Boją się grypy. Zakaz lub ograniczenie odwiedzin w olsztyńskich szpitalach!

Boją się grypy. Zakaz lub ograniczenie odwiedzin w olsztyńskich szpitalach!
Od marca szpital wojewódzki wstrzyma odwiedziny pacjentów z uwagi na grypę. Podobnie postąpiły także inne placówki szpitalne w Olsztynie
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie zarządziła, że od marca wstrzymuje odwiedziny pacjentów. Wszystko z uwagi na okres grypowy. Jak to wygląda w innych placówkach?

W związku z zagrożeniem grypą, w trosce o zdrowie hospitalizowanych pacjentów oraz ich bliskich, a zwłaszcza dzieci poniżej 14 roku życia, podjęto decyzję o ograniczeniu odwiedzin we wszystkich oddziałach szpitalnych od dnia 2.03.2020 r. aż do odwołania.

– możemy przeczytać na stronie szpitala wojewódzkiego.

Szybciej, bo już od piątku, odwiedziny pacjentów ograniczyły Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie i Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, ryzykiem wirusowych zakażeń dróg oddechowych wśród pacjentów i personelu szpitala, zarządzam ograniczenie odwiedzin do jednej osoby przy pacjencie do odwołania, oraz bezwzględny zakaz odwiedzin przez osoby z objawami zakażenia – zadecydowała Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor szpitala miejskiego.

Jeszcze wcześniej zareagowały władze szpitala dziecięcego, które poprosiły o ograniczenie wizyt u pacjentów.

Ograniczenie odwiedzin wprowadziliśmy od początku sezonu infekcyjnego. Ma to związek z licznymi infekcjami, nie tylko grypą – przyznała Agnieszka Deoniziak z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

W marcu obostrzenia odnośnie liczby odwiedzin planuje wprowadzić także poliklinika.

Na pewno odwiedziny pacjentów będą ograniczone ze względów bezpieczeństwa z uwagi na grypę, ale nie tylko – zaznaczył Tomasz Kos, rzecznik prasowy szpitala MSWiA.

A trzeba przyznać, że grypa atakuje w tym sezonie równie zaciekle, co przed rokiem. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie w styczniu w województwie warmińsko-mazurskim zachorowało na nią 9549 osób (w tym 4163 dzieci w wieku do 14. roku życia), a hospitalizowanych było 79 (61). Dane do 15 lutego pokazują, że w tym miesiącu jest jeszcze większa zapadalność – 7086 osób chorych (3464 to dzieci), z czego hospitalizowanych jest/było 41 (34).

Jak się kształtowały dane w zeszłym roku? W styczniu zachorowało 10377 (z czego 4011 to dzieci), a do szpitali trafiło 76 (58). W lutym było w sumie 18253 chorych (6944 to dzieci), a hospitalizowanych było 193 (127).

Jak widać grypa to realne zagrożenie. Choroba może powodować groźne powikłania, a w konsekwencji śmierć.

Od poniedziałku wstrzymane odwiedziny w Szpitalu Wojewódzkim W związku z zagrożeniem grypą, w trosce o zdrowie...

Opublikowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie Piątek, 28 lutego 2020

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Hjk 2020-02-28 16:01:23 5.173.*.*
    MSWiA w tym tygodniu wprowalił zakaz odwiedzin
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • R.O. 2020-02-28 14:54:52 83.6.*.*
    Bardzo dobre decyzje. Czekam na odwołanie zajęć w szkołach i zakaz imprez masowych. Czy rząd czeka, aż będzie za późno aby panować nad epidemią tylko dlatego że boi się, że przez wprowadzenie ograniczeń spadną im słupki poparcia?
    Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść