Zadbajmy o opuszczone groby!!

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Większość z nas, wybierze się na cmentarze, żeby uczcić pamięć zmarłych z naszej rodziny. Niestety są nagrobki, na których tego dnia nie stanie żaden znicz.

Wszystkich Świętych zajmuje w polskiej tradycji niezwykle ważne miejsce. Tego dnia wspominamy  bliskich zmarłych z naszej rodziny. Na grobach pojawiają się liczne znicze i kwiaty, które symbolizują naszą pamięć o tych, którzy już odeszli. Pomiędzy odwiedzanymi nagrobkami, kryją się te opuszczone i zapomniane przez wszystkich.

Część olsztyńskich szkół od lat organizuje porządkowanie takich nagrobków.  Czyszczą je  i zapalają znicze. To wspaniała inicjatywa, która powinna zostać wprowadzona we wszystkich placówkach. Ludzie rzadko opiekują się obcymi grobami bezinteresownie. Takie miejsca zapadają się i niszczeją. Część z nich po 20 latach zostaje po prostu usuwana z cmentarza.

Cieszy inicjatywa Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach . Organizują oni  kwesty,a zebrane pieniądze przeznaczają na renowację dawnych cmentarzy w naszym regionie. Do zbiórki datków na olsztyńskich cmentarzach namawiani są artyści, dziennikarze, literaci, sportowcy i samorządowcy z Olsztyna. W zeszłym roku,  zebrano łącznie 16 tysięcy złotych. Za całą kwotę  wyremontowano kilkadziesiąt nagrobków i krzyży na cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa. Chętnych do udziału w VII Kweście, prosimy o zgłoszenie się pod numerem telefonu 089 527 31 11 w. 432 (wydz. kultury, promocji i turystyki UM Olsztyn).

Apelujemy do wszystkich, zapal znicz na opuszczonym grobie, niech tego dnia na każdym nagrobku pali się światełko. Okażmy szacunek tym, o których zapomniano.Źródło: Własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • ja 2009-11-01 14:26:13
  podrywacz ty pedale
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Podrywacz 2009-10-21 08:53:12
  Ja niestety groby swoich bliskich mam daleko stad i kolejny rok bede musial zostac w Olsztynie ...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Anka 2009-10-19 13:37:18
  A ja chodzę na groby swoich bliskich częściej niż raz do roku. "Odwiedzam" ich w rocznicę ważnych dla nas rocznic, a czasem i bez okazji, żeby zapalić świeczkę, pomyśleć, być bliżej...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ja 2009-10-19 13:08:54
  Kiedyś Dzień Wszystkich Świętych miał rację bytu - był dniem, w którym faktycznie wspominało się swoich bliskich, którzy już odeszli. Dziś dzień ten skomercjalizował się w niesamowity wprost sposób. Ludzie przychodzą ten jeden, jedyny raz w roku na cmentarz, targają ze sobą donice kwiatów, świeczki kosmicznych rozmiarów, a wszystko tylko po to, by sąsiedzi zobaczyli, jak bardzo pamiętają o swoich zmarłych. No i nie sposób nie wspomnieć o straganach z lizakami, precelkami, balonikami, które corocznie stają przed wejściem na cmentarze. Zamiast wydawać pieniądze na tego typu bzdury, wydajmy je choć raz na małą świeczkę, którą zapalimy na zapomnianym grobie - tak jak apeluje Autorka.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść