75 lat Stomilu Olsztyn minęło jak jeden dzień!

75 lat Stomilu Olsztyn minęło jak jeden dzień!
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Parafrazując piosenkę ze słynnego serialu „Czterdziestolatek”, można stwierdzić, że te 75 lat minęło bardzo szybko. W tym czasie „Duma Warmii” dała kibicom wiele radości i szczęścia, chociaż były także smutne chwile.

W środę – 15 lipca – rozpoczną się symboliczne obchody związane z 75-leciem istnienia Stomilu. O 21.30 na stadionie przy al. Piłsudskiego odbędzie się pokaz fajerwerków, natomiast olsztyński ratusz będzie oświetlony w biało-niebieskich barwach.

Z okazji jubileuszu, klub przygotował nowy herb, który będzie ważny przez najbliższy rok.

Jak już wspomnieliśmy, kibice wielokrotnie mieli powody do radości z gry piłkarzy swojego ukochanego klubu. Dlatego też przypomnijmy najważniejsze wydarzenia z kroniki „Dumy Warmii”.

15 lipca 1945 roku to data, którą pamiętają chyba wszyscy kibice biało-niebieskich, mimo że zapewne przeważająca większość z nich wtedy zapewne jeszcze się nie urodziła. Rozegrany został wtedy na stadionie leśnym mecz pomiędzy drużynami kolejarzy oraz pracowników spółdzielczości spożywców „Społem” (pod nazwą Warmiak). O ile ta pierwsza drużyna dała początek Kolejowemu Klubowi Sportowemu (Warmia Olsztyn), o tyle dzięki tym drugim powstał Olsztyński Klub Sportowy (Stomil).

Początki nie były najlepsze, mimo że w 1947 roku SKS „Społem”, jak ówcześnie nazywała się „Duma Warmii” został mistrzem województwa tzw. „siódemek”.

Jednak drużyna tułała się głównie po lidze okręgowej, z przerwami na spadki do A klasy. W 1958 roku zmieniono nazwę na Olsztyński Klub Sportowy Olsztyn. Nie wiadomo, czy nowa nazwa była tak szczęśliwa, ale trzy lata później klub wywalczył mistrzostwo okręgu i awansował po raz pierwszy do III ligi. Następny sezon to kolejna degradacja.

Przełomem okazało się powstanie Olsztyńskiego Zakładu Opon Samochodowych w 1967 roku. Pół roku później klub po raz kolejny zmienił nazwę. Tym razem na OKS OZOS. Prezesem został wybrany Władysław Leonhard, ówczesny dyrektor naczelny fabryki opon. Za wsparciem tak dużego sponsora poszła poprawa wyników sportowych. „Duma Warmii” szybko na powrót awansowała do III ligi, a pięć lat później w 1973 roku nastąpiły dwa bardzo ważne wydarzenia.

Po pierwsze, oficjalnie zmieniono nazwę klubu na OKS Stomil Olsztyn, a po drugie zespół awansował po raz pierwszy w historii do II ligi. Z latami 70. wiąże się jeszcze jedno ważne wydarzenie, z którego wszyscy kibice po dziś dzień są dumni. Mianowicie 11 sierpnia 1974 roku Stomil zdobył tytuł mistrza Polski juniorów. Młodzi piłkarze pokonali w finale Szombierki Bytom 2:0.

Niestety, lata 70. i 80. to dla Stomilu kolejne lata gry w III lidze i incydentalne awanse o poziom wyżej. „Duma Warmii” okrzepła na drugim poziomie rozgrywkowym dopiero na początku lat 90. A w sezonie 1993/94, pod wodzą Bogusława Kaczmarka, awansowała do I ligi (obecna Ekstraklasa)! W Stomilu grali wtedy m.in. Piotr Zajączkowski, Andrzej Biedrzycki, Tomasz Sokołowski, Sylwester Czereszewski, Bartosz Jurkowski, Andrzej Jankowski czy Dariusz Jackiewicz.

W sezonie 1995/96 klub ze stolicy Warmii i Mazur zajął 6. (jak dotąd najwyższe) miejsce w tabeli. Dwukrotnie też (w sezonach 90/99 i 2000/01) dochodził do ćwierćfinału Pucharu Polski. W I lidze olsztynianie spędzili w sumie 8 sezonów. Spadli w 2002 roku. Rok później spadli z II ligi. A w sezonie 2003/04 klub nie wystartował w żadnych rozgrywkach, bo zbankrutował. Dopiero rok później OKP Warmia i Mazury (klub powstał z rezerw i grup juniorskich Stomilu) zmienił nazwę na OKS 1945 Olsztyn, co w końcu zaakceptowali kibice (wcześniej bojkotowali mecze bądź wspierali rywali olsztyńskiego zespołu). Drużyna ta była kontynuatorem spuścizny Stomilu Olsztyn. Nie mogła korzystać z używanej przez siebie nazwy ze względu na długi.

Zaczęła się powolna odbudowa. W lutym 2012 roku OKS 1945 Olsztyn oficjalnie wrócił do nazwy Stomil Olsztyn. Drużyna prowadzona przez Zbigniewa Kaczmarka zajęła ostatecznie drugie miejsce w tabeli i awansowała do I ligi, gdzie występuje do tej pory.

W zeszłym sezonie nowym właścicielem klubu został Michał Brański - biznesmen mający w swoim portfolio m.in. udziały w Wirtualnej Polsce, prezesem natomiast Wojciech Kowalewski, były bramkarz reprezentacji Polski i m.in. Legii Warszawa.

Mimo zapowiedzi zarządu o walce o baraże do Ekstraklasy, na trzy kolejki przed końcem „Duma Warmii” zajmuje 13. miejsce w tabeli z 39 pkt. na koncie (tylko oczko przewagi nad strefą spadkową). Najbliższy mecz olsztynianie rozegrają już dzisiaj na wyjeździe z Puszczą Niepołomice o godz. 18.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Siema 2020-07-16 01:12:56 88.156.*.*
  Zastanawiałem się właśnie z jakiej okazji taki pokaz fajerwerków w Olsztynie. Eleganckie fajerwerki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Kibic S 2020-07-15 22:30:40 83.5.*.*
  Godziny wieczorne to na pewno nie 22:20. Debile. Kto na to zezwolił o tej porze? Betoniarz? Żeby Tobie tak pod chatą ktoś o tej porze pindolnąl pokaz fajerwerków, gdy dzieci śpią. Szczyt głupoty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • propozycja 2020-07-15 22:22:43 88.156.*.*
  A może zmienić nazwę z Dumy Warmii na Obciach Warmii. Teraz bardziej wiarygodny.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • sars 2020-07-15 20:34:14 89.64.*.*
  A grajki bo to grajki nie piłkarze nie umieli wygrać z Puszczą i spadną do 2 ligi. Na 75 lecie derby z Sokołem!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1