Zapowiadana przez PiS obniżka PIT uderzy w samorządy. Co z inwestycjami w Olsztynie?

Zapowiadana przez PiS obniżka PIT uderzy w samorządy. Co z inwestycjami w Olsztynie?
Fot. Wikipedia

W lipcu portal Forbes opublikował artykuł, w którym stawia tezę, że nawet co trzecia gmina w Polsce może mieć problem z uchwaleniem budżetu. Przyczyną tego mogą być zapowiadane reformy rządu Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza zmniejszenie podatku PIT z 18 na 17 proc. Samorządowcy się boją. Zapytaliśmy, jak sytuacja może wyglądać w Olsztynie.

Zacznijmy od zapowiedzi rządu. Pierwszą kwestią jest obniżenie PIT ze stawki do tej pory obowiązującej (18 proc.) na 17 proc. Zyskają na tym Polacy – zarabiający najniższą krajową mogą liczyć na 472 zł rocznie z tyłu obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Straci na tym państwo i samorządy. Budżet państwa sfinansuje 3,13 mld zł, natomiast jednostki samorządu terytorialnego 3,12 mld zł.

Należy do tego doliczyć także zapowiadane podwojenie kosztów otrzymywania przychodów – 2 mld zł rocznie oraz zwolnienie osób do 26. roku życia z podatku dochodowego, co w tym roku będzie „kosztować” samorządy stratę 450 mln zł w tym roku i 1,1 mld zł w latach kolejnych. Jeżeli to zsumujemy, to wyjdzie że jednostki samorządu terytorialnego uszczuplą wpływy o ok. 6 mld zł rocznie.

– Jedna trzecia gmin może mieć problem z uchwaleniem budżetów, inwestycje będzie musiała ograniczyć zdecydowana większość – powiedział w rozmowie z portalem Forbes Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i przewodniczący Związku Miast Polskich.

A jak sytuacja wygląda w Olsztynie? Czy miasto już podliczyło ewentualne „straty”?

– Dopóki przepisy nie wejdą w życie i nie będziemy mieli twardych danych, nie będziemy szacować wysokości tych strat. Nie ulega wątpliwości, że zapowiadane przez rząd zmiany w podatku PIT są dobre dla podatników, ale będą miały negatywne skutki dla finansów miasta. A to właśnie dzięki wpływom z podatków samorząd dba o najbliższe otoczenie – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Jakie będą negatywne skutki tej reformy? Jak na razie trudno jest jednoznacznie to ustalić. Jednakże nie ulega wątpliwości, że chodzi o inwestycje. Jak podkreśla rzeczniczka ratusza, miasto będzie musiało szukać oszczędności.

– Takie działanie doprowadzi do szukania oszczędności, a co za tym idzie – zrezygnowania z niektórych inwestycji, na czym ucierpią mieszkańcy miasta – dodała Marta Bartoszewicz.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Emeryt 2019-07-24 14:18:15 176.221.*.*
  Zagonią Straż Miejską do wlepiania mandatów i jakoś sobie poradzą. Wystarczy tylko zrobić jeszcze więcej bałaganu w organizacji ruchu chociaż tyle już napsuli, że nie będzie łatwo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • niePiŚmienny 2019-07-23 18:58:42 82.139.*.*
  Nie popieram PiSu ale drodzy samorządowcy: dlaczego w tak dużym stopniu inwestycje miejskie finansuje pospolity podatnik (18%). Dlaczego miasto nie bogaci się dzięki inwestorom, ich inwestycjom dającym miejsca pracy i ich podatkom, co przy okazji przyczyniłoby się do lokalnej konkurencji w sferze płac? Dlaczego pospolitemu podatnikowi, niewolnikowi ekonomicznemu, zarabiającemu w tym regionie cirka 2000 zł ("miska ryżu z wkładką na dzień"), miasto każe być szczęśliwym dzięki galeriom handlowym, tramwajom, miejskim plantom i parkowi centralnemu? Dlaczego w świetle powyższego, miasto roni łzy bo olsztyński obywatel dostanie po kilkadziesiąt złociszy do nędznej pensji i to w sytuacji, gdy wzrost cen żywności i kosztów utrzymania w ostatnich latach podwaja się. Mała dygresja i analogia zarazem: dlaczego PO przegrała wybory? Właśnie dlatego, że budowała autostrady po których jeździli zamożni obywatele Polski A, dlatego że myślała w swojej naiwności, że wystarczy ludziom pokazać ratingi, wykresy wzrostu PKB, słupki z Power Pointa, poziom wykorzystania funduszy unijnych w infrastrukturze i entuzjastyczne opinie sytego zachodniego świata, o polskim cudzie gospodarczym. Niestety nie wystarczyło...Czy Olsztyn w podobny sposób nie przegrywa swojej szansy? Są wszak dobre przykłady zarządzania (kryzysem): Nowa Sól, Słupsk. Czy nie należy w końcu w pierwszym rzędzie zacząć zastanawiać się, jak pieniądze zarobić a nie jak je wydawać?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Młoda 2019-07-23 12:47:48 37.47.*.*
  Może przewidując oszczędności na 2020 rok zamrozić pieniądze które Grzymowicz w zaszokowany sposób chce rozdać strajkujacym nauczycielom. Bedzie tego ok. 2 mln. Za strajk pieniadze sie nie nalezą. Jakby nue naginał pan prawo to i tak je pan łamie panie włodarzu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Olsztyn jest MÓJ 2019-07-23 12:00:04 88.156.*.*
  Samochody służbowe posprzedawać i przesiąść się na komunikację zbiorową.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • anita135 2019-07-23 10:47:29 5.173.*.*
  Bardzo dobra decyzja PiS. Polacy zapłacą niższe podatki. A jeśli to obniży dochody samorządów to sorry, dobro obywateli jest najważniejsze. Niech samorządy zrewidują swoje plany. W Olsztynie najwyżej mniej torów tramwajowych powstanie, co będzie tylko z korzyścią dla Olsztynian, bo już teraz jazda samochodem staje się trudna. A tramwaje na Krasickiego, Obrońców Tobruku, Wyszyńskiego i Piłsudskiego spowodują dramat komunikacyjny w mieście. Mieszkańcy powinni sami wybrać czym się poruszają...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • Jeremii 2019-07-23 10:37:38 88.156.*.*
  Ludziom więcej w portfelu zostanie, to nie istotne??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • pipi 2019-07-23 10:03:08 83.14.*.*
  MOŻE pracownicy w urzędach państwowych, będą rozważniej wydawać nasze pieniądze.Np bezsensowne wysyłanie pism już nieaktualnych spraw, w listem poleconym gdzie sprawę można wyjaśnić drogą telefoniczną lub mailem. A taki list na jeną osobę to koszt 5zł teraz pomnożyć przez 1000 osób i już kwota staje się sensowna.Zastanówcie się państwo urzędnicy jak łatwo trwonicie nie swoje pieniądze! Jak poszłoby to z waszych pieniędzy włączyłby się rozum.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • Ryś 2019-07-23 09:49:20 89.228.*.*
  Złej baletnicy to i.......!!!!!!! Uchwalenie budżetu zależy tylko i wyłącznie od gospodarza regionu , miasta itd. Niestety Olsztyn zalicza się do tych miast które mają niekompetentnych gospodarzy. Postępowanie Rządu doprowadzi tylko i wyłącznie do mniejszego eliminowania niegospodarności w budżetach gmin, miast , województw. Wiadomym jest ,że dając szansę pozyskania większych środków finansowych z podatków włodarze i tak by je przeznaczyli na nietrafione inwestycje, płace dla kolesi i większe zwolnienia podatkowe dla przyjaciół popierających władzę. Dalej i tak będzie krążyło powiedzenie ,że Olsztyn położony jest blisko Ostródy.!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Ryszard Ochódzki 2019-07-23 09:44:19 37.47.*.*
  Najlepiej rozdawać „cudze” pieniądze. Proponuję zajrzeć do oświadczeń majątkowych rządzących polityków - biedy tam nie widać. Swoje osobiste środki kumulują, ale nasze (publiczne) rozdają lekką ręką
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • dsad 2019-07-23 09:19:20 213.184.*.*
  a jak. pis wprowadzą takie reformy ktore odbiją sie na samorzadach. A w tych miastach gdzie rządzą wielbiciele czarnych to dotacje z centrali beda dostawac w ramach rekompensaty. nic nowego . taka zlodziejska polityka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7