Dziś jest: 21.04.2024
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2024-01-07 09:01

Redakcja

Adam Przybylski: ''Cała prawda o wsparciu osób LGBTA w pracy''

Adam Przybylski: ''Cała prawda o wsparciu osób LGBTA w pracy''
Zdjęcie ilustracyjne. Kadr z jednego z marszów LGBT w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Osoby LGBTA poza życiem prywatnym prowadzą również aktywne życie zawodowe. Jak je wspierać aby miały równe szanse na rynku pracy. Na to pytanie postarają odpowiedzieć się społecznicy działający na rzecz tej grupy społeczne.

reklama

* * *

Autorem poniższego materiału jest Adam Przybylski. Mężczyzna urodził się jako wcześniak z porażeniem mózgowym. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych i stara się poprawić los osób dotkniętych niepełnosprawnościami w Olsztynie. Mimo ciężkiej choroby, udało mu się ukończyć studia na kierunkach politologii, germanistyki i administracji elektronicznej.

* * *

Osoby LGBTA są często postrzegane jako nieliczna grupa społeczna. W związku z tym, że ich problemy są prezentowane w mass mediach zazwyczaj podczas parad równości udziela im się wsparcia w niewystarczający sposób. Wiele osób LGBTA potrzebuje konkretnej pomocy w miejscu pracy.

Problem jest poważny. Franciszka Sada, ekspertka Kampanii Przeciw Homofobii do spraw biznesu powołuje się na raport Społeczna sytuacja osób LGBT w Polsce. Raport za lata 2019-2020. Został on opublikowany pod redakcją Mikołaja Winiewskiego i Magdaleny Świder. Według danych zaprezentowanych w publikacji aż 35% osób LGBTA ukrywa swoją orientację seksualną i tożsamość płciową przynajmniej przed częścią współpracowników i współpracowniczek. Został on wydany przez Kampanię Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa.

Osoby LGBTA z Olsztyna również spotykają się z dyskryminacją. Starają się nie przejmować i nie atakują dyskryminujących je osób. Z pomocą przychodzą im aktywiści, którzy organizują marsze równości. Według nich problemem jest obraźliwy język, który wywołuje strach i stres w osobach nieheteroseksualnych. Zauważają jednocześnie, że dyskryminacja wobec osób LGBTA w Olsztynie jest poważnym problem. Uświadamianie społeczeństwa przez organizatorów Marszów Równości przynoszą pozytywne rezultaty, ponieważ według nich się jest mniej aktów przemocy wobec społeczności LGBTA. Twierdzą, że ogromną rolę w edukowaniu społeczeństwa odgrywają media. Jednocześnie aktywiści z Olsztyna podkreślają pozytywne znaczenie marszów równości.

Konieczne jest również oddanie głosu osobom o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej, aby mogły swobodnie mówić o własnych potrzebach i formach wspierania ich w miejscu pracy.

Jedną z form wsparcia są przyjacielskie relacje pracodawców i pracowników także w swojej firmie. Osobą, która nie dyskryminuje pracowników ze względu na orientacje seksualną jest przedsiębiorca z Warszawy. Przyznaje, że wprowadza luźne stosunki w pracy i nie interesują go preferencje seksualne jego zespołu. Podkreśla, że ludzie, z którymi pracuje nie stwarzają mu żadnych problemów wynikających z faktu, że jest homoseksualistą. W swojej pracy stara się być dobrym, wyrozumiałym człowiekiem. Obawia się, że stereotypy osób z zewnątrz mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek i kondycję finansową jego firmy. W procesie rekrutacji daje wszystkim równe szanse i jest otwarty na każdą osobę. Natomiast wyróżnianie osób LGBTA jest dla niego przejawem dyskryminacji.

