Zadbaj o siebie – czyli jak poprawić kondycję bez siłowni?

Zadbaj o siebie – czyli jak poprawić kondycję bez siłowni?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Jeżeli planujesz zadbać o swoją kondycję, a niekoniecznie chcesz zmieniać swoje mieszkanie w domową siłownię, mamy dla Ciebie propozycję. Istnieje kilka form aktywności ruchowej, których próg wejścia jest naprawdę przyjazny, zarówno pod względem niskich kosztów, jak i dostępności dla osób o różnym doświadczeniu treningowym – także tych zupełnie początkujących. Chociażby bieganie, rower lub nordic walking.

Najtrudniej zacząć – potem jest już prosto

Wspomniane formy aktywności fizycznej łączy jedno. Jedyne, co stanowi w nich istotny problem, to „start”. Później wchodzą w nawyk. Przebieżka przed snem, czy korzystanie z roweru w drodze do sklepu lub pracy – to coś, co z czasem staje się wręcz przyjemnością.

A ponieważ bieganie, rower i nordic walking dobrze działają na organizm nawet w przypadku aktywności bardzo spokojnej, wręcz rekreacyjnej, może się sprawdzić nawet u osób, które niekoniecznie chcą się poczuć „sportowcami”. Choć oczywiście i w ich przypadku z czasem może się pojawić potrzeba współzawodnictwa, czy to w biegach wirtualnych, czy – gdy tylko powrócą biegi masowe – w ogólnodostępnych zawodach.

Bieganie – o czym warto pamiętać?

Czy jednak rozpoczynając przygodę z bieganiem warto pamiętać o czymś dodatkowym?

Zacznijmy od tego, że zwłaszcza osoby początkujące, nie mające doświadczenia ze stopniowaniem wysiłku, koniecznie przed biegiem powinny wykonać rozgrzewkę, zarówno dynamiczną (podskoki, przysiady), jak i statyczną (odrobinę ćwiczeń rozciągających, zwłaszcza pod kątem nóg).

Warto także zadbać o odpowiedni stój, najlepiej dopasowany tak, jakby temperatura była o pięć stopni wyższa, aniżeli faktycznie. Wynika to z prostego faktu – w trakcie biegu człowiek w naturalny sposób wydziela więcej ciepła.

Co z obuwiem? Tu warto chwilę się zastanowić. Początkujący biegacze nie muszą sięgać po nie wiadomo jak „topowe” modele. Przeciwnie, na jego potrzeby tak naprawdę wystarczy średnia, a nawet niska półka. Najważniejsze będzie tu tak naprawdę to, aby buty do biegania były wygodne i oddychalne. W przypadku osób z nadwagą lub problemami z kolanami warto zwrócić uwagę również na amortyzację, ale uwaga – jeśli problem nie jest naprawdę duży, lepiej celować w amortyzację średnią.

Chodzi o to, że przy lądowaniu na pięty,, z czasem zaczną to odczuwać kolana. Amortyzacja to złagodzi. Z drugiej jednak strony nawet przy najlepszej amortyzacji i tak warto uczyć się, w jaki sposób lądować raczej na śródstopiu lub na palcach – a buty z wysoką amortyzacją to utrudniają. A jak wiadomo – zdrowe nawyki najlepiej nabywać na samym początku (byle nie popaść w przesadę, stąd sugestia amortyzacji średniej).

A gdzie szukać butów biegowych? Można sprawdzać sklepy biegowe, ale dużo lepszym pomysłem jest przegląd Allegro – większość sprzedawców i tak jest tam obecnych, dzięki czemu w jednym miejscu można porównać znacznie więcej modeli obuwia.

Rower dla początkujących

W przypadku roweru główną kwestią jest dopasowanie rodzaju pojazdu do przewidywanej aktywności. Jeśli będzie on wykorzystywany głównie w drodze do sklepu i pracy, najlepiej sprawdzi się rower miejski. Z kolei w przypadku wypadów poza miasto, na nieutwardzane drogi i leśne ścieżki, lepiej się sprawdzi rower trailowy.

Różnice między nimi przekładają się między innymi na pozycję, w jakiej się jedzie (w przypadku miejskiego jest się bardziej wyprostowanym, co ułatwia rozglądanie się na boki i kontrolę otoczenia na drodze), ale też utrzymanie pojazdu w należytym porządku (konstrukcja roweru trailowego przewiduje lepszą osłonę przed błotem dla łańcucha).

Oczywiście również w tym przypadku osoby jeżdżące amatorsko nie muszą inwestować w najbardziej zaawansowane modele – na to przyjdzie czas, jeśli naprawdę wciągną się w ten rodzaj aktywności.

Warto natomiast już na początku zainwestować w dobre zabezpieczenie roweru, na przykład kłódkę typu U. Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu siebie – kask i elementy odblaskowe to coś, co nawet spokojnie jeżdżącym się przyda, choćby na wszelki wypadek.

I tak, jak w przypadku butów do biegania, również w przypadku sprzętu rowerowego, warto przeglądnąć oferty na platformie Allegro. Okazuje się, że nawet rower można w ten sposób znaleźć w naprawdę przyjaznej cenie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz