi w sądach i w prokuraturze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4