Poza partnerskimi relacjami szefów i pracowników bardzo ważne jest, żeby firmy coraz aktywniej wspierały pracowników LGBTA Jedną z nich jest firma Vodafone. Popiera ona osoby nieheteronormatywne wspierając je na stronie internetowej poprzez zakładkę „kariera”. Przedsiębiorstwa uczestniczą również w paradach równości. Poza tym biorą udział w rankingach i konkursach pracodawców LGBTA takich jak LGBT+ Diamonds Awards. Tę nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz partner kancelarii prawnej „Dentons” Igor Ostrowski.

Jednym z partnerów tej kancelarii jest Igor Ostrowski. W firmie zajmuje on stanowisko przewodniczącego Działu Prawa Technologii, Mediów i Telekomunikacji. Nagrodę otrzymał za włączenie do firmy osób LGBTA. Przy tym warto zauważyć, że pracował nad ustawą o związkach partnerskich. Projekt ten został wniesiony w kwietniu 2018 roku przez grupę posłów Nowoczesnej. Współtworzyły go również stowarzyszenia LGBTA np. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.

Rzeczniczka Stowarzyszenia Lambda Warszawa Yga Kostrzewa, która zajmuje się monitowaniem sytuacji osób LGBTA i polityką informacyjną organizacji uważa, że w wielu korporacjach tworzy się grupy wsparcia. Firmy organizują szkolenia z języka inkluzywnego, z praw osób LGBTA, wspierają marsze równości. Zaznacza również, że firmy mogą obejmować osoby LGBTA i ich partnerów świadczeniami socjalnymi, integracyjnymi i zdrowotnymi dla pracowników. Twierdzi, że zgodnie z polskim prawem nikt nie może być dyskryminowany w pracy. Dotyczy to również procesu rekrutacji. Przykładem takiego działania jest deklaracja firm, o udzieleniu wsparcia osobom transpłciowym w całości procesu tranzycji, jeśli one ujawnią się i zostaną przyjęte do pracy. Zgodnie z prawem orientacja seksualna nie może być także powodem do wyróżniania kandydatów do pracy.

Danuta Sowińska, trenerka antydyskryminacyjna jest prezeską i fundatorką (organizacji) Diversity Polska. Pani Danuta założyła ją w grudniu 2018 roku. W fundacji zajmuje się prowadzeniem szkoleń dla urzędników i nauczycieli między innymi w ramach projektu „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”. Podczas szkoleń wyjaśnia stereotypowe rozumienie słów lesbijka, LGBTA, gej, osoba interpłciowa. Na podstawie swojego doświadczenia pokazuje czym są takie pojęcia jak stres mniejszościowy, dyskryminacja krzyżowa. Twierdzi, że prawo pracy jest to jedyne prawo chroniące osoby LGBTA.

W ramach festiwalu LGBT+ Film Festiwal organizowanego przez jej fundacje można tworzyć dyskusje wokół filmów. Po (wydarzeniu) zorganizowano konferencję „Widoczność LGBTA w Biznesie”. Pokazała ona, że wsparcie osób LGBT w pracy nie jest tematem tabu.

Działania organizacji pozarządowych oraz fundacji przyczyniają się do poprawy sytuacji osób LGBTA w miejscu pracy. Nie sposób nie docenić roli mediów w obalaniu stereotypów, (które ich dotyczą). Należy to robić w taki sposób, aby osoby LGBTA czuły się równoprawnymi pracownikami i poprzez to pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Jak pokazują wypowiedzi ekspertów istnieje wiele form wsparcia osób LGBTA w miejscu pracy. To szczególnie ważne, ponieważ choć sytuacja nieheteroseksualnych pracowników poprawia się to nie można mówić rzeczywistej równości szans. Warto docenić organizowanie Marszów Równości, które nie tylko są manifestacją, ale również pełnią niezwykle ważną rolę edukacyjną. Nie sposób nie wspomnieć o niezwykle istotnych działaniach fundacji na rzecz podniesienia świadomości w zakresie wspierania pracowników LGBTA. To właśnie działania edukacyjne fundacji przełamują negatywne stereotypy na temat osób LGBTA na w miejscu pracy. Warto podkreślić fakt, że kluczową rolę w działaniach pomocowych dla nieheteroseksualnych pracowników odgrywają media. Relacje z konferencji, festiwali oraz nagłaśnianie aktów dyskryminacji uwrażliwiają społeczeństwo na problemy pracowników LGBTA. Działania na rzecz równego traktowania osób LGBTA przynoszą efekty ,ponieważ firmy coraz częściej aktywnie pomagają nieheteronormatywnym prawnikom. Nie ulega wątpliwości, że organizacje pozarządowe powinny kontynuować wszystkie te inicjatywy, które przyczynią się do wyrównania szans pracowników LGBTA.

Komentarze (42)

Dodaj swój komentarz

 • Tyle 2024-01-21 16:42:58 5.173.*.*
  Fachowców nie trzeba wspierać w takich obszarach. Jak ktoś jest dobry, to jego orientacja ma zerowe znaczenie. No ale jak się jest słabym, to na pewno przez to, że ktoś cię dyskryminuje. Szukacie nie tam gdzie trzeba. Zacznijcie od siebie i od tego, czy się nadajecie, a nie cv rozpoczynacie od "jestem osobą transpłciową". I co, mam przełożyć na wierzch? Litości. Znów stawianie jasnych reguł na głowie, gdy ktoś się po prostu nie nadaje, a etos pracy odwrotnie proporcjonalny do swojego ego i pretensji do całego świata.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Adamek 2024-01-19 20:42:52 2a00:f41:8e2:*
  Kocham Donaldka😘😘
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • bek 2024-01-10 08:00:02 2a01:11cf:400b:*
  To jest sprzeczne z naturą żeby chłop z chłopem albo baba z babą. Natura stworzyła nas tak że tylko w jednej kobinacji ma to sens.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • dezerter 2024-01-08 07:09:15 194.165.*.*
  Skoro jest podobno kilkadziesiąt płci to dlaczego jest tylko ginekolog dla kobiet i androlog dla mężczyzn?...Bo resztę powinien obsłużyć psychiatra.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 1
 • Zi0m 2024-01-07 23:05:45 95.160.*.*
  Jestem innej orientacji, jacy wstecznicy twierdzą, że coś ze mną nie tak, że potrzebuję wsparcia w pracy? Co takiego w mojej orientacji sprawia, że gorzej wykonuję swoją pracę? A może to wy, wstecznicy jesteście społecznymi pasożytami i przegrańcami? Uporządkujcie najpierw swoje życie a potem próbujcie poprawić czyjeś.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 12
 • Adaś 🏳️‍🌈🌈 2024-01-07 14:29:34 31.0.*.*
  Kogo to obchodzi kto komu grzebie w odbycie co za różnica dziura to dziura o czym ta dyskusja kto co lubi ja lubię kogiel mogel . Mój partner też cygaro zz wąsem również
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 15
 • mm2 2024-01-07 14:12:15 88.156.*.*
  Powinni leczyć z pedalstwa lub lesbijstwa. W przypadku braku poprawy - wywozić na bezludną wyspę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 12
 • MŁODA1 2024-01-07 14:04:29 5.173.*.*
  W dniu 4 stycznia 2024 na portalu olsztyn.com.pl ukazał się artykuł o konflikcie wewnątrz WOŚP. Proroczy artykuł. Cytat z artykułu: ,,Według nieoficjalnych informacji, sytuacja wokół sztabu WOŚP może doprowadzić do problemów Falej na nowo zdobytym stanowisku wicewojewody". Mam pytanie do pana redaktora? Czy pani Falej pełniła stanowisko wicewojewody? Z oficjalnych informacji wynika, że dopiero 8 stycznia 2024 poznamy nazwiska dwóch wicewojewodów. Wśród tych nazwisk nie ma pani Falej. Czy rzeczywiście sytuacja w WOŚP wpłynęła na decyzję o nie powierzeniu pani Falej tego stanowiska? Czy czasami ten artykuł nie był na czyjeś zamówienie? Czy redakcja uczestniczy w tej brudnej grze? To jest ważniejszy dla nas mieszkańców temat niż problem zdrowotny garstki ludzi. Co prawda większość tych chorych ludzi to pracownicy nauki i kultury ale to nie powód aby zaśmiecać ten portal artykułami o nich
