Działacz PPS-u, Jakub Pietrzak broni pomnika Dunikowskiego: ‘’Prawicowcy powinni domagać się zburzenia Teatru Jaracza’’

Działacz PPS-u, Jakub Pietrzak broni pomnika Dunikowskiego: ‘’Prawicowcy powinni domagać się zburzenia Teatru Jaracza’’
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Jakub Pietrzak piastujący stanowisko w Radzie Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej niedawno odwiedził rodzinny Olsztyn. Zrobił sobie zdjęcie na tle Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. W mediach społecznościowych napisał obszerny post, w którym broni „szubienic” i apeluje o ich pozostawienie.

Lewicowy działacz rozpoczął od przypomnienia historii. Przed II wojną światową Olsztyn, a w zasadzie Allenstein, był we władaniu Niemiec. Pietrzak przypomina, że Adolf Hitler zdobył tu 53 proc. poparcia, a w czasie Nocy Kryształowej spalono synagogę, a na jej gruzach wybudowano obiekt, w którym swoją siedzibę miało NSDAP.

Wspomniał także, że na Warmii i Mazurach za walkę o polskość płaciło się najwyższą cenę.

– To za walkę o polskość więziony przez Prusaków był Wojciech Kętrzyński i do śmierci inwigilowany Michał Kajka. Za walkę o polskość skatowany na śmierć został Bogumił Linka. Niemcy zbezcześcili jego grób, a synów wsadzili na 10 lat do więzienia – stwierdził działacz PPS-u.

Podał przykład Seweryna Pieniężnego, który za wydawanie polskich podręczników, wierszy i Gazety Olsztyńskiej, trafił do obozu koncentracyjnego w KZ Hohenbruch, gdzie został rozstrzelany. Niemcy zburzyli jego dom i postawili tam publiczny szalet.

Jakub Pietrzak uważa, że represje wobec Polaków zakończyły się dzięki zmianom granic po II wojnie światowej.

– To dzięki bohaterstwu żołnierzy na Zachodzie, jaki i żołnierzy polskich i radzieckich na Wschodzie (których trzon stanowili Ukraińcy), udało się zakończyć nazistowski terror i zatrzymać tę okrutną machinę śmierci, nastawioną na całkowitą eksterminację Żydów, Romów i Słowian – przyznał działacz PPS-u.

Później odniósł się do pomnika Xawerego Dunikowskiego, który nazwał „symbolem końca terroru Prusaków i nazistów”. Zdaniem Pietrzaka jest to monument istotny, który przypomina o triumfie i bohaterstwie, ale także całym koszmarze, jakim przyniosła tym ziemiom wojna.

Jego zdaniem działacze skrajnej prawicy uznali, że wojna w Ukrainie to świetny pretekst do zburzenia pomnika.

– Dlatego tym bardziej trzeba mieć dziś odwagę głośno krzyczeć „nie” dla burzenia pomników naszej skomplikowanej historii! To miejsce, które powinno zostać zrewitalizowane, zazielenione i przez kolejne dekady służyć mieszkańcom Olsztyna – wyznał Jakub Pietrzak.

Zaapelował także do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza o pozostawienie pomnika.

Jakub Pietrzak udzielił nam obszernego komentarza.

– Dla mnie, jako dla rodowitego olsztynianina, pomnik dzieła Xawerego Dunikowskiego jest z jednej strony symbolem wyzwolenia od okrutnej machiny nazistowskiej eksterminacji naszych babć i dziadków, a z drugiej jednym z niewielu przykładów świetnej, powojennej architektury w naszym mieście – przyznał działacz.

Zwrócił też uwagę na jego formę architektoniczną – niedomknięty łuk triumfalny, co „doskonale oddaje dramat tamtej wojny, której ofiarami byli przede wszystkim cywile, jak i dwuznaczny charakter wyzwolenia naszego miasta”.

Zwrócił uwagę, że z przestrzeni przy pomniku powinien zniknąć parking, a plac zostać otoczony zielenią, gdzie miasto zainstalowałoby ławeczki, kącik dla dzieci i mogłaby powstać przestrzeń do wypoczynku.

– Chciałbym widzieć tam bawiące się dzieci, rozmawiających ze sobą seniorów, ludzi pijących kawę. Ostateczne zwycięstwo życia i radości nad śmiercią i tragedią. Monumentalny pomnik, połączony z odpowiednim oświetleniem, zielenią i obecnością mieszkańców, korzystających z uroków tego miejsca, może być jednym z piękniejszych placów w Polsce i kolejną wizytówką naszego miasta – zauważył Jakub Pietrzak.

Zaznaczył również, że jeżeli władze miasta podejmą decyzję o pozostawieniu „szubienic” i zainstalowaniem przy nich tablicy informacyjnej, to jej treść nie powinna „powstać pod dyktando IPN-u”.

Działacz PPS-u uważa, że na tablicy powinny znaleźć się informacje dotyczące dramatycznych okoliczności wyzwalania Olsztyna oraz o przedwojennej historii.

