Arcybiskup Edmund Piszcz spoczął w olsztyńskiej katedrze

Arcybiskup Edmund Piszcz spoczął w olsztyńskiej katedrze
W poniedziałek w olsztyńskiej katedrze odbyła się msza święta pogrzebowa arcybiskupa metropolity Edmunda Piszcza
Fot. Radio Olsztyn

W poniedziałek o godz. 12 w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie odbyła się msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego. Ciało arcybiskupa Edmunda Piszcza zostało złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich.

Przypomnijmy, że arcybiskup Edmund Piszcz zmarł 22 marca br. Miał 93 lata. Był 49 biskupem warmińskim i pierwszym arcybiskupem metropolitą (Zmarł arcybiskup senior Edmund Piszcz).

Arcybiskup miał wiele zasług dla Kościoła na Warmii. Podczas jego posługi pasterskiej został wybudowany nowy gmach seminarium „Hosianum” w Olsztynie. Przygotował pielgrzymkę św. Jana Pawła II w 1991 r. oraz odpowiadał za reorganizację struktur kościelnych po utworzeniu metropolii warmińskiej.

Powołał do istnienia wiele instytucji m.in. domy samotnej matki, Archidiecezjalne Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II „Caritas” w Olsztynie, przedszkole diecezjalne.

Podjął starania, by pięć świątyń warmińskich otrzymało od Stolicy Apostolskiej godność bazyliki mniejszej. Ustanowił wiele sanktuariów diecezjalnych.

Ciągle służył pomocą, nigdy nie unikał uroczystości i pozytywnie odpowiadał na zaproszenia. Był zawsze pomocą, jeśli chodzi o radę. Wspierał, był zawsze gotowy do podjęcia obowiązków. Dla mnie osobiście był to człowiek ogromnej kultury intelektu i ducha. On był mistrzem słowa, które inspirowało. Wszyscy odczujemy jego brak – podkreślił abp Józef Górzyński.

W niedzielę, 27 marca, w Centrum św. Jakuba przy katedrze odbyło się czuwanie modlitewne oraz msza święta żałobna pod przewodnictwem biskupa Janusza Ostrowskiego.

W poniedziałek odbyła się z kolei msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego.

Do Olsztyna przybyło wielu kościelnych notabli, ale również działaczy z całej Polski. W mszy uczestniczyli także wierni.

Abp Górzyński wspominał postać abp. Piszcza.

– W tym ewangelicznym świadectwie otwierał serca na Boże światło i nadzieję na zmartwychwstanie Pana. Do niego wierni często mówili, że to nasz biskup, nawet jeżeli był już na emeryturze. W ten sposób określano arcybiskupa w archidiecezji warmińskiej, którą tak bardzo kochał – przyznał abp Józef Górzyński.

I dodał: – Niech miłosierny Pan wskaże ci drogę do domu Ojca, gdzie mieszkań jest wiele. Amen!

Po mszy, ciało arcybiskupa Piszcza zostanie złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich.

 

 

2147382000

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Stoik 2022-03-29 12:45:19 77.111.*.*
  Ale bydlactwo z ludzi wychodzi w komentarzach. W sjmie to nawet ciężko was ludźmi zwać - istne zachowanie rusków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Kasia 2022-03-29 12:34:05 83.24.*.*
  Tam gdzie mieszka któryś tam biskup ( dawniej ŻAGLE) była zbudowane ze składek - świetlica - dla dzieci chrześcijan. Kościół UKRADŁ chrześcijanom ten dom. Położył łapę na nasze wspólne dobra - kłamiąc, że to jego !!!?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Ret 2022-03-29 11:09:22 141.194.*.*
  Czy śmierć księdza, wg. religii można rozpatrywać awans i powinna być to radosna chwila? Czy jednak degradacja i smutek?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • kiii 2022-03-29 08:52:32 83.15.*.*
  W piekle podobno miejsc już brakuje! 90% to księża. Niech się tak nie pchają na tamten świat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • aza 2022-03-29 08:34:49 31.60.*.*
  Kościół to wspólnota chrześcijańska, która składa się na budowę kościołów, domów parafialnych itp. po czym okazuje się, że po wybudowaniu tych obiektów,- mamy prawo a nawet obowiązek - je utrzymywać ! i wara od nich bo są ......własnością kościoła??!!! Minęły czasy by chować ludzi w kościołach i ten pochówek świadczy o tym jak księża są oderwani od współczesności i jak wmawiać nam chcą wyższość księdza od plebsu !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • Młoda 2022-03-28 17:30:17 5.173.*.*
  Grzymowicz też miał swoje 5 minut w czasie mszy pogrzebowej. W pożegnaniu zmarłego wymieniał pozytywne cechy charakteru ś.p. Edmunda Piszcza. Mówił o cechach których jemu jako człowiekowi i prezydentowi miasta brakuje. Czy to nie nazywa się obłudą?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 11
 • Miś 2022-03-28 14:10:17 31.61.*.*
  Na bogato...ale skromnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10