13-letni Paweł z Olsztyna walczy z ostrą białaczką szpikową. Odbędzie się akcja charytatywna

13-letni Paweł z Olsztyna walczy z ostrą białaczką szpikową. Odbędzie się akcja charytatywna
13-letni Paweł po raz trzeci walczy z nowotworem
Fot. Siepomaga

Paweł Parczewski z Olsztyna walczy z ostrą białaczką szpikową. Ma już trzecią wznowę choroby. Leczenie jest kosztowne, dlatego liczy się każda złotówka. Pomóc może każdy. W czwartek w Galerii Warmińskiej odbędzie się Wyjątkowa Akcja Charytatywna z udziałem uczniów olsztyńskiej Szkoły ZSO Nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. M.G. Bublewicza oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie.

Paweł Parczewski z Olsztyna po raz trzeci już walczy z ostrą białaczką szpikową. 13-latek jest ucziem ósmej klasy szkoły podstawowej. Zachorował, mając niespełna 8 lat. Od tego czasu przeszedł dwa przeszczepy szpiku, wiele chemioterapii – leczenie podejmowane przez lekarzy w Polsce przynosiło efekty. Niestety, do czasu. W 2019 roku, po trzyletnim okresie remisji choroby, nastąpiła wznowa białaczki. Wtedy udało się zahamować chorobę, choć nie udało się znaleźć zgodnego dawcy szpiku. W maju 2020 roku – kolejna wznowa, jednak tym razem udało się znaleźć dawcę i we wrześniu 2020 r. Paweł przeszedł drugi przeszczep szpiku. W lipcu 2021 r., podczas badań kontrolnych, lekarze stwierdzili kolejną – trzecią już – wznowę białaczki. Tym razem lekarze stwierdzili, że możliwości leczenia Pawła w Polsce się wyczerpały.

- Nie mogę się z tym pogodzić, nie wierzę, że dla mojego dziecka nie ma już ratunku. W Europie już nie mogą nam pomóc, zostały Stany Zjednoczone lub Izrael. Tam jeszcze jest szansa na życie - mówi mama 13-latka, Wioleta Reszka.

Jednak pojawiła się nadzieja leczenia w Stanach Zjednoczonych. Kuracji 13-latka może się podjąć Washington University School of Medicine St. Louis Children's Hospital. Procedura nie jest prosta, bo przede wszystkim potrzebna jest pomoc ostatniej dawczyni szpiku kostnego, która mieszka w Niemczech (tym razem musi oddać swoje komórki NK Cell).

Wstępny kosztorys leczenia został określony na 770 000 dolarów amerykańskich. Do tego należy doliczyć koszty podróży, zakwaterowania itp.

Liczy się każda złotówka. Do pomocy włącza się również Galeria Warmińska, gdzie w czwartek, 28 października, o godz. 17 odbędzie się Wyjątkowa Akcja Charytatywna. Udział w niej wezmą uczniowie olsztyńskiej Szkoły ZSO Nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. M.G. Bublewicza oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie. Będzie to też okazja do zobaczenia niecodziennych zmagań sportowców aż siedmiu dyscyplin, takich jak:

 • gimnastyka sportowa kobiet – niezwykle widowiskowe, budzące zachwyt i dreszczyk emocji, akrobacje wykonywane przez wielokrotne mistrzynie Polski,

 • kajakarstwo – trening na profesjonalnym ergometrze kajakarskim w wykonaniu członków Kadry Narodowej, w tym wielokrotnego medalisty Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie – Bartosza Grabowskiego (absolwenta olsztyńskiej SMS),

 • taekwondo – mini pokazy walk, układy, elementy treningu prowadzone przez wielokrotnych medalistów Mistrzostw Polski,

 • pływanie – trening na profesjonalnym ergometrze pływackim do tzw. „suchego treningu” w wykonaniu młodych mistrzów pływania – wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych,

 • piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna – piłkarskie ewolucje i pokazy „sztuczek z piłką”.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie dedykowany Pawłowi, wyjątkowy koncert młodych muzyków z olsztyńskiej szkoły muzycznej, którzy zaprezentują mistrzowskie wykonania muzyki popularnej pod dyrekcją Janusza Cieplińskiego.

Wsparcie można okazać poprzez wpłatę na zbiórkę: https://siepomaga.pl/pawel-parczewski czy udział w licytacjach na grupie: https://www.facebook.com/groups/1415046278651989.

Czytaj również:

13-letni Paweł z Olsztyna walczy o życie. Liczy się każda złotówka

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • ABC 2021-10-28 08:12:04 178.42.*.*
  Nie daj się młody.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Niestety polak 2021-10-27 07:08:17 37.30.*.*
  Jakby na początku leczyli poza granicami patologicznej Polski gdzie 99% lekarzy to głąby i nieuki to chłopak by był zdrowy .chcesz być zdrowy nie lecz się u polskich pajaców
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 7
 • Stas 2021-10-26 14:10:04 37.30.*.*
  Trzymamy kciuki i pomagamy ile kto może
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Marek 2021-10-26 14:04:00 77.115.*.*
  Aby chłopakowi się udało . Czemu państwo nie pomaga takim osobom a śle miliony jakimś Rydzykom i innym . Wiem co to za choroba bo mojego kolegi córka zmarła właśnie na to samo w wieku 16 lat . Wierzę że się temu chłopcu uda
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3