Robert Kiłdanowicz, były prezes Stomilu i manager piłkarski, pozywa nasz portal do sądu i... przegrywa

Robert Kiłdanowicz, były prezes Stomilu i manager piłkarski, pozywa nasz portal do sądu i... przegrywa
Robert Kiłdanowicz
Fot. Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

Były piłkarz, a także prezes Stomilu Olsztyn, a później manager piłkarski, Robert Kiłdanowicz, pozwał portal Olsztyn.com.pl do sądu, bo twierdził, że jeden z naszych artykułów naruszył jego dobra osobiste. Żądał m.in. sprostowania, przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł, a także 100 tys. zł na I-ligowy Stomil. Sąd nie miał wątpliwości i oddalił jego wniosek.

Sprawa rozpoczęła się 7 marca bieżącego roku, gdy na naszym portalu ukazał się artykuł: Dawny prezes Stomilu Olsztyn żąda od prezydenta miasta przeprosin i miliona złotych na klub.

Pisaliśmy w nim, że środowisko związane ze Stomilem Olsztyn szuka osoby odpowiedzialnej za zadłużenie klubu. Powołując się na Przegląd Sportowy dodaliśmy, że były prezes I-ligowca, Robert Kiłdanowicz, poczuł się urażony słowami prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, który zarzucił mu, że ten nie złożył żadnego sprawozdania i nie rozliczył się ze środków przekazywanych przez sponsora, którym wtedy była Galeria Warmińska. Z kolei Kilłdanowicz uważał, że informacja ta jest nieprawdziwa. Dodatkowo uznał, że nasz artykuł narusza jego dobra osobiste i zażądał od nas sprostowania, przeprosin i zadośćuczynienia za krzywdę w wysokości 50 tys. zł oraz 100 tys. zł na rzecz Stomilu.

Nasz wydawca uznał, że zgodnie z ustawą o Prawie Prasowym, żądanie to nie spełnia wymogów formalnych, bo zarzucane nam słowa znajdowały się w treści oficjalnego oświadczenia Galerii Warmińskiej, a nie w tekście redakcyjnym.

Mimo wszystko Robert Kiłdanowicz czuł się poszkodowany i złożył przeciwko portalowi Olsztyn.com.pl pozew do sądu z wcześniej wymienionymi żądaniami.

Myślę, że niestety chybiona jest Pana interpretacja mojego stanowiska. W artykule do którego mam zastrzeżenia i słusznie domagam się sprostowania, właśnie na gruncie prawa prasowego, nie polemizuję z oświadczeniem Galerii Warmińskiej tylko zaprzeczam sugestii pana Prezydenta zarzucającego mnie defraudację środków finansowych od sponsora. Brak oświadczenia klubu z dnia 17.02.2015 roku, wydanego w związku z oświadczeniem Galerii Warmińskiej explicite zaprzecza obiektywizmowi dziennikarskiemu

- napisał w odpowiedzi naszemu wydawcy Kiłdanowicz.

Sprawa znalazła zakończenie przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Sędzia nie miał wątpliwości, że opublikowany na naszym portalu artykuł spełnia wymogi rzetelnego dziennikarstwa i oddalił wniosek Roberta Kiłdanowicza.

(…) nadesłane do redakcji sprostowanie nie odpowiadało wymogom formalnym określonym w art. 31a Rawa prasowego, zatem redaktor naczelny miał obowiązek odmówić jego publikacji. Treść sprostowania nie może bowiem sugerować, że jest to wypowiedź redaktora naczelnego (tutaj – redaktora naczelnego i wydawcy), który odwołuje nieprawdziwe informacje. Sprostowanie zawsze musi być podpisane w taki sposób, by było jasne dla opinii publicznej i nie może stwarzać pozoru, iż jest oświadczenie (przeprosiny) opublikowane w ramach niemajątkowej ochrony dóbr osobistych (…). Tymczasem nadesłane sprostowanie prasowe miało formę przeprosin. Taki dokument nie jest sprostowaniem w rozumieniu prawa prasowego, zatem odmowa jego publikacji była zgodna z prawem (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2018 r. sygn. akt. VI ACa 1377/17).

Sformułowane przez pełnomocnika powoda nie pozwala na identyfikację czy pochodzi ono od Klubu OKS Stomil Olsztyn, którego prezesem powód już nie jest i nie może się wypowiadać w jego imieniu, czy od samego powoda, którego podpisu w nim nie ma. Treść może wręcz wskazywać, że pochodzi od samej redakcji (żądanie przeprosin powoda). Nie spełnia więc wymogów ustawowych.

Mając powyższe na uwadze Sąd oddalił powództwo w całości uznając je za bezzasadne

- uzasadnia w wyroku sędzia, Juliusz Cejek.

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • OKSiak 2019-07-11 09:12:32 83.9.*.*
  Ej mądrale, macie takie dobre wiadomości. Przecież to Grzymowicz kazał wypowiedzieć umowę Galerii. A ten portalik służy mu wiernie jak psiak. Szkoda tylko, że za pieniądze podatnika.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 13
 • curwer ecu 2019-07-11 04:40:25 5.173.*.*
  Nieszczęście pana Kildanowicza polega głównie na tym że to za jego kadencji Galeria Warmińska wycofała się z finansowania Stomilu. A chodzi o niemałą kwotę dwóch milionów złotych. Podobno byli za słabo reklamowani i nie otrzymali na czas jedynego ze sprawozdań o wydatkach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 1
 • Maniuś 2019-07-10 23:36:41 37.47.*.*
  Kiłdanowicz na Prezydenta!!!! Gość ma jaja!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 20
 • Johny Bravo 2019-07-10 23:34:27 37.47.*.*
  To nie chcecie hajsu dla klubu??? Trzeba wesprzeć Kiłdanowicza,!!! Wy tylko krytykujecie, a umiecie czytać ze zrozumieniem?! Chciał pomoc Stomilowi, a Wy się emocjonujące,ze przegrał? Co za żenada! Przecież to nie jest wyrok prawomocny, głąby!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 12
 • Fan Ciejka 2019-07-10 23:20:10 83.9.*.*
  Trochę mało rozumiecie, Kildanowicz jako pierwszy od 10 lat postawił się Grzymowiczowi a reszta jest zastraszona i ubezwłasnowolniona. Ten portalik je Grzymusiowi z raczki i Sędzia Ciejka również. Jak znam Kiłdanowicza to puści ich z torbami. I oby tak bylo. Droga redakcji a wy wiecie co to znaczy prawomocność orzeczenia? Chyba trzeba się douczyć a i Stomil będzie zadowolony
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 9
 • Falisty 2019-07-10 18:42:18 213.216.*.*
  A kogo on nie pozywał.... Ma coś nie teges.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Piotra 2019-07-10 17:54:23 83.5.*.*
  Kildanowicz ma moim zdaniem fioła na punkcie pozwów oraz kompleks ojca. Wydaje mi się że ma poczucie niższej wartości (może i słusznie) i za zbyt ekspresyjnie reaguje na krytykę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • kolo 2019-07-10 17:30:41 89.64.*.*
  szkoda, że przegrał... 100 tys. wpadłoby do Stomilu :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 9
 • OkS 2019-07-10 17:08:53 88.156.*.*
  Zatorzak na szczęście nic nie masz do gadania. Tylko Stomil!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Zatorzak 2019-07-10 16:03:54 77.253.*.*
  Tak trzeba robić. Jazda z oks-owym rozwydrzonym środowiskiem. Kocham Olsztyn. Kocham ten portal i kocham was rzecz jasna mocno tak bardzo, że wszystkim wylizałbym zaległy z tyłka kał po sraniu z dupy do kibla, za możliwość komentowania tutaj i konkurencji dla gazety. KISS
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 20