Dziś jest: 05.03.2024
Imieniny: Adriana, Fryderyka
Data dodania: 2023-12-05 18:30

Aleksandra Sawczuk

1160 zmian na mapie Polski. Obejmą także nasze województwo

1160 zmian na mapie Polski. Obejmą także nasze województwo
Od 1 stycznia 2024 na terenie podolsztyńskiej gminy Stawiguda zmieniony zostanie status dwóch miejscowości
Fot. Stawiguda.pl

Od 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotyczy ono ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów miejscowości oraz niektórych obiektów fizjograficznych (nizin, wyżyn, szczytów). W spisie pojawiło się również kilkadziesiąt miejscowości znajdujących się na Warmii i Mazurach.

reklama

W planach związanych z realizacją projektu jest ustalenie 92 nazw miejscowości, zmiana 853 i zniesienie 213 na terenie 245 gmin w całej Polsce. Ministerstwo zdecydowało również o wprowadzeniu określeń dwóch obszarów fizjograficznych. Łącznie zmiany dotyczą 1160 przypadków i obejmują wszystkie województwa.

Zapisy ujęte w projekcie rozporządzenia, stanowią realizację wniosków rad gmin, przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. MSWiA przekonuje, że wszystkie proponowane zmiany zostały skonsultowane z mieszkańcami. - Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany – poinformowało Polską Agencję Prasową ministerstwo. Dodatkowo, zapewniło, iż spełnione zostały ustawowe wymogi dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów, wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych.

Resort przyznaje, że po dokonaniu zmian konieczne będzie stworzenie nowych szyldów, pieczęci urzędowych (np. w przypadku szkół), tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych, tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, a także skorygowanie dokumentacji geodezyjnej. Koszty całego procesu mają pokryć odpowiednie jednostki samorządu terytorialnego. Wydatki szacowane są na kwotę 69 741 zł.

Jeśli chodzi o powiat olsztyński wyodrębniona zostanie osada Łańsk, znajdująca się na terenie gminy Stawiguda. Podobna zmiana czeka Bindugę (część wsi Ruś), która zmieni rodzaj na osadę Binduga [Pod Olsztynem mogą powstać dwie nowe miejscowości]. Z naszego regionu mają zniknąć dwie nazwy miejscowości: pierwsza z powiatu nidzickiego – kolonia Rozdroże; a druga z powiatu szczycieńskiego – osada Byki. Rząd planuje także wprowadzić w naszym województwie zmiany niektórych nazw i rodzajów miejscowości, m.in.:

 • gmina Braniewo – Siedlisko (kolonia wsi Rusy w powiecie braniewskim) zmieni rodzaj na Siedlisko (wieś);

 • gmina Braniewo – Szyleny (kolonia wsi Szyleny w powiecie braniewskim) zmieni rodzaj na Szyleny – Kolonia;

 • gmina Bisztynek-Winiec (część wsi Sułowo w powiecie bartoszyckim) zmieni rodzaj na Winiec (osada);

 • gmina Górowo Iławeckie- Gniewkowo (część wsi Sągnity w powiecie bartoszyckim) zmieni rodzaj na Gniewkowo (wieś);

 • gmina Młynary- Sucha (część wsi Sąpy w powiecie elbląskim) zmieni nazwę na Sucha (kolonia);

 • gmina Stare Juchy-Grabnik (osada w powiecie ełckim) zmieni nazwę na Grabik – Osada (osada);

 • gmina Dubeninki – Tuniuszki (przysiółek osady Przerośl Gołdapska w powiecie gołdapskim) zmieni nazwę na Tuniuszki (osada).

Projekt rozporządzenia został skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego.

Źródło: PAP / Własne

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Niosę prawdę 2023-12-07 14:48:14 45.134.*.*
  co ty gadasz jaka Polska? Nie ma czegoś takiego to firma zarejestrowana w USA Republik of poland sprawdź w Google numery dunns zarządzana przez Black Rock od dawien dawna. Nie ma państwa Polska…
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
 • Sasza 2023-12-07 05:30:10 2a00:f41:8d6:*
  Polacki się kłócą 😂🤣Ukraina Góra🙂🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • doc 2023-12-06 16:04:33 79.191.*.*
  Po wyborach Polska już nie nasza . Teraz będziemy Polską d. Może to i dobrze , że nic tu już nie powstanie. Ocalimy klimat światowy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 12
 • Janusz Pisiewicz 2023-12-05 19:53:41 95.160.*.*
  A Pisiewicze Wielkie gdzie?! Po prostu się należy. 😗
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 6

www.autoczescionline24.pl