Czołowa postać inicjatywy referendalnej w Olsztynie mówi ''przepraszam'' [OŚWIADCZENIE]

Czołowa postać inicjatywy referendalnej w Olsztynie mówi ''przepraszam'' [OŚWIADCZENIE]
Piotr Jastrzębski
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Piotr Jastrzębski, jeden z główych inicjatorów referendum prezydenckiego w Olsztynie, wydał na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, w którym m.in. przeprasza za zbyt małą liczbę zebranych podpisów.

O tym, że referendum w Olsztynie nie odbędzie się informowaliśmy w ostatni czwartek: Referendum się nie odbędzie! Zabrakło 2 tysięcy podpisów.

Wtedy też skontaktowaliśmy się z Piotrem Jastrzębskim, jednym z głównych jego inicjatorów i poprosiliśmy o komentarz w sprawie.

- Ta informacja przed chwilą do mnie dotarła, jeszcze nie zapoznałem się z postanowieniem komisarza, więc ciężko mi jest to skomentować w tej chwili - usłyszeliśmy.

* * *

Czytaj również: Piotr Jastrzębski dla Olsztyn.com.pl: "Referendum to pierwszy krok, ale w przyszłość nie wybiegam''.

* * *

Jednak jeszcze tego samego dnia, w późnych godzinach wieczornych, Jastrzębski wydał oświadczenie, w którym m.in. przeprasza za zbyt małą liczbę zebranych podpisów.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia:

Referendum się nie odbędzie

Ta wiadomość nadeszła nieco z zaskoczenia, w przykrym czasie niepokoju z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Teraz najważniejsze jest zdrowie naszych najbliższych i nas samych. Referendum tak naprawdę zeszło na dalszy plan. Świat jaki znamy, zmienił się tak bardzo w przeciągu kilku tygodni. Trudno przewidzieć najbliższą przyszłość, nawet jeśli jest się optymistą.

Dziękuję Tym wszystkim, którzy poparli naszą inicjatywę referendalną. Dziękuję każdemu z osobna, i wszystkim wspólnie. Razem pokazaliśmy to, że nasz głos jest słyszalny i że chcemy zmian. Wielu olsztynian wykazało się odwagą, chylę czoła przed nimi i podziwiam postawę. Jest nas sporo, ponad 10 tysięcy.

Przepraszam za to, że zebraliśmy za mało podpisów olsztynian. Nie stała za nami żadna organizacja polityczna, żadne struktury. Wszystko opierało się na społecznej pracy grupy osób, którym dobro miasta leży na sercu. Mieliśmy dobre chęci, lecz tym razem się nie udało. A jak mawiał Winston Churchill – „Sukces nigdy nie jest ostateczny, a porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga”. Czas zbierania podpisów pod poparciem inicjatywy referendalnej, to niezapomniane godziny spotkań, rozmów – głównie o Olsztynie i o wizji na przyszłość. Te inspirujące zdania i myśli zostaną na dłużej. Zaś po zainicjowaniu akcji referendalnej uaktywnił się Pan Prezydent, który obiecał wcielić w życie wiele odłożonych na półkę planów. Jak z nimi będzie, pokaże przyszłość.

Mam świadomość, że najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi. Rozprzestrzeniający się koronawirus wywrócił świat jaki znamy do góry nogami. Porzekadło mówi, że nawet nieczynny zegar dwa razy w ciągu doby ma rację. Tyle, że mieć rację to niewiele. Dlatego gdyby do referendum doszło, to w obecnej sytuacji nie śmiałbym naciskać, by olsztynianie poszli zagłosować. Przed nami poważne wyzwanie – walka z epidemią. Mam nadzieję, że tę walkę wygramy wszyscy, niezależnie od naszych globalnych czy też lokalnych poglądów.

Osobiście traktuję to, co wydarzyło się przez ostatnie kilkadziesiąt dni, jako ważne doświadczenie. Mimo porażki nie żałuję zaangażowania w tą inicjatywę. Wspólnie pokazaliśmy, że Olsztyn potrzebuje nowej wizji.

Pod oświadczeniem pojawiło się wiele komentarzy. Głos zabrał m.in. poseł Porozumienia z Olsztyna, Michał Wypij, który napisał: - Wyrazy ogromnego szacunku. W tak niesprzyjających warunkach zebrać ponad 10 tys. podpisów poparcia inicjatywy - to zasługuje na słowa najwyższego uznania. Niech wstydzą się ci, co w chwili próby schowali głowy w piasek. Zabrakło naprawdę niewiele ale co się odwlecze...

Podobne zdanie wyraził miejski radny, Mirosław Arczak, który liczy na stworzenie katalogu oczekiwanych zmian "nowej wizji Olsztyn".

- Niespodziewany to finał Waszej inicjatywy - czytamy w poście Arczaka. - Jeśli z licznych rozmów o mieście z mieszkańcami faktycznie coś Wam utkwiło w głowach i sercach oraz chcecie zrobić z tego użytek przy pomocy dostępnych narzędzi, to oczywiście zapraszam do kontaktu. Teraz nie ma już niejasności i podejrzeń o "drugie dno", więc warto stworzyć katalog oczekiwanych zmian, najczęściej zgłaszanych postulatów i Waszego zarysu "nowej wizji" Olsztyna, o której piszesz.

Z racji tego, że oświadczenie zostało wydane na prywatnym profilu, trudno było tam znaleźć nieprzychylne opinie, bowiem - co wydaje się być oczywiste - głos zabrali w znaczącej większości przyjaciele i znajomi. O "drugą stronę medalu" należałoby przejrzeć lokalne serwisy internetowe, w których aż roiło się od komentarzy wręcz wyśmiewających grupę referendalną. Niektóre lokalne media poszły nawet o krok dalej i efekt zbiórki podpisów nazwały kompromitacją.

Szczegółowe dane dot. 4 589 wadliwych podpisów:

1 489 osób - brak prawa wybierania na terenie miasta Olsztyna;
1 204 - wadliwie podany adres;
787 - wady dotyczące numeru PESEL;
735 - duplikat numeru PESEL;
175 - wadliwie podane nazwisko, imię (m.in. nieczytelne);
166 - data poparcia inna niż dopuszczalna lub brak daty poparcia;
17 - zgon popierającego przed dniem, w którym mógł udzielić skutecznego poparcia;
16 - wady dot. podpisu (brak podpisu, podpis innej osoby)

2147382000

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • Adonn 2020-03-31 10:33:21 88.156.*.*
  Dobrze Arczak napisał teraz przyjdzie czas próby na ile tu faktycznie chodzi o zmianę i wpływanie na lokalna politykę czy byla to polityczna rozgrywka o dostęp do koryta i odegranie się na Arbuzie. Czekam na efekty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Xnx 2020-03-31 05:06:32 188.147.*.*
  No szkoda szkoda ale trudno. A , że na forach pojawiły się negatywne komentarze? A w tym mieście kogoś za coś pochwalili ? Tu chyba wyjątkowa mieszanka malkontentów i nieudaczników ziejących jadem na forach się zebrała
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • wemo 2020-03-30 20:39:59 95.160.*.*
  Spokojnie prokurator zajmie się Grzymowiczem, miliony na Helpera poszły a winnych oczywiscie nie ma.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Kudi 2020-03-30 11:01:53 188.147.*.*
  Nie przepraszam tylko zakazać rękawy i do roboty .Poruszyć niebo i ziemię żeby wywalić betoniarza nam olsztyniakom się to należy po 10 latach martwicy i niszczenia Olsztyna .Prawdziwy facet zawsze dopina sprawy do końca
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 10
 • Dla pustaków zbierajacych podpisy 2020-03-30 08:12:04 95.160.*.*
  Pustaków dali do ankiet I temu tak wyszło jak wyszło woleli se fotki robić I wstawiać na fb
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • Glos ludu 2020-03-29 22:09:40 94.254.*.*
  Powodów jest wiele : ludzie prawdopodobnie słabo wykształceni, którzy zbierali podpisy. Brak weryfikacji czy sprawdzenia dowodu osobistego czy pytania pan z Olsztyna czy nie ? Bo nieoszukujmy się kto by chciał złożyć swoje dane lysemu typowi w dresach czy kobiecie bez przedniego zęba. Żeby chociaż w garnitury i płaszcze się poubierali to psychologicznie wxbudzaliby większe zaufanie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 1
 • Nml 2020-03-29 22:07:15 31.0.*.*
  Uwaga na Nowe Miasto Lubawskie !! Wszystkie nowe zarażenia są z tego miasta , nie jeździcie tam jeżeli nie musicie a mieszkańcu z NML siedźcie w domach!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Przedszkolny Mis 2020-03-29 20:39:37 37.47.*.*
  Oj, przydałaby się kontrola tego przedszkola..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 3
 • Głos rozwagi 2020-03-29 19:48:13 176.221.*.*
  Mam nadzieję że teraz prześwietlimy działalność pewnego przedszkola. No i przydałaby się konkurencja. Darmowa. Wszędzie tam gdzie pojawi się rodzinka J.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • Z miasta 2020-03-29 19:16:31 86.186.*.*
  No i zniknął z twarzy ten cyniczny uśmieszek .Co niektórym przybyszym z wiosek marzy sie tu drewniany Olsztyn po,ktorym śmigaja swoimi szrotami 200/h.Nie podoba się mieszkanie w mieście to wracać do siebie na wieś. I tyle
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 7
2147382000
2147382000