Zestaw mebli ogrodowych - na jaki materiał postawić?

Zestaw mebli ogrodowych - na jaki materiał postawić?
Meble ogrodowe
Fot. Materiał Partnera

Aranżacja ogrodu jest nie mniej ważna od tego, w jaki sposób urządzasz salon czy łazienkę. W sezonie wiosenno-letnim w ogrodzie, na tarasie czy balkonie spędzamy sporo czasu, odpoczywamy, czasami pracujemy. Warto zadbać, aby najbliższe otoczenie domu miało równie estetyczną oprawę, jak jego wnętrze. Warto jednak pamiętać, że zestawy mebli ogrodowych musza być nie tylko estetyczne i dopasowane do naszego gustu, ale i wyjątkowo wytrzymałe. 

Czym się kierować przy wyborze zestawu mebli ogrodowych?

Rodzaje mebli ogrodowych

Czym się kierować przy wyborze zestawu mebli ogrodowych?

Zestaw mebli ogrodowych to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na uzyskaniu maksymalnie spójnej aranżacji. Nie musisz osobno kupować krzeseł, stołu, łatwy, stolika. Tym bardziej jednak istotny staje się wybór odpowiedniego zestawu. Jeśli okaże się, że nie spełnia on twoich oczekiwań zmuszony będziesz do wymiany nie pojedynczego elementu, ale całości. Warto więc decyzję o zakupie bardzo dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim znaczenie ma design i estetyka wykonania. Musi być ona dopasowana do efektu, jaki chcesz uzyskać. Nieco innych mebli będziesz szukać do minimalistycznej, prostej aranżacji, innych - do tej rodem z Bali czy wybrzeża Morza Śródziemnego. Na szczęście obecnie problemu nie stanowi znalezienie odpowiadających ci wzorów. Bogactwo oferty mebli ogrodowych jest tak duże, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj jednak, że estetyka to nie wszystko. Liczy się również wytrzymałość. Meble ogrodowe często są wystawione na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Nie wszystkie tarasy i balkony są odpowiednio osłonięte, a ogrodowa altana nie zabezpiecza w pełni przed wilgocią czy promieniowaniem słonecznym. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jak zabezpieczone są meble. Ogromne znaczenie zarówno w kontekście designu mebli, jak i ich wytrzymałości ma materiał, z którego są wykonane. 

Rodzaje mebli ogrodowych

Zestawy mebli ogrodowy mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Wybór między nimi jest uzależniony zarówno od efektu, jaki chcesz uzyskać, jak i wytrzymałości mebli, na jakiej ci zależy. 

  • Meble drewniane kuszą swoją niekwestionowaną urodą, naturalnością, minimalizmem. Pasują do bardzo różnorodnych aranżacji. Niestety są trudne w utrzymaniu, przy stałem narażeniu na wilgoć i działanie słońca, z czasem mogą ulec zniszczeniu. Dla niektórych problemem jest także ich ciężar. Trzeba jednak przyznać, że ten przyjazny człowiekowi materiał świetnie wygląda w otoczeniu roślinności.
  • Meble z drewna egzotycznego są niestety znacznie droższe, ale przy tym bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych niż rodzime drewno. Nadają aranżacją absolutnie wyjątkowego charakteru. 
  • Meble plastikowe - bardzo wytrzymałe, tanie, choć nie zawsze stylowe. Nie daj się jednak przekonać obiegowym opiniom, że tworzywa sztuczne to kompletna pomyłka. Na rynku obecnie jest wiele zestawów ogrodowych o ciekawym i niebanalnym kształcie. 
  • Meble z rattanu i wikliny są naturalne, idealnie pasują do stylu rodem z Bali i Tulum, Niestety nie są zbyt trwałe, źle znoszą kontakt z wodą i zbyt duże nasłonecznienie. Ich styl jest natomiast absolutnie zjawiskowy.
  • Meble z technorattanu to bardziej wytrzymała alternatywa dla wikliny. Są bardzo odporne na wilgoć, promienie UV czy zarysowania. Meble tego typu są bardzo porządne, trwałe i wyróżniają się nowoczesną estetyką. 

Wybór między tymi rozwiązaniami nie jest prosty. Jest to zawsze rodzaj pewnego kompromisu między efektem, jaki chcesz osiągnąć a wymaganiami dotyczącymi trwałości i jakości wykonania.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • KarolMały 2021-03-01 09:03:10 79.184.*.*
    [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0