– Która wiązała się przecież ze spaleniem synagogi, eksterminacją całej społeczności żydowskiej, prześladowaniem Polaków oraz śmiercią bohaterów, walczących o polskość tych ziem – Seweryna Pieniężnego, Bogumiła Linki czy Ryszarda Knosały – wyznał.

I dodał: – Jeżeli środowiska prawicowe chcą być konsekwentne w swojej walce o zakłamywanie i upraszczanie naszej historii – powinny domagać się również zburzenia Teatru Jaracza – będącego przecież pomnikiem dziękczynnym Rzeszy za wygrany plebiscyt.

Pietrzak uważa, że prezydent Piotr Grzymowicz nie powinien ulec histerii trwającej wokół pomnika.

– Zarówno teatr, jak i pomnik, powinny zostać na swoim miejscu – dodał.

Dzieło Xawerego Dunikowskiego zostało odsłonięte w 1954 roku, a w 1993 roku pomnik został wpisany do rejestru zabytków. Początkowo był to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, a w 1989 roku - po zmianie ustroju - zmieniono nazwę na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Przypomnijmy, że właściwie od tamtej pory, raz na jakiś czas, przeciwnicy minionego ustroju apelują o usunięcie pomnika z przestrzeni miejskiej Olsztyna. Działania nasiliły się po agresji Rosji na Ukrainę (24 lutego). Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewnił, że zwróci się do konserwatora zabytków o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z monumentu, a następnie przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami miasta odnośnie przyszłości "szubienic" - czy mają zostać usunięte, czy pozostać w miejscu, w którym są obecnie. Obecnie trwa sondaż przeprowadzany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

2147382000

💥 Olsztyn był miastem, w którym Hitler zdobył 53% poparcia. Olsztyn był miastem, w którym w czasie Nocy Kryształowej...

Opublikowany przez Jakuba O. Pietrzaka Środa, 20 kwietnia 2022

Komentarze (79)

Dodaj swój komentarz

 • Yyuop 2022-04-26 00:49:46 46.205.*.*
  Nie wiedziałam że Polacy są tacy durni. Ale młoda jestem i dziwię się
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Elżbieta 2022-04-26 00:48:00 46.205.*.*
  Po co nam historia zburzyć zamki pruskie domy i niemieckie pomniki i cmentarze niemieckie i rosyjskie i na koniec zmienić historię .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Ghhh 2022-04-26 00:45:50 46.205.*.*
  Ja proponuję zburzyć w Olsztynie wszystko co ruski niemieckie wszystkie kamienice które były wybudowane przed wojna i będzie spokój
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • BZ 2022-04-24 22:41:48 165.225.*.*
  A ja się pytam, kiedy zostaną usunięte flagi obcego państwa z budynków użyteczności publicznej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • doc 2022-04-24 13:06:09 83.23.*.*
  Ruska putinowska onuca.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • stas 2022-04-24 05:51:20 46.205.*.*
  Taki młody a już komuch . Wstyd
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
 • zaqwsx 2022-04-24 00:15:26 161.35.*.*
  "Lewicowy działacz" - pierwszy (i powinien to być ostatni) argument, żeby odpuścić sobie ten "artykuł". No ale lecimy dalej. Im dalej tym gorzej. Jest to j*bany debil1. Jaki w ogóle "redaktor" czy inna "gazeta" coś takiego publikuje??? A, no zapomniałem. To nie gazeta, to portal, który robi tytuły rodem z gimnazjum - "to niesamowite, co on wyczyniał w rosmanie", "przyłapali go jak to robił pod kamerami" - no ku*wa idioci!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • MP 2022-04-23 17:02:40 79.191.*.*
  Przyjeżdżają Stare Szkopy i odzyskują ,,swoje"ziemie,komuchy wyprzedają ziemię Olsztyniaków bo ,,biorą "łapówki. Polsko,Olsztynianie obudżcie się zanim te ku...y z Rosji tu wejdą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • Media wam mózgi wyprały 2022-04-23 15:32:51 176.221.*.*
  Ukrainiec i niemiec, którzy mordowali Polaków są już przyjaciółmi. Bo za bełot...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Meeen 2022-04-23 14:21:52 88.156.*.*
  Jestem przeciwna burzeniu szubienic. Chcę kiedyś przyjść ze swoimi dziećmi pod pomnik i opowiedzieć im historię taką, jaka jest. Bez zakłamywania. To część dziedzictwa naszego regionu, przypomnienie nie tylko o okrutnych nazistowskich zbrodniach, ale i o tym, że wyzwolenie przez Armię Czerwoną rozpoczęło inny etap - który niekoniecznie można nazwać dla Polaków zwycięskim (tak interpretuję ksztalt pomnika - niedomknięty łuk triumfalny). Wszyscy piszecie w komentarzach tylko o sowieckich zbrodniach, nie zająkniecie się nawet o nazistowskim okrucieństwie!!! WIĘC JAK NAS NIEMCY MORDOWALI W OBOZACH TO DLA WAS JEST OKEJ? Tacy patrioci. Zostawcie te pomniki, lepiej zacznijcie pokazywać je dzieciom palcem i mówić, jak było
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 10
2147382000
2147382000