Chcą usunięcia ''szubienic'' z Olsztyna. Prezes ZChR, Bogusław Rogalski: ''Prezydent jest zaczadzony komunizmem''

Chcą usunięcia ''szubienic'' z Olsztyna. Prezes ZChR, Bogusław Rogalski: ''Prezydent jest zaczadzony komunizmem''
Od lewej: Paweł Czyż i Bogusław Rogalski
Fot. Monika Smolik / Olsztyn.com.pl

W środę (25 maja), tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta, lokalni przedstawiciele Zjednoczenia Rodzin Chrześcijańskich zorganizowali konferencję prasową. Jej tematem były „szubienice”. Partia chce, aby monument zniknął z przestrzeni publicznej Olsztyna.

Przedstawiciele Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin przypomnieli, że w lutym złożyli w ratuszu petycję dotyczącą usunięcia Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej z Olsztyna. Na dzisiejszej sesji radni mają ją rozpatrzeć. Z pisma podpisanego przez przewodniczącego rady Roberta Szewczyka wynika, że petycja nie zostanie przyjęta. Pełną treść odpowiedzi na petycję wraz z uzasadnieniem można zobaczyć poniżej.

- Rada miasta razem z panem prezydentem w sposób skandaliczny postanowiła przegłosować i „debatować” naszą petycję złożoną już w lutym o usunięcie z centrum Olsztyna, najbardziej reprezentacyjnego miejsca w mieście, szubienic, które są Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. Pan przewodniczący Rady Miasta odmówił udzielenia głosu wnioskodawcom petycji, co jest złamaniem wszelkich zasad dobrych obyczajów parlamentarnych – powiedział prezes ZChR oraz eurodeputowany, Bogusław Rogalski.

Przyznał, że urzędnicy nie chcą usłyszeć prawdy ani głosu mieszkańców Olsztyna.

- To przypomina mi czasy komunistyczne, cenzury, gdy próbowano uciszać tematy bardzo niewygodne dla rządzących.

Eurodeputowany przypomniał, że olsztyńskie „szubienice” są symbolem dwóch totalitaryzmów, ponieważ zostały zbudowane jako pomnik wdzięczności armii sowieckiej, której żołnierze na Warmii i Mazurach gwałcili kobiety, mordowali Polaków i niszczyli polskość. Dodał, że płyty, z których są wykonane „szubienice” pochodzą z Mauzoleum Hindenburga koło Olsztynka, w którym co roku odbywały się zloty nazistów z Hitlerem na czele.

- Utrzymywanie w dalszym ciągu tego pomnika w centrum Olsztyna jest hańbą dla naszego miasta i okrywa je wstydem. Tyle lat po wojnie ten pomnik powinien zniknąć z przestrzeni publicznej, a w jego miejscu proponujemy, aby powstał Panteon Walczących o Polskość Warmii i Mazur. Takiego pomnika brakuje – wyjaśnił Rogalski.

I dodał: - Pan prezydent od lat zaczadzony jest komunizmem. Jako były członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wielokrotnie dawał znak, że będzie bronił i jest przeciwko likwidacji sowieckiego monumentu.

Polityk, kończąc wypowiedź, zaapelował do radnych, aby podjęli decyzję o usunięciu pomnika z centrum miasta.

Następnie głos zabrał Paweł Czyż, rzecznik Zarządu Głównego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, który przypomniał, że ich petycja wpłynęła do ratusza 3 dni po ataku Rosji na Ukrainę, czyli 27 lutego.

- Trzeba pamiętać o tym, że w armii ukraińskiej, która bohatersko broni się przed najazdem rosyjskim, walczą Polacy. Nasi rodacy na Ukrainie codziennie giną w walce z armią rosyjską. Ten fakt powoduje, iż obecność jakiegokolwiek pomnika wdzięczności armii czerwonej w przestrzeni publicznej jest niezrozumiałe. Zwróciliśmy się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, aby 17 września, aby w ramach ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej ten monument został usunięty – przyznał rzecznik ZChR.

Konferencji przysłuchiwała się jedna z mieszkanek miasta, która z oburzeniem wyznała, że według niej „szubienice” są symbolem trudnej historii Polski i powinny o niej przypominać.

- Nie wiadomo, jak się historia potoczy. Później będą burzone kolejne pomniki. Nie traktujmy każdej sprawy politycznie – powiedziała kobieta.

Bogusław Rogalski odpowiedział jej, że należy usunąć wszystkie pomniki wychwalające władze totalitarne. Na tym dyskusja się zakończyła.

Sytuacja jest dowodem na to, że głosy olsztynian na ten temat są podzielone. Przypomnijmy, że miasto podsumowało sondaż ankietowy przeprowadzony na grupie 1001 olsztynian (Badanie na zlecenie miasta: Większość olsztynian chce pozostawienia ''szubienic'' w obecnym miejscu). Wynika z niego, że 46 proc. ankietowanych chce pozostawienia „szubienic” na swoim miejscu, 43 proc. chce usunięcia pomnika, a dla 11 proc. osób było to obojętne.

Fot. UM Olsztyn

Z kolei Dariusz Barton, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, nakazał przeprowadzić ekspertyzę Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Okazało się, że monument autorstwa Xawerego Dunikowskiego jest w fatalnym stanie i grozi zawaleniem (''Szubienice'' zagrażają ludziom? Konserwator przeprowadził ekspertyzę).

2147382000

Komentarze (31)

Dodaj swój komentarz

 • Komuna won 2022-06-13 15:37:10 37.109.*.*
  Beton won. Arbuz to cieć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Seba 2022-05-27 07:22:42 82.218.*.*
  Won z tym ruskim badziewiem,rusek to największy wróg Polski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • historyk 2022-05-26 07:35:54 176.221.*.*
  Odpieprzcie się od grzymowicza i obrońców szubienic, przecież oni są potomkami tego ruskiego ruskiego gwałciciela ich matek i babek, którego wyrzeżbił na pomniku komunistyczny rzeżbiarz czerpiąc natchnienie z oddechu stalina juzefa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 9
 • Z 2022-05-26 07:02:49 31.60.*.*
  Co to jest Cyrk jakiś ??????? Oszołomy się na wiosnę przebudziły i chcą zaistnieć w mediach i odwracają uwagę od stanu gospodarki , ludziom na jedzenie brakuje , moim zdaniem trzeba szubienicę zostawić w tych czasach taczki to za mało może jak kogoś na nich powiesimy to się pasożyty z budżetówki ockną .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 14
 • Gvbl 2022-05-25 23:08:09 46.205.*.*
  Wy fermę oszołomy w łeb się walnij jeden z drugim ale tak żeby rozum z dupy wrócił na miejsce gdzie tu komuniści idioci. gdzie. ??? Czy ten pomnik budowali ruskie???? To zaprojektował pilski artysta Dunikowski więzień obozu ..a budowali ten pomnik Polacy. To pomnik wdzięczności obrońco Warmi i Mazur .......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 14
 • Ryiop 2022-05-25 23:03:11 46.205.*.*
  Rogalski ty oszołomie spier..j ideal się pisdzielcy od pomnika won z Olsztyna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 10
 • Bogumił 2022-05-25 22:23:44 88.156.*.*
  Warto trochę pomyśleć i oddzielić przeszłość od teraźniejszości. Ten pomnik to przede wszystkim symbol wojny a raczej zwycięstwa nad Niemcami. Aby zwycięstwo to było możliwe poległo wiele milionów ludzi z różnych państw. Akurat nasze obecne tereny oswobadzali żołnierze z ZSRR, czyli z państwa, które poniosło największe straty ludnościowe w tej wojnie i niewątpliwie przyczyniło się w znaczący sposób do jej zakończenia. Ofiary militarne w tym cywilne to przeszło 20 milionów osób, łącznie przeszło 26 milionów. Ten pomnik jest częścią historii, której nie warto zakopywać. Jak widzę obecnie stanowi też miejsce, gdzie mieszkańcy Olsztyna demonstrują przeciwko obecnej Rosji, która w swoich działaniach przeciwko Ukrainie, popełnia podobne zbrodnie, które kojarzą nam się z postępowaniem Hitlera.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Kapral 2022-05-25 20:26:25 5.173.*.*
  Usunąć zeby . móc spojrzec rodzinom pomordowanych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • Stas 2022-05-25 19:55:40 188.147.*.*
  Jestem za usunięciem szubienic ale bawi mnie jak jeden zaczadzony walczy z drugim zaczadzonym
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • Janusz Pisiewicz 2022-05-25 18:08:13 95.160.*.*
  Prezydent oczadzjał..???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
2147382000
2147382000