Zapasy. Suplesy i wózki na olsztyńskich matach

Zapasy. Suplesy i wózki na olsztyńskich matach
51. Turniej o Puchar Warmii i Mazur odbył się w olsztyńskiej hali OSiR przy ul. Mariańskiej
Fot. K. Piasecka

W miniony weekend odbył się w stolicy naszego regionu, organizowany już po raz 51., międzynarodowy turniej o Puchar Warmii i Mazur.

W hali OSiR przy ul. Mariańskiej walczyło ponad 70 nastoletnich zawodniczek i zawodników z trzech krajów. Zawody zostały rozegrane w trzech grupach: stylem klasycznym młodzików i mini chłopców oraz stylem wolnym dziewcząt. Ten turniej, organizowany od ponad ponad pół wieku przez Budowlanych Olsztyn, to jedna z najstarszych, jeżeli nie najstarsza, taka impreza w naszym kraju. Na przestrzeni tych ponad 50 lat startowało w niej wielu późniejszych medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy, no i oczywiście Polski.

Tym razem dominowała w nim zapaśnicza młodzież naszego województwa. Reprezentanci klubów Warmii i Mazur zdobyli 33 medali, w tym 6 złotych i 7 srebrnych. Przedstawiciele Budowlanych Olsztyn, gospodarzy i bezpośrednich organizatorów turnieju, wywalczyli 6 medali: jeden złoty (Aleksandra Wałkuska - 62 kg), jeden srebrny (Kacper Golonka - 48 kg) i cztery brązowe (Elizawieta Karlowa - 42 kg, Jacek Wojgieniec - 35 kg, Oleksandr Birczenko - 62 kg i Kordian Aftanas - 40 kg).  

- Turniej ma wieloletnią tradycję - powiedział Michał Staszewski, trener sekcji zapaśniczej Budowlanych. - Tym razem nie przebił frekwencją tych z lat poprzednich. Bardzo byśmy chcieli, żeby w przyszłości startowało dużo więcej zawodników i zawodniczek. Nie zawiedli nas Litwini z Kowna i Wilna. Było ich razem 16. Startowało też kilku Ukraińców, uciekinierów ze swojego kraju. Najbardziej liczną grupę z naszego województwa miała Warmia Lidzbark Warmiński. W sumie jestem zadowolony z osiągnięć naszych reprezentantów, ale nie do samego końca. Liczyłem bowiem na złoto Kacpra Golonki, naszego medalisty mistrzostw Polski młodzików. Bardzo dobrze zaczął, bo już w pierwszym pojedynku pokonał głównego faworyta, mocnego Litwina z Kowna. W walce finałowej prowadził, ale w pewnym momencie tak niefortunnie upadł na matę na głowę, że na chwilę stracił przytomność.

Turniej był współfinansowany przez gminę Olsztyn i samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Jego patronem honorowym był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Lech Janka

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000