''Żłobkowy'' problem Olsztyna

W swojej kampanii wyborczej prezydent Olsztyna obiecywał rozwiązanie problemów związanych z niedoborem miejsc w żłobkach poprzez adaptację na ten cel istniejących obiektów użyteczności publicznej. Na te rozwiązania czekają młodzi rodzice, którzy stają przed dylematem ''opiekunka czy żłobek prywatny''. Oba rozwiązania to ogromne obciążenie finansowe dla przeciętnej, olsztyńskiej rodziny.

W Olsztynie funkcjonuje 31 żłobków i klubików dziecięcych, w których opieką obejmowane są dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia.

Większość z tych placówek to jednostki prywatne, które swoją ofertę kierują do tych rodziców, którym nie udało się wywalczyć miejsca dla malucha w żłobku miejskim. Placówek miejskich, a więc tych współfinansowanych z budżetu miasta, jest jak na lekarstwo. To żłobek przy ulicy Wyspiańskiego, Mochnackiego, Herberta i Żołnierskiej. Obecnie miejskie placówki dysponują 308 miejscami, w planach jest uruchomienie kolejnych miejsc w Miejskim Żłobku nr 4. Miałoby to nastąpić w 2019 roku, przy wsparciu Resortowego Programu Maluch +.

W żłobkach publicznych rodzice za pobyt swojej pociechy płacą około 220 złotych miesięcznie. Do tego doliczane są koszty wyżywienia ze stawką 4,66 zł za dzień.

O miejsce w takiej placówce bardzo trudno. Po pierwsze przyjmowane są dzieci, które już do żłobka chodziły. Dzieci, których oboje rodzice pracują, dzieci których jeden z rodziców jest niepełnosprawny, dzieci wychowywane samotnie przez jednego rodzica, dzieci z rodzin zastępczych.

Większość rodziców musi więc szukać miejsca dla swojego dziecka w placówkach prywatnych. Tu koszta są już znacznie wyższe. Za pobyt dziecka trzeba bowiem zapłacić od 600 do nawet 800 złotych. Do tego doliczany jest koszt wyżywienia w wysokości średnio 10 złotych dziennie.

To ogromne obciążenie finansowe dla młodych, olsztyńskich rodzin. Tym bardziej liczą one na wsparcie władz miasta. Prezydent Olsztyna w swojej kampanii wyborczej zapowiadał nowe miejsca w żłobkach publicznych. Podobne obietnice padały z ust innych kandydatów, w tym olsztyńskich radnych.

Czy te obietnice zostaną spełnione? 

- Otrzymałem pismo z Wojewódzkiego Urzędu Pracy informujące o dofinansowaniu naszego projektu pod nazwą „Żłobek szansą na powrót do aktywności zawodowej rodziców”. Dofinansowanie przyznano w ramach działania „Pomoc w powrocie lub wejściu na rynek pracy osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat 3” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Efektem realizacji będzie 40 miejsc opieki w Żłobku Miejskim nr 4 przy ul. Wyspiańskiego 2, w tym również dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Żłobek zostanie zaprojektowany i wyposażony we wszystko, co jest potrzebne w tego typu nowoczesnej placówce opiekuńczej. Co więcej, dofinansowanie umożliwia nie tylko zaprojektowanie i modernizację obiektu, ale także wsparcie jego utrzymania przez dwa lata - poinformował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Sympatyczka PO 2018-11-30 19:02:31 5.173.*.*
  Wiadomo iż Olsztyn nie dostanie złotówki od Ministerstwa Sportu na nową halę Urania. Wszyscy o tym wiedzieli tylko prezydent nie wiedział... Niedługo dowiemy się czego jeszcze nie wybuduje się lub na co nie będzie pieniędzy. Festiwal poboźnych obiecanek wyborczych skończył się. Pora na ich realizację.Jestem ciekawa co wymyśli władza aby wymiksowac się z obiecanek. My pamiętamy. Za rok rozliczymy władzę. Pamiętajmy, źe jest instytucja referendum za odwołaniem władzy Odwołano Małkowskiego, odwołamy Grzymowicza.
  Odpowiedz Oceń: 10 0 Zgłoś treść
 • Nauczycielka 2018-11-29 15:16:44 37.47.*.*
  Modlę się aby odszedł z funkcji wiceprezydenta oświaty Słoma. Więcej wyrządził szkód niź poźytku. Jest prawdą ze oświata nic nie skorzystała z unijnych funduszy za jego rządów. Niech odejdzie do Brzezina. Tylko z naszych funduszy utrzymywania oświatę gdy tymczasem inne samorządy pełną garścią brały z Unii pieniądze. Zajęty był daniem o układy i ustawianiem konkursów pod rozwódki i stare panny. Pora pożegnać się.
  Odpowiedz Oceń: 13 1 Zgłoś treść
 • lol 2018-11-29 09:37:33 195.136.*.*
  A czemu nie napiszecie o 1000 innych sprawach, które "obiecał prezydent" tylko właśnie o żłobkach?
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • Matkka 2018-11-29 08:46:49 213.73.*.*
  300 miejsc w żłobkach w takim mieście jak Olsztyn to zdecydowanie za mało. Program Maluch + umożliwia skorzystanie z naprawdę dużych pieniędzy (450 milionów złotych) Czy ktoś w Urzędzie Miasta, Wydział Edukacji, Prezydent - nie chcą czy nie potrafią z tych pieniędzy skorzystać?
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • wstyuud 2018-11-28 20:03:49 88.156.*.*
  skandal. prawiee 200 tysięcy mieszkańców i tylok 4 złobki. wstyd prezydencie. z progrmau maluch plus możnaby zbudować dwa razy tyle co planuesz. wstyd
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść