Co z nowymi zbiornikami retencyjnymi w Olsztynie? Mieszkańcy os. Generałów mają powody do radości [ZDJĘCIA]

Co z nowymi zbiornikami retencyjnymi w Olsztynie? Mieszkańcy os. Generałów mają powody do radości [ZDJĘCIA]
Zbiornik retencyjny przy ul. Bukowskiego-Antonowicza już niedługo zostanie oddany do użytku
Fot. Mirosław Kawecki / Olsztyn.com.pl

Dwa lata temu zapowiedziano w Olsztynie powstanie nowych zbiorników retencyjnych. Parki na terenie Jarot, Nagórek oraz os. Generałów miałyby przełamywać betonowy charakter tamtejszych blokowisk, a także być atrakcją oraz miejscem relaksu dla mieszkańców. Choć przy budowie zbiorników przy ul. Bukowskiego oraz Sikorskiego-Paukszty natrafiono na problemy, już dziś wiemy, kiedy obiekty zostaną oddane do użytku. Odbiór jednego z nich odbędzie się już za kilka dni.

Powstanie zbiorników na terenie naszego miasta zapowiedziano już w marcu 2018 r., kiedy to prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podpisał umowę na ich budowę. Zbiorniki retencyjne miały chronić mieszkańców przed ulewnymi deszczami, podtopieniami oraz magazynować wodę. Dodatkowo niektóre z nich postanowiono przekształcić w osiedlowe parki.

Do tej pory zrealizowano już większość z założonych inwestycji. Jednak wciąż w budowie pozostawały zbiorniki przy ul. Bukowskiego oraz Sikorskiego-Paukszty. W obydwu przypadkach, podczas prac napotkano na problemy.

- Musieliśmy przesunąć terminy realizacji inwestycji, bo zarówno przy ul. Bukowskiego-Antonowicza, jak i Sikorskiego-Paukszty natrafiliśmy na problemy gruntowo-wodne – powiedział nam Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

O niepokojąco przedłużających się pracach na terenie pomiędzy Jarotami a Nagórkami pisaliśmy już w artykule: Mieszkańcy zapytali o postęp prac na terenie między Nagórkami a Jarotami. Prezydent odpowiedział. Natomiast o kłopotach ze zbiornikiem przy ul. Bukowskiego w tekście: Zbiorniki retencyjne powstają, chociaż nie wszystkie zgodnie z planem.

Jak się jednak okazało, budowa jednego ze wspomnianych zbiorników została właśnie zakończona. Mieszkańcy osiedla Generałów mają powody do radości, gdyż już niedługo park przy ul. Bukowskiego zostanie oddany do użytku.

- Obiekt przy Bukowskiego powinien zostać odebrany do 21 sierpnia – ogłosił Pulikowski.

Drugi ze zbiorników, leżący na terenie pomiędzy Jarotami a Nagórkami, ma natomiast być gotowy do końca października bieżącego roku.

Zbiornik retencyjny, powstały przy ul. Bukowskiego, będzie stanowił nie lada atrakcję dla mieszkańców okolicznych osiedli. Oprócz stawu, umieszczone zostaną tam także ławeczki, ścieżka spacerowa oraz pływająca fontanna.

Łączna wartość wszystkich inwestycji wyniosła niemal 7,8 mln złotych. 85 proc. tej kwoty to unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę kosztów, czyli około 1,17 mln pokryło miasto.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Ss 2020-09-20 19:37:21 165.231.*.*
  Gospodarz źle gospodaruje pieniędzmi. Pamiętam kiedy w 2008 powstawało osiedle Antonowicza,. Woda mogła odpływać do wawozów i naturalnie płynąć z górki. Ktoś projektował dzialki tak że Nabywcy części działek Antonowicza musieli ponieść dodatkowe spore koszty wymiany gruntów a miasto musiało dopłacać do zbiorników retencyjnych. Ktoś robi kasę
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • hehe 2020-08-25 10:05:15 176.97.*.*
  grzymowicz kolo swojego domku nie pozwoli zrobić skrótu na Jaroty, ale oczka wodne sobie stawia z prawdziwego zdarzenia... no z drobnymi poślizgami, ale to już norma.
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • mieszkaniec osiedla 2020-08-15 23:37:48 81.190.*.*
  Teren wokół czeka na dalsze zagospodarowanie. Plac zabaw dla najmłodszych oraz niewielkie boisko przydałyby się do aktywnego wypoczynku najmłodszych mieszkańców Olsztyna.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Kapitan Planeta 2020-08-14 12:43:47 213.17.*.*
  Niech mi ktoś wyjaśni dlaczego w całej Polsce śmierdzące kosze na śmieci montuje się przy samych ławkach w parkach i na ulicach? Nie można tego zamontować 15m dalej?
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść