ZUS deklaruje gotowość do realizowania tarczy antykryzysowej

ZUS deklaruje gotowość do realizowania tarczy antykryzysowej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje gotowość do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. - Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane priorytetowo - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach - informuje nas Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

I dodaje: - Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez 3 miesiące.

- Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS – podkreśla natomiast prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto nowa ustawa przewiduje świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

- Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom” - podkreśla prezes Zakładu.

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię koronawirusa.

- Skróciliśmy do 1 strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy” – wyjaśnia prof. Uścińska.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • dsdfgdxgdv 2020-04-01 10:00:29 185.103.*.*
    skoro przedsiebiorca ma zakaz prowadzenia dzialalnosci, a daniny musi odprowadzac to ja proponuje, zeby wszystkiej masci urzednicy, policjanci, wojskowi, strazacy oddawali w zwiazku epidemia 60% poborow
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • obywatel 2020-03-29 11:20:22 37.47.*.*
    To jest tarcza antykryzysowa? Przykład proszę... chociażby dla mikroprzedsiębiorstw. Z definicji wynika, to jest taki który zatrudnia do 9 osób. Wystarczy zatrudniać 2 albo 1 z wyższą pensją, oczywiście czynsz, zus, podatek, vat żeby przekroczyć przychód czyli ustawowy limit. To ja się pytam dla kogo ta tarcza? Jeżeli komuś obroty spadły o 90% chociaż miał przychód 100.000zł to znaczy że zarobił te 100.000zł go stać na daniny dla was? To że 100.000zł ktoś odprowadził podatku w tamtym roku to już nikogo to nie interesuje. ....wa z głodu nie zdechnę ale ale dorabiać was złodzieje nie zamierzam. Nie ma się co dziwić, że jest u nas tylu w szarej strefie, ponieważ to NIGDY powtarzam NIGDY!!!!!! nie opłacało się być uczciwym w naszym chorym państwie!
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść