Wystawili fałszywe faktury na ponad 200 milionów złotych. Polsko-wietnamska grupa przestępcza rozbita

Wystawili fałszywe faktury na co najmniej 200 milionów złotych, nie płacili podatków, prali brudne pieniądze. Polsko-wietnamska grupa przestępcza rozbita przez warmińsko-mazurskie KAS i CBA.  

Blisko 100 funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie oraz Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku przeprowadziło wspólną operację. Była ona wymierzona w członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępstwami podatkowymi oraz praniem brudnych pieniędzy.

Działania zlikwidowanej grupy polegały m.in. na wystawaniu nierzetelnych i nieprawdziwych faktur, a następnie deklarowaniu właściwym organom podatkowym nieprawdziwych informacji. Jak wskazują ustalenia KAS część z tych faktur pochodziła z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

Mechanizm wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur VAT służył zalegalizowaniu towaru nieznanego pochodzenia, który zbywany był przez finalnych odbiorców m.in. z trenu Wólki Kosowskiej. Kwota deklarowanych w ten sposób nierzetelnych lub też nieprawdziwych faktur VAT zakupowych oraz sprzedażowych to ponad 200 milionów złotych. Te wartości mogą być nawet dwukrotnie większe i wynosić ponad 380 milionów złotych, gdyż stale analizowana jest dokumentacja finansowo-księgowa.

W ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie, funkcjonariusze CBA i KAS dokonali dziś zatrzymania na terenie Warszawy i jednej z podwarszawskich miejscowości 2 osób. Jeden z zatrzymanych to obywatel Wietnamu, który jak ustalono w latach 2016-2017 miał uczestniczyć w procederze prania brudnych w kwocie 50 milionów złotych. Drugą z zatrzymanych osób jest obywatel Polski - księgowy grupy odpowiedzialny za działania mające na celu rachunkowe uwiarygodnienie fikcyjnego obrotu towarami.

Ponadto dokonano przeszukań w ponad 30 różnych lokalizacjach na terenie województwa mazowieckiego – były to pomieszczenia mieszkalne, siedziby firm oraz miejsca przechowywania dokumentacji finansowo-księgowej.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do siedziby Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie zostaną im przestawione zarzuty dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2018-04-25 18:08:47 83.6.*.*
    Tyle milionów i w takim syfie mieszkać.... zero fantazji....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0