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Kocham Piotra Jaconia i Donalda Tuska ❤️❤️💫💫💫 2024-01-07 13:35:06 2a00:f41:826:*
  Miłość to Miłość , kto nie kochał ten cierpił , kto nie kocha ten cierpi , kto nie będzie kochał ten nie zazna miłości . Kochajmy się Ludzie !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 13
 • observer 2024-01-07 12:55:20 176.221.*.*
  Zbiera mi się na wymioty... I tylko tęczowy pokręt powie, że to nienormalna reakcja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 7
 • Wo bist du Makrela?! 2024-01-07 12:40:44 31.60.*.*
  Kogo dzisiaj interesuje LGBT i ich sztuczne problemy? No serio! 😂 Redakcji proponuję zainteresować się tematem kłótni o stanowiska między Razem i SLD - Falej ponoć nie będzie wicewojewodą, a w piątek była antyrządowa manifestacja, o której też ani słowa. To są chyba bardziej lokalne tematy niż tęczowa propaganda?!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 9
 • Stop lewuchom 2024-01-07 12:23:18 88.156.*.*
  Dosyć nachalnego promowania czegoś takiego!! Problemy 0,1% społeczeństwa przesłaniają prawdziwe problemy milionów Polaków, a to pierwsze dla nowego rządu jest najważniejsze, bo przy okazji załatwiają swoje prywatne sprawy!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 8
 • Czy ktoś go widział 2024-01-07 12:23:12 31.0.*.*
  Gdzie jest magiczny przycisk Reset ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Prawilny 2024-01-07 12:20:35 79.191.*.*
  "Wolność Tomku w swoim domku" społeczeństwo ma ich w dupie ale trzeba się im przypominać jak nam źle
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
 • Coś okropnego. 2024-01-07 11:46:27 2001:67c:2660:*
  Środowiska XYZ+ widocznie to jakaś nowa szlachta która dyskryminuje innych mając się za kogoś lepszego.Ciagle jakieś przywileje,wywyższanie chcą zrobić wokół siebie tyle szumu ile się da .Za chwilę będą zwolnieni z danin publicznych i priorytetowo będą zatrudniani gdzie tylko będą chcieli. A nie gdzie jest wolny etat i czy mają kwalifikacje. Jak nie to larum i krzyk.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 6
 • Kol 2024-01-07 11:36:26 2a00:f41:8be:*
  Wesprzyjcie lepiej osoby poszukujące pracy w znalezieniu pracy lub inne osoby potrzebujące. Co za bzdura z tym lgbt. Homoseksualizm jest grzechem i nie zamierzam tego poperac ani akceptować. Hasło równości i tolerancja aprobata tak i owszem ale nie dla grzechu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 7
 • Haha 2024-01-07 10:17:02 88.156.*.*
  Nie rozumiem, pedały i pedofile w kk wam nie przeszkadzają, oddajecie im swoje dzieci, a kilku ciepłych na ulicach już tak? Polscy katolicy wyborcy pisu określcie się!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 14
 • Ostróda 🏳️‍🌈 tęczowa 2024-01-07 09:55:28 78.30.*.*
  W magazynie koło Olsztynka problemu nie mają 🤪🏳️‍🌈🌈 i git pary się tworzą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
 • doc 2024-01-07 09:39:19 79.191.*.*
  Dlaczego pomagają tylko prawnikom?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Stalin 2024-01-07 09:26:28 46.205.*.*
  Wolność dla LGP
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3

www.autoczescionline24.pl