Dziś jest: 19.07.2024
Imieniny: Marcina, Wincentego
Data dodania: 2024-03-28 09:46

Aleksandra Sawczuk

Wpłynął protest wyborczy przeciwko rektorowi UWM prof. Jerzemu Przyborowskiemu

Wpłynął protest wyborczy przeciwko rektorowi UWM prof. Jerzemu Przyborowskiemu
Dr hab. Jerzy Przyborowski (w środku) został ponownie wybrany rektorem UWM w Olsztynie. W tej sprawie rozpatrywany jest jednak protest wyborczy
Fot. Aleksandra Sawczuk / Olsztyn.com.pl

W środę (27 marca) w Rektoracie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się konferencja prasowa, której przewodniczył dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, który 21 marca został ponownie wybrany przez Uczelniane Kolegium Elektorów do pełnienia funkcji rektora instytucji. Pierwotnie spotkanie dotyczyć miało przybliżenia listy priorytetowych działań, zaplanowanych na kolejną kadencję Przyborowskiego. Okazało się jednak, że do władz uczelni wpłynął protest wyborczy.

reklama

21 marca br. Uczelniane kolegium Elektorów, jako kandydata elekta na stanowisko rektora wybrało ponownie prof. Przyborowskiego [Dr hab. Jerzy Przyborowski ponownie rektorem UWM]. Zgodnie z przepisami członkowie organizacji mieli prawo w ciągu trzech dni roboczych złożyć protest wyborczy wobec podjętej decyzji.

W środę około godz. 22 jeden z elektów zdecydował się na przedłożenie wspomnianego dokumentu. Z tego względu na 28 marca zaplanowano posiedzenie nadzwyczajne Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Jak poinformował podczas konferencji dr hab. Marcin Dąbrowski protest może być uwzględniony w dwóch sytuacjach: jeżeli zarzuty postawione w trakcie czynności wyborczych miały wpływ na wynik wyborów oraz mogły oddziaływać na ich ostateczny efekt.

O nieważności wyborów decyduje natomiast senat uniwersytecki. Od decyzji podjętej przez organ nie służy odwołanie.

Dąbrowski wspomniał również, iż w ostatnich dniach doszło do rozpatrzenia jeszcze dwóch protestów wyborczych. Oba rozstrzygnięto negatywnie. Pierwszy skierowany był bezpośrednio przeciwko Dąbrowskiemu, któremu zarzucono brak obiektywizmu, a drugi dotyczył czynności uczelnianych. Senat uznał, że w przedstawionych sytuacjach nie doszło do żadnych uchybień.

Warto wspomnieć, iż co do zasady protest może wnieść każdy wyborca: student, pracownik, a przy wyborach pośrednich, elektor.

Podczas konferencji prof. Przyborowski zabrał głos na temat planów, związanych z obchodami 25-lecia uczelni. Wskazał, iż początek czerwca będzie obfitował w wiele wydarzeń.

- W dniach 3-5 czerwca odbędzie się uroczyste posiedzenie senatu, z udziałem przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Uniwersytetów Technicznych. Tematem naszych obrad będzie funkcjonowanie szkolnictwa wyższego. Natomiast 9 czerwca zapraszamy na uroczystość otwartą dla wszystkich mieszkańców. Organizujemy jubileuszowy bieg uniwersytecki, w kategorii dzieci i dorośli. Na terenie plaży kortowskiej zaplanowaliśmy również piknik naukowy – wymieniał rektor elekt.

Przyborowski dodał, iż wisienkę na torcie nadchodzących wydarzeń będzie stanowił mecz piłki nożnej, w którym studenci zmierzą się z nauczycielami akademickimi.

Co ciekawe, oprócz 25-lecia uczelni, 15 lat działalności w świętuje tym roku wydział sztuki, a 25 wydział teologii. Z tej okazji w dniach 6-7 maja na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie zaplanowano międzynarodową konferencję naukową poświęconą kardynałowi Stanisławowi Hozjuszowi.

Dodatkowo, na terenie uczelni przewidziano także wydarzenia artystyczne, związane z jubileuszem, m.in. występy Studia Wokalnego czy wystawy fotograficzne.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Qwertyu 2024-03-28 13:38:33 2a09:bac2:4f9c:*
    Czemu nie napisano ze protest zlozyl szef zwiazku ktory torpeduje wszystko na uczelni lacznie z wyplata ministerialnych podwyzek?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 9

www.autoczescionline24.pl