Co kryje się za zanieczyszczeniem jeziora Tyrsko?

Co kryje się za zanieczyszczeniem jeziora Tyrsko?
Dowiedzieliśmy się, że zielony osad w jeziorze Tyrsko to sinice
Fot. Miłosz Dąbrowski / FB

Wracamy do tematu jeziora znanego wśród mieszkańców Olsztyna jako Żbik (nazwa pochodzi od nazwiska właściciela). Ze zdjęcia z drona wyraźnie widać, że zielony osad znajduje się w okolicy plaży przy obiekcie Manor Hotel. Postanowiliśmy sprawdzić, co się za tym kryje.

Dzisiaj zobaczyliśmy zdjęcie wykonane z drona, który latał nad jeziorem Tyrsko. Zielony osad jest doskonale widoczny. Znajduje się przy brzegu, gdzie wybudowany jest obiekt Manor Hotel.

Internauci zaczęli komentować sytuację. Wielu z nich uważa, że zielony osad to ścieki.

– Pod hotelem sobie tak s**ć. Na pewno ludzie przyjadą pławić się w stolcach. Zlokalizować odpływ korek z betonu i fajnie będzie w hotelu – napisał jeden z internautów.

– Tyle lat nic z tym nie robią. To chore. Bo podobno właściciela jeziora nie mogą znaleść. Ja się dziwię że ten zapyzialy, śmierdzący obiekt ma jeszcze gości – dodał inny.

W zeszłym roku doszło bowiem do skażenia wody bakterią E. coli. Jej zbyt duża populacja była spowodowana wyciekiem ścieków ze studzienki kanalizacyjnej.

Czy teraz sytuacja się powtarza?

Manor Hotel wydał oświadczenie w komentarzu adresowanym do jednego z użytkowników.

Szanowni Państwo,
wysuwając oskarżenia, należy przedstawić dowody, że to hotel zatruwa jezioro. W przeciwnym razie, zarzuty stają się bezpodstawne, fałszywe i krzywdzące, co może wiązać się z konsekwencjami prawnymi dla osób szerzących takie treści.
Jeśli posiada Pan takie dowody, prosimy o ich przedstawienie, aby można było je zweryfikować w sposób obiektywny.
W międzyczasie, zachęcamy do zapoznania się z niedawno przeprowadzoną kontrolą stanu sanitarnego sieci kanalizacyjnej naszego obiektu:
http://manorhotel.pl/ocena_sieci_kanalizacyjnej.pdf
Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości w sieci kanalizacyjnej, a pozytywnie zaopiniowany stan techniczny pozwala na jej prawidłowe użytkowanie.
Przypominamy, że jezioro nie jest w żaden sposób ogrodzone, a dostęp do niego posiada wiele innych podmiotów i osób prywatnych, które wykorzystują je przez cały rok w sposób aktywny. Należy również zaznaczyć, że jeziora w ciągu roku korzysta wielokrotnie więcej osób postronnych niż naszych Gości.
Jednocześnie zapewniamy, iż na bieżąco monitorujemy stan jeziora i na wszystkie niepokojące sygnały reagujemy możliwie najszybciej.
Manor Hotel

– możemy przeczytać w oświadczeniu.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Olsztynie. Okazało się, że urzędnicy otrzymali dwa oficjalne zgłoszenia tej sprawy – oba pochodziły z lokalnych mediów.

W dniu dzisiejszym wzięliśmy próbki. Analityk uznał, że w akwenie występuje znaczne zagęszczenie sinic – dowiedzieliśmy się z rozmowy z urzędnikami WIOŚ.

Jednocześnie też nie stwierdzono, aby tym razem doszło do wycieku ścieków.

Jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi z urzędu miasta ws. możliwości rekultywacji jeziora. Przypomnijmy, że sprawa jest o tyle skomplikowana, że jego właściciel wyjechał do Niemiec i nie ma z nim kontaktu.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Ryszard Ochódzki 2019-11-22 07:55:22 83.6.*.*
  A te sinice to czym się tam żywią?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • dionizos 2019-10-25 21:28:37 94.254.*.*
  Najnowsze wieści dotyczące j. Tyrsko w TVP3 https://www.facebook.com/watch/?v=775685876224523
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • maja 2019-10-23 14:45:18 83.14.*.*
  Bajki to sobie opowiadajcie! ale nie nam
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • zestresowana 2019-10-23 13:48:37 5.173.*.*
  jezioro Redykajny wygląda podobnie - zdjęcia prawdopodobnie tego samego autora... https://www.facebook.com/Aquafly.eu/photos/pcb.523128088519220/523127811852581/?type=3&theater
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • rybcia 2019-10-22 19:34:28 46.76.*.*
  Oj, jaka cisza nastała... Gdzie głęboka jak Żbik radość, że Manor ma prawidłową sieć kanalizacyjną, że jezioro jest bezpieczne, że alarm okazał się fałszywy? Czyżby temat przestał być interesujący?
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • ktoś 2019-10-22 16:50:28 79.184.*.*
  Na zdjęciu nie widać wycieku ścieków, widać "zakwit" glonów. To oczywiście efekt eutrofizacji i możliwych, wcześniejszych zrzutów ścieków. Możliwe, że efekt eutrofizowania przez wiele lat. Lub tez efekt sezonowo-pogodowy. Są specjaliści od jezior na UWM wystarczy tam się zwrócić z zapytaniem. Np. Prof. Julita Dunalska.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść