Dziś jest: 13.04.2024
Imieniny: Hermenegildy, Marcina
Data dodania: 2023-12-05 14:18

Mateusz Sikorski

''Apelujemy o zachowanie ostrożności''. Mieszkańcy Olsztyna i policja debatowali o bezpieczeństwie seniorów

''Apelujemy o zachowanie ostrożności''. Mieszkańcy Olsztyna i policja debatowali o bezpieczeństwie seniorów
W debacie udział wzięli funkcjonariusze KMP, urzędnicy, oraz sami seniorzy
Fot. Mateusz Sikorski / Olsztyn.com.pl

We wtorek (5 grudnia) w Urzędzie Miasta w Olsztynie odbyła się debata pod tytułem "Bezpieczny senior to świadomy senior". Jej celem było uświadomienie starszych mieszkańców Olsztyna na temat niebezpieczeństw, na jakie natknąć się mogą w obecnych czasach. O oszustwach różnego rodzaju mówili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. 

reklama

W wydarzeniu wzięli udział funkcjonariusze z KMP, urzędnicy z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku, domów pomocy społecznej, opiekunowie osób starszych oraz seniorzy z Olsztyna. Poruszono na nim takie tematy, jak szeroko pojęte bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i w codziennym życiu. Według st. post. Pauliny Żur z zespołu prasowego KMP debata wpisywała się w priorytetowe zadania policji, jakimi jest zacieśnienie współpracy ze społecznością lokalną. Stanowiła także okazję do wskazania zagrożeń, z jakimi w codziennym życiu spotkać się mogą seniorzy. 

O jednym z typów zagrożeń, jakimi są tzw. "pokazy", mówiła miejska rzecznik konsumentów, Jadwiga Urbańska. Ostrzegała seniorów przed nieuczciwymi praktykami osób sprzedających rzeczy i mówiła o przysługujących im prawach. Jednym z nich jest prawo do zwrotu towaru - którego można dokonać w ciągu 14 dni od zakupu danego towaru. 

O możliwościach zgłaszania podejrzanych kontaktów opowiadał następny prelegent - Paweł Micek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Olsztynie. Pomocy w tym zakresie udzielać ma Regionalne Centrum Bezpieczeństwa. 

W trakcie debaty wypowiedzieli się także: zastępca komendanta miejskiej policji podinsp. Barbara Krzyżewska, naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Bernadetta Ćwiklińska-Rydel oraz jej zastępca podkom. Piotr Jankowski. Głos zabrał także funkcjonariusz z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, który opowiadał o oszustwach, którymi zajmuje się na co dzień. W dyskusję włączyli się także zgromadzeni na sali seniorzy.

Od stycznia do listopada tego roku KMP odnotowała 24 oszustwa, a łączna suma wyłudzonych pieniędzy to 1,28 miliona złotych. Jest to wynik zbliżony do 2022 roku, kiedy odnotowano 25 takich przestępstw na łączną kwotę 1,38 mln zł. 

Należy pamiętać, że w każdym przypadku prowadzone są czynności dochodzeniowo-śledcze oraz operacyjne, których celem jest ustalenie okoliczności zdarzeń, a także dotarcie do sprawców - informował mł. asp. Andrzej Jurkun, oficer prasowy KMP. - Tylko w tym roku na terenie Olsztyna zatrzymano 9 osób mający związek z oszustwami. W większości przypadków były to osoby które pełniły rolę "odbieraków". 

Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Policja apeluje do seniorów o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na podejrzane telefony. 

Zawsze można taką rozmowę przerwać i skontaktować się z bliskimi lub sąsiadami w przypadku wątpliwości - kontynuował Jurkun. - W przypadku podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustami należy niezwłocznie skontaktować się z policją. Czasem krótka rozmowa przy niedzielnym obiedzie czy świątecznym stole może uchronić seniora przed utratą oszczędności, zbieranych niekiedy przez całe życia. 

Oficer prasowy przypomina także, że policja nigdy nie informuje o akacjach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy obcej osobie. 

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • .R.O. 2023-12-06 19:20:56 2a00:f41:83d:*
  Zacznijmy debatę o bezpieczeństwie samych policjantów… omijanie procedur, szef z granatnikiem w budynku centrali. Robi się niebezpiecznie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • All right 2023-12-06 07:39:00 83.28.*.*
  A co z senhoritami?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • 1961 2023-12-06 07:21:03 5.173.*.*
  policja kierowana przez Komendanta Granatnika zaleca "bycie ostrożnym" ? Panowie Policjanci przywróćcie wiarygodność swojej firmie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Zawyły syreny....karma wraca 2023-12-05 22:44:35 2a00:f41:88b:*
  Czy zawyły syreny gdy policjancie mordowali Igora Stachowiaka ?!?! I wielu innych młodych mężczyzn którzy byli ladniejsi, zamożniejsi od swoich oprawców w niebieskich mundurkach?! Czym tym bandytom na etatach w policji zawiniły strajkujące dziewczyny, KOBIETY !!!! ", Wyrżnąć, wypalić do kości to zło, zakopać i splunąć . Nienawidzę tej formacji, zaufanie nie zdobędą przez ,sto lat . Chrońmy się sami przed tymi i innymi bydlakami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Panie i jak tu żyć 2023-12-05 21:54:12 2a00:f41:81b:*
  No i co z tego, że coraz więcej się o tym mowi, pisze czy co tam wogole jak i tak nasze sądy przestępców uniewinniają czy tez dają śmieszne wyroki ajakby się trafił uczciwy sędzia to Duda ich ułaskawia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Zenon (83) 2023-12-05 17:17:20 2a01:11cf:4a3:*
  Na szczęście mnie mój lekarz rodzinny ostrzegł przed oglądanie TVP i TVP Info ze względu na kłamliwe informacje które mogą doprowadzić sluchacza do zawału, wylewu a szczególnie do komletnego ogłupienia i wywołać demencję i gwałtowny sadek potencji!!! Ostzregał też przed czytaniem niektórych gazet…
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • MŁODA1 2023-12-05 15:43:05 5.173.*.*
  Większość starszych ludzi jest w Olsztynie wykluczona cyfrowo. Do nich te wnioski z narady nie dotrą. Siedzą w domach bo boją się wyjść na niebezpieczne ulice. Więc ta narada miała na celu ,, odfajkowanie narady" w kalendarzu ratuszowym. Liczne artykuły o oszukiwaniu ich ,, na wnuczka" i ,, na policjanta" świadczą tylko że odpowiedzialne za bezpieczeństwo seniorów służby nie działają. Olsztyn I całe województwo to niechlubny krajowy lider w rankingu za X-XII 2023 w ilości pożarów mieszkań. I o czym tu rozmawiać, gdy wszystko co dotyczy bezpieczeństwa w tym mieście jest uśpione.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1

www.autoczescionline24.pl