''Do serce przytul dzika, nie zamykaj mu śmietnika'' – nowa piosenka o Olsztynie podbija sieć! [WIDEO]

''Do serce przytul dzika, nie zamykaj mu śmietnika'' – nowa piosenka o Olsztynie podbija sieć! [WIDEO]
Piosenka o olsztyńskich dzikach podbija sieć
Fot. Screen z nagrania

Olsztynianin Adam Wasilowski nakręcił wideoklip, w którym śpiewa o tegorocznej atrakcji stolicy Warmii i Mazur, czyli dzikach.

W klipie przedstawiono wiele ciekawych ujęć z Olsztyna, m.in. Stare Miasto, plażę miejską, maszt radiowo-telewizyjny czy plan placu Pułaskiego (słynnego „kwadratowego” ronda). Ale oczywiście główny nacisk autor położył na krótkie filmiki z olsztyńskimi dzikami.

Spieszmy się kochać te zwierzęta, bo ich populacja maleje. Urzędnicy przyznali, że o co najmniej 1/4 zmniejszyła się liczba tych zwierząt w granicach miasta.

- Odbieramy coraz mniej telefonów od mieszkańców, którzy czują się zagrożeni w związku z bytowaniem dzików. Za to przybywa zgłoszeń od mieszkańców, którzy proszą o zabranie padłego zwierzęcia – potwierdza Urszula Kania, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Olsztynie

Jednym z powodów zmniejszenia populacji jest afrykański pomór świń, który dotarł także do Olsztyna. Drugim jest usypianie zwierząt.

- W trosce o bezpieczeństwo olsztynian od ubiegłego roku usypiamy dziki bytujące w mieście. Pomaga nam w tym 8 odłowni – 5 stacjonarnych i 3 mobilne. Tylko w tym roku zostało uśpionych, padło, lub zostało potrąconych ponad 150 osobników. Przypominam także że dziki to bardzo mądre zwierzęta - jak wyczuwają zagrożenie to zmieniają miejsce bytowania, więc część z nich z pewnością już opuściła nasze miasto, lub wkrótce to zrobi - przypomina Mieczysław Wójcik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Zgodnie z szacunkami populacja dzików spadła do 300-450 osobników.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • raad 2020-08-06 10:35:08 46.186.*.*
    Dziki w mieście to patologia, czy wam się to podoba czy nie. Oczywiście było wiadomo, że asf się w końcu do nich dobierze i padną, przy okazji zarażając i roznosząc chorobę wśród innych dzików, ale przecież usypianie i kontrolowanie populacji jest niehumanitarne. Co za barany...
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść