Zabił gangstera, wskazał miejsce zakopania zwłok. Za kraty jednak nie trafi

Zabił gangstera, wskazał miejsce zakopania zwłok. Za kraty jednak nie trafi
Fot. zwłoki gangstera znaleziono w lesie pod Stawigudą

Wracamy do sprawy sprzed 15-lat zabójstwa Tomasza S., za które wyrok od 11 lat odsiaduje Jacek W. W sierpniu tego roku okazało się, że znalezione przed laty w jeziorze Plusznym poćwiartowane ciało to nie Tomasz S. Jego prawdziwy zabójca - Wiesław S. sam wskazał miejsce pochowania ciała i przyznał się do winy. Za kraty jednak nie trafi. Sprawę umorzono.

Przypomnijmy, w połowie sierpnia tego roku Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe, odnaleźli w lesie należącym do gminy Stawiguda szczątki ludzkie. Z informacji zgromadzonych przez śledczych wynikało, że należą one do mężczyzny, który zaginął 15 lat temu. Był on członkiem zorganizowanej grupy przestępczej działającej pod koniec lat 90-tych na terenie dwóch województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Jak się okazuje za jego zabójstwo ( Tomasza S.- red.) wyrok od 11 lat odsiaduje Jacek W.

Skazano go po tym, jak w 1999 roku wyłowiono poćwiartowane ciało z jeziora Pluszne. Prokuratura białostocka ustaliła wtedy, że ofiarą był gangster Tomasz S. Tożsamość denata potwierdziły badania DNA i opinia antropologów. Zarzuty w sprawie usłyszał Jacek W., który ostatecznie został skazany za zabójstwo. Usłyszał karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok odsiaduje w Zakładzie Karnym w Kamińsku k. Górowa Iławeckiego.

Po latach - do zabójstwa przyznał się Wiesław S. i to on wskazał miejsce zakopania zwłok Tomasza S. na działce koło Stawigudy. Wiesław S. usłyszał zarzuty morderstwa, a prokuratura rejonowa wystosowała do okręgowej wniosek o ponowne zbadania sprawy morderstwa sprzed 15 lat. Okazuje się bowiem, że odsiadujący wyrok  Jacek W. jest w tej sprawie niewinny.

Sąd Najwyższy zajął się sprawą Jacka W. Został oczyszczony z wyroku dożywocia i jego proces będzie rozpoznawany na nowo przez sąd w Suwałkach. Proces ruszy najpewniej na początku przyszłego roku.

Tymczasem za zabójstwo Tomasza S. nie odpowie Wiesław S., który przyznał się do winy.

- Śledztwo w sprawie zabójstwa Tomasza S. zostało umorzone przez Prokuraturę Okręgową. Powodem takiej decyzji jest powaga rzeczy osądzonej. Wiesław S. już bowiem odpowiadał karnie za zabójstwo tego mężczyzny. Na podstawie prawomocnego postanowienia sądu w 2001 roku postępowanie zostało wobec niego umorzone i zastosowano środek zapobiegawczy polegający na umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Środek ten uchylono w 2010 roku – informuje nas Zbigniew Czerwiński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Wiesław S. nie może więc zostać skazany drugi raz za to samo przestępstwo.

Olsztyńska Prokuratura wciąż bada jednak sprawę zabójstwa mężczyzny, którego ciało 15 lat temu znaleziono w jeziorze w miejscowości Pluski koło Olsztyna,a które błędnie zidentyfikowano jako ciało Tomasza S.

- Z uwagi na wstępny etap postępowania przygotowawczego nie jest zasadnym przekazywanie teraz szczegółów tego postępowania - dodaje Czerwiński.

 

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • agata2627 2015-01-12 05:00:22 216.154.*.*
  Do tfs W tekscie nie ma nazwiska ale wszystkie media wlacznie z Gazeta Olsztynska, TVN and Polsatem w swoich programach podaja pelne imie i nazwisko Jacka W. Ta informacja jest powszechnie znana. Wiec sam fakt ze ten artykul nie podaje nazwiska wcale nie zwalnia redakcji od odpowiedzialnosci za naruszenie dobr osobistych. Cyrk to bardzo niewlasciwe okreslenie. To jest skandal. Ta sprawa udawadnia ze wymiar sprawiedliwosci: policja, prokuratura, sady i dyspozycyjni biegli to dopiero jest banda i zorganizowana grupa przestepcza. Przerazajace jest to, ze zlodzieja,zula czy gangstera predzej czy pozniej wsadza do wiezienia a ta cala banda sledczych prokuratorow czy sedziow pozostaje bezkarna.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • jmk 2015-01-09 14:25:06 89.70.*.*
  Niezłe jaja, wszystko rozumiem, wiem, że policja i prokuratura często się mylą, ale JAKIM CUDEM TEST DNA potwierdził tożsamość Tomasza S. skoro szczątki nie były jego?????
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Grażyna Wach-Romanowa 2015-01-09 06:01:10 216.154.*.*
  Szanowna Redakcjo W tym artykule jakies bzdury i pomówienia! To skandal. Tomasz Sadowski nie był żonaty, a wiec Jacek Wach nie mógł być kochankiem żony, której Sadowski nie miał. Jacek Wach też nie należał do żadnej zorganizowanej grupy przestępczej i prokuratura nigdy nie postawiła takiego zarzutu ani jemu ani żadnemu innemu oskarżonemu w tej sprawie 11 lat temu. Ani Tomasz Sadowski ani Jacek Wach nie byli też gangsterami! Nie wypełniali definicji rozbójnik, rzeźnik, opryszek, szubrawiec, nożownik, złoczyńca, zakapior, zbój, zabójca czy złowiek zajmujący się zorganizowaną działalnością przestępczą. To już nie niechlujstwo i brak rzetelnej informacji a pomówienie i zniesławienie! W związku z tymi kłamliwymi i naruszającymi dobra osobiste Jacka Wacha w tym jego czci i godności osobistej informacjami w powyższym tekście, żądam sprostowania i przeproszenia Jacka Wacha i jego rodziny za te pomówienia i zniesławianie. Jeżeli takowe sprostowanie i przeprosiny nie zostaną zamieszozone na stronie głównej Olsztyn.com.pl w ciągu 24 godzin czyli do 10 stycznia 2015 godzina 6.00 Jacek Wach i jego rodzina wystąpią na drogę sądową z oskarżeniem prywatnym za przestępstwo pomówienia art. 212 k.k. i przestępstwo zniesŁawienia art 216 kk Grażyna Wach-Romanowa
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • mk4500 2015-01-09 05:29:00 46.113.*.*
  Tak to prawda gorszego Cyrku nie ma jak w naszym wymiarze sprawiedliwości, ale czy to cyrk???? W cyrku ludzie sie smieja .... a w tej tragikomedii rozgrywaja sie ludzkie dramaty... czy kiedys bedzie normalnie sprawiedliwie.... pobożne zyczenia.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • GIBON 2015-01-09 00:12:45 89.228.*.*
  Gorszego cyrku jak ten w naszej prokuraturze i sądach to nawet w filmie nie oglądałem...masakra
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść