Do ratusza wpłynęły dwa wnioski o wyburzenie budynków dworca

Do ratusza wpłynęły dwa wnioski o wyburzenie budynków dworca
Dworzec kolejowy "Olsztyn Główny"
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Jeden złożyli kolejarze, drugi przedstawiciele Retail Provider. Wygląda na to, że nadal nie ma porozumienia ws. budowy nowych obiektów w miejsce obecnych dworców.

Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna potwierdza te informacje.

– Kilka dni temu otrzymaliśmy uzupełnioną dokumentację z PKP. Teraz weryfikujemy złożone dokumenty. Natomiast w kwestii PKS – wysłaliśmy postanowienie o konieczności usunięcia nieprawidłowości. Strona ma na to 30 dni od momentu odebrania pisma – powiedziała w rozmowie z nami rzeczniczka.

Urzędnicy z ratusza nie mają wątpliwości, że zadanie wyburzenia dworca może być trudne i skomplikowane, głównie z uwagi na to, że obaj właściciele terenów (dworzec kolejowy należy do PKP SA, natomiast autobusowy do Retail Provider) złożyli dwa osobne dokumenty.

– Będzie to trudne zadanie, ponieważ wydajemy dwie oddzielne decyzje. Może się zdarzyć, że jedni wyburzą, drudzy nie. To oznacza, że jedna część będzie mogła funkcjonować bez drugiej. Dlatego musi być odpowiednio zabezpieczona i posiadać dostęp do mediów – wyjaśniła Marta Bartoszewicz.

I dodała: – Liczymy na to, że inwestorzy zadbają o to, żeby pasażerowie mieli jak największy komfort w oczekiwaniu na autobus lub pociąg.

Przypomnijmy, że zarówno PKP SA jak i Retail Provider mają zupełnie inną koncepcję budowy nowego dworca. Deweloper chce postawić duże centrum handlowe, którego częścią miałby być dworzec, natomiast kolejarze woleliby, aby obiekt był dominantą w najbliższej okolicy.

Więcej w tym temacie:

PKP SA: ''Nie chcemy, żeby dworzec był tylko dodatkiem do galerii''

Dworzec główny. Prezes Retail Provider: ''Oczekujemy od PKP, że będą nas traktować po partnersku''

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • PIelgrzym 2020-07-23 07:48:24 5.173.*.*
  Zburzcie dworzec, postawcie nowy, a potem jak się będzie coś psuło i sypało, to nie będzie na remont. OTO WASZA MENTALNOŚĆ.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • ertee 2020-07-22 10:33:27 5.172.*.*
  Obecny dworzec jest doskonały, tylko wymaga remontu. Odnajdźcie archiwa, co o nim pisali jak go zbudowali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 4
 • kołtu 2020-07-22 09:37:08 213.73.*.*
  Okazuje się że FRO oraz SARP mieli racje. A krzykacze z GO, RP, UM i innych firemek teraz powinni się wstydzić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • BartoSz 2020-07-21 15:50:00 5.173.*.*
  Niech Pkp stawia jak najszybciej ten nowy dworzec a prywatny inwestor z galeria niech idzie sobie gdzie indziej. Jakby ktoś rozsądnie pomyślał to można by odkupić tereny po hotelu Gromada i powiększyć dekadę. Dworzec to ma być dworzec.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 8
 • Stój Halina 2020-07-21 15:46:31 89.64.*.*
  FRO przewidzało to wszystko już dawno temu. No ale w Olsztynie tępi się osoby, które potrafią mieć swoje zdanie. Tak więc będziemy mieli to, na co zasłużyliśmy. Gdzie jest teraz Grzymowicz, Iwona Arent oraz nasi radni, którzy tak zażarcie bronili idei budowy centrum handlowego z dworcem? Przecież ostatnią przeszkodą miało być FRO, które chciało ochronić modernistyczny obiekt.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • staruch 2020-07-21 11:51:08 176.221.*.*
  ciekawe komu przeszkadza galeria handlowa. Bo chyba nie mieszkańcom, w wiekszośći pasażerów to ludzie, którzy tu się uczą lub pracują, i muszą siedzieć na tym dworcu, i czekać nie rzadko parę godzin. Oni chyba też by woleli poczekać i porobić zakupy. Ktoś musi mieć w tym interes żeby nie powstała.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 10