Czarny Piątek w Olsztynie. Kobiety uderzyły w rząd i Kościół [ZDJĘCIA]

Czarny Piątek w Olsztynie. Kobiety uderzyły w rząd i Kościół [ZDJĘCIA]
Na olsztyńskiej starówce protestowali przeciw zaostrzeniu praw aborcyjnego
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątkowe popołudnie w wielu miastach Polski przetoczyły się demonstracje sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podobnie było w Olsztynie, gdzie na starówce pikietowało kilkaset osób.

W poniedziałek komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję" fundacji "Życie i Rodzina". Znosi on możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Z tego względu w piątkowe popołudnie w wielu miejscach Polski odbyły się demonstracje sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podobnie było w stolicy Warmii i Mazur, gdzie na starówce zgromadziło się blisko tysiąc osób, które wyrażały swój sprzeciw zmianom w prawie.

- Ponownie jesteśmy zmuszeni do tego, by wyjść na ulice - mówiła do zgromadzonych Teresa Astramowicz-Leyk, pracownik naukowy olsztyńskiego uniwersytetu. - To obecny rząd doprowadził do głębokich podziałów w polskim społeczeństwie.

- Nie jesteśmy za aborcją, jesteśmy za wolnym wyborem - podkreślali uczestnicy demonstracji. W trakcie wydarzenia sporo miejsca poświęcono duchowieństwu, które, zdaniem pikietujących, naciska na rządzących, aby ci zmienili prawo aborcyjne.

Podobnie jak to miało miejsce podczas poprzednich manifestacji, symbolami kobiecego protestu były wieszaki, czarne parasolki, a także czerwone kartki, pokazywane co jakiś czas w stronę rządzących.

Podczas okolicznościowych wystąpień przypominano m.in. o zapisach konkordatu zawartego między Polską a Watykanem, który gwarantował poszanowanie praw człowieka oraz autonomię spraw państwowych i kościelnych.

Na zakończenie na staromiejskiej scenie wystąpiła Iwona Jopek, jedna z organizatorek poprzednich "czarnych marszów", która zaznaczyła, że piątkowa manifestacja z całą pewnością nie będzie ostatnią.

Wśród zgromadzonych można było zobaczyć przedstawicieli regionalnych struktur m.in. Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej, SLD, Razem czy też Komitetu Obrony Demokracji.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • hehe 2020-12-01 12:33:14 176.97.*.*
  tępe masy, trzeba patrzeć dalej niż długość kiełbasy... chcecie laicyzacji polski? będziecie mieć muzułmanów. ruszcie wyobraźnią, świat nie lubi pustki. osłabicie kościół katolicki, przyjdą muzułmanie, oni wam dadzą równość. wystarczy popatrzyć jak marnie sobie radzą z nimi Francuzi i Niemcy. No, chyba że celowo chcecie rozpierdzielić Polskę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • natalka 2018-05-11 19:49:50 213.76.*.*
  być kobietą i chcieć zabić swoje nienarodzone dziecko, to naprawdę trzeba naprawdę albo nie mieć żadnych uczyć, albo być zmanipulowanym przez innych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Polak duży 2018-03-26 11:53:21 157.25.*.*
  Aż żal patrzeć na te zdjęcia... chciało by się powiedzieć takie stare a takie.... Nadzieja w tym że młodych nie było poza kilkoma wyjątkami ale takie się znajdą zawsze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Kiki gęsiński 2018-03-24 00:06:05 94.254.*.*
  Tępe te baby po 70... rozpłodowe...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 21