Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2022-04-22 08:47
Ostatnia aktualizacja 2022-04-25 12:15

Cezary Kapłon

Działacz PPS-u, Jakub Pietrzak broni pomnika Dunikowskiego: ‘’Prawicowcy powinni domagać się zburzenia Teatru Jaracza’’

Działacz PPS-u, Jakub Pietrzak broni pomnika Dunikowskiego: ‘’Prawicowcy powinni domagać się zburzenia Teatru Jaracza’’
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Jakub Pietrzak piastujący stanowisko w Radzie Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej niedawno odwiedził rodzinny Olsztyn. Zrobił sobie zdjęcie na tle Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. W mediach społecznościowych napisał obszerny post, w którym broni „szubienic” i apeluje o ich pozostawienie.

reklama

Lewicowy działacz rozpoczął od przypomnienia historii. Przed II wojną światową Olsztyn, a w zasadzie Allenstein, był we władaniu Niemiec. Pietrzak przypomina, że Adolf Hitler zdobył tu 53 proc. poparcia, a w czasie Nocy Kryształowej spalono synagogę, a na jej gruzach wybudowano obiekt, w którym swoją siedzibę miało NSDAP.

Wspomniał także, że na Warmii i Mazurach za walkę o polskość płaciło się najwyższą cenę.

– To za walkę o polskość więziony przez Prusaków był Wojciech Kętrzyński i do śmierci inwigilowany Michał Kajka. Za walkę o polskość skatowany na śmierć został Bogumił Linka. Niemcy zbezcześcili jego grób, a synów wsadzili na 10 lat do więzienia – stwierdził działacz PPS-u.

Podał przykład Seweryna Pieniężnego, który za wydawanie polskich podręczników, wierszy i Gazety Olsztyńskiej, trafił do obozu koncentracyjnego w KZ Hohenbruch, gdzie został rozstrzelany. Niemcy zburzyli jego dom i postawili tam publiczny szalet.

Jakub Pietrzak uważa, że represje wobec Polaków zakończyły się dzięki zmianom granic po II wojnie światowej.

– To dzięki bohaterstwu żołnierzy na Zachodzie, jaki i żołnierzy polskich i radzieckich na Wschodzie (których trzon stanowili Ukraińcy), udało się zakończyć nazistowski terror i zatrzymać tę okrutną machinę śmierci, nastawioną na całkowitą eksterminację Żydów, Romów i Słowian – przyznał działacz PPS-u.

Później odniósł się do pomnika Xawerego Dunikowskiego, który nazwał „symbolem końca terroru Prusaków i nazistów”. Zdaniem Pietrzaka jest to monument istotny, który przypomina o triumfie i bohaterstwie, ale także całym koszmarze, jakim przyniosła tym ziemiom wojna.

Jego zdaniem działacze skrajnej prawicy uznali, że wojna w Ukrainie to świetny pretekst do zburzenia pomnika.

– Dlatego tym bardziej trzeba mieć dziś odwagę głośno krzyczeć „nie” dla burzenia pomników naszej skomplikowanej historii! To miejsce, które powinno zostać zrewitalizowane, zazielenione i przez kolejne dekady służyć mieszkańcom Olsztyna – wyznał Jakub Pietrzak.

Zaapelował także do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza o pozostawienie pomnika.

Jakub Pietrzak udzielił nam obszernego komentarza.

– Dla mnie, jako dla rodowitego olsztynianina, pomnik dzieła Xawerego Dunikowskiego jest z jednej strony symbolem wyzwolenia od okrutnej machiny nazistowskiej eksterminacji naszych babć i dziadków, a z drugiej jednym z niewielu przykładów świetnej, powojennej architektury w naszym mieście – przyznał działacz.

Zwrócił też uwagę na jego formę architektoniczną – niedomknięty łuk triumfalny, co „doskonale oddaje dramat tamtej wojny, której ofiarami byli przede wszystkim cywile, jak i dwuznaczny charakter wyzwolenia naszego miasta”.

Zwrócił uwagę, że z przestrzeni przy pomniku powinien zniknąć parking, a plac zostać otoczony zielenią, gdzie miasto zainstalowałoby ławeczki, kącik dla dzieci i mogłaby powstać przestrzeń do wypoczynku.

– Chciałbym widzieć tam bawiące się dzieci, rozmawiających ze sobą seniorów, ludzi pijących kawę. Ostateczne zwycięstwo życia i radości nad śmiercią i tragedią. Monumentalny pomnik, połączony z odpowiednim oświetleniem, zielenią i obecnością mieszkańców, korzystających z uroków tego miejsca, może być jednym z piękniejszych placów w Polsce i kolejną wizytówką naszego miasta – zauważył Jakub Pietrzak.

Zaznaczył również, że jeżeli władze miasta podejmą decyzję o pozostawieniu „szubienic” i zainstalowaniem przy nich tablicy informacyjnej, to jej treść nie powinna „powstać pod dyktando IPN-u”.

Działacz PPS-u uważa, że na tablicy powinny znaleźć się informacje dotyczące dramatycznych okoliczności wyzwalania Olsztyna oraz o przedwojennej historii.

– Która wiązała się przecież ze spaleniem synagogi, eksterminacją całej społeczności żydowskiej, prześladowaniem Polaków oraz śmiercią bohaterów, walczących o polskość tych ziem – Seweryna Pieniężnego, Bogumiła Linki czy Ryszarda Knosały – wyznał.

I dodał: – Jeżeli środowiska prawicowe chcą być konsekwentne w swojej walce o zakłamywanie i upraszczanie naszej historii – powinny domagać się również zburzenia Teatru Jaracza – będącego przecież pomnikiem dziękczynnym Rzeszy za wygrany plebiscyt.

Pietrzak uważa, że prezydent Piotr Grzymowicz nie powinien ulec histerii trwającej wokół pomnika.

– Zarówno teatr, jak i pomnik, powinny zostać na swoim miejscu – dodał.

Dzieło Xawerego Dunikowskiego zostało odsłonięte w 1954 roku, a w 1993 roku pomnik został wpisany do rejestru zabytków. Początkowo był to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, a w 1989 roku - po zmianie ustroju - zmieniono nazwę na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Przypomnijmy, że właściwie od tamtej pory, raz na jakiś czas, przeciwnicy minionego ustroju apelują o usunięcie pomnika z przestrzeni miejskiej Olsztyna. Działania nasiliły się po agresji Rosji na Ukrainę (24 lutego). Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewnił, że zwróci się do konserwatora zabytków o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z monumentu, a następnie przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami miasta odnośnie przyszłości "szubienic" - czy mają zostać usunięte, czy pozostać w miejscu, w którym są obecnie. Obecnie trwa sondaż przeprowadzany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

💥 Olsztyn był miastem, w którym Hitler zdobył 53% poparcia. Olsztyn był miastem, w którym w czasie Nocy Kryształowej...

Opublikowany przez Jakuba O. Pietrzaka Środa, 20 kwietnia 2022

Komentarze (77)

Dodaj swój komentarz

  • Tell Me Why 2022-04-22 09:21:31 95.160.*.*
    "To nic Jasiu, ze masz dwie lewe ręce. Do polityki się nadasz. Będziesz dzielił włos na czworo, tworzył problemy, które będziesz heroicznie załatwiał". Pogięło was już do końca? Naprawdę nie macie się czym zajmować, tylko kilka tygodni klepać pomnik, jak kraj tonie w zadłużeniu? G.wno. ludzi interesuje jakiś kamień, kiedy pokowidowy kryzys nasila się, a pchanie nas do wojny ma ukryć winnych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 11
  • Janusz Pisiewicz 2022-04-22 09:03:04 213.184.*.*
    Tiiiiiaaaa... Krasnaja Armija z miłością i w poczucie altruistycznego solidaryzmu oswabadzała bratnie narody, podobnie jak dziś Ukrainę, by następnie zaopiekować się nimi, z miłością i poświęceniem, na bez mała pół wieku.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8

www.autoczescionline24.pl