Bezdomni i samotni na wspólnej wigilii w Caritas [ZDJĘCIA]

Bezdomni i samotni na wspólnej wigilii w Caritas [ZDJĘCIA]
Wigilia zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Blisko 300 osób uczestniczyło w sobotnie południe w wigilii zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Wspólnie z samotnymi i bezdomnymi do wigilijnego spotkania usiedli metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, poseł Andrzej Maciejewski z ruchu Kukiz'15, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dyrektor olsztyńskiego MOPS Elżbieta Skaskiewicz.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym spiewaniem kolęd, a także wysłuchaniem ewangelii traktującej o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Nie zabrakło także modlitwy. Po niej przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia.

- Bardzo się cieszę, że możemy się tutaj spotkać - powiedział do zgromadzonych metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. - Chciałbym życzyć wam tego, co odczuwacie, jako potrzebę waszego życia. Myślę, że wśród wszystkich życiowych potrzeb, jest to, co dzisiaj w sposób szczególny się wyraża, czyli bliskość drugiego człowieka. Chciałbym wam życzyć, abyście w tych wszystkich niedolach, jakie przeżywacie na co dzień, nie byli pozbawieni tej jakże ważnej potrzeby człowieka; nie byli pozbawieni bliskości drugiej osoby i pomocy, która w tym ośrodku Caritas dla każdego z was może być udzielona na tyle, na ile jest to możliwe.

Jako drugi głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który zaznaczył, że Bóg nigdy nikogo nie opuści w potrzebie.

- Chciałbym wam życzyć tego, abyście zawsze mieli pewność i świadomość, że nawet kiedy wydaje się, że wszyscy was opuścili to Bóg nigdy was nie opuści. Właśnie o tym są te święta. Bóg przychodzi w stajni, w zasadzie bezdomny, aby zawsze być z nami - powiedział Artur Chojecki.

- W tym wigilijnym dniu chciałbym życzyć wszystkiego co najlepsze, przede wszystkim zdrowia i poczucia nie bycia samotnym - dodał z kolei marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. - Chcę zapewnić, że wszystkie wspólnoty samorządowe myślą o waszej trudnej sytuacji.

- Święta to rodzina, a dziś spotykamy się jako wspólnota - powiedział natomiast poseł ruchu Kukiz'15 Andrzej Maciejewski. - Każdy z nas przy tym stole jest równy sobie. Stół jest tym miejscem jednoczącym. Życzę wszystkim, aby było gdzie się spotykać. Aby było takie miejsce wspólnoty, aby nie było samotności. Przed nami rok brata Alberta. Brata, który był dobry jak chleb. Życzę Państwu, aby chleba nigdy nikomu nie zabrakło. Życzę tego, abyście zawsze mieli gdzie się spotkać, a jednocześnie życzę Państwu nadziei, aby móc zawsze wyjść z zakrętu, pamiętając, że za każdym zakrętem jest prosta droga.

Jako ostatni głos zabrał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który zaznaczył, że miasto stara się wspierać wszystkich mieszkańców, którzy znaleźli się w potrzebie.

- W święta zawsze wracamy myślami do domu rodzinnego, wracamy do naszych najbliższych i doskonale wiemy, że ciepło rodzinne i wzajemna życzliwość są tymi, które chcielibyśmy aby zawsze nam towarzyszyły - powiedział Grzymowicz. - Jako miasto staramy się wspierać wszystkich mieszkańców. Jest z nami dziś pani dyrektor Elżbieta Skaskiewicz MOPS-u. Doskonale wiemy, że w ramach naszych możliwości ta pomoc płynie właśnie do tych, którzy jej potrzebują. Serdeczne podziękowania należą się również wszystkim pracownikom tego ośrodka, bo przecież wykonują na co dzień ogromną pracę, abyście mogli się czuć jak w rodzinie.

Prócz wigilijnych potraw każdy z uczestników otrzymał kartkę z życzeniami. Także w dniu jutrzejszym wszyscy potrzebujący będą mogli posilić się w Caritas Archidiecezji Warmińskiej przy ulicy Grunwaldzkiej.

2147382000

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz