Wolnościowcy z partii Korwin skrytykowali uchwałę antysmogową zaproponowaną przez radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Wolnościowcy z partii Korwin skrytykowali uchwałę antysmogową zaproponowaną przez radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Działacze partii Korwin na konferencji prasowej skrytykowali uchwałę antysmogową

We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli działacze wolnościowego skrzydła Konfederacji, w tym poseł Artur Dziambor, radny Nowego Miasta Lubawskiego Tomasz Zawadzki i Konrad Sajkowski z Olsztyna. Skrytykowali projekt uchwały radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotyczący walki ze smogiem.

Jako pierwszy głos zabrał Artur Dziambor. Poseł krótko opowiedział o problemie, z jakim mogą zmierzyć się mieszkańcy Warmii i Mazur po wprowadzeniu uchwały antysmogowej. Wspomniał o drożyźnie.

Tomasz Zawadzki, radny Nowego Miasta Lubawskiego, powiedział, że radni sejmiku województwa chcą przeforsować uchwałę ograniczającą możliwość palenia w piecach węglem i drewnem. Dodał, że na Warmii i Mazurach drewna jest bardzo dużo, a ograniczenie palenia w piecach tym surowcem spowoduje, że mieszkańcy utracą swobodę i bezpieczeństwo ekonomiczne.

– Wiele osób starszych nie ma innego wyboru, jak palić drewnem. Często mają obok kawałek lasu. Są uzależnione od tego finansowo. Jeżeli ograniczymy im te możliwości, to co zrobią? Będą marzli. Nie można ograniczać ludziom możliwości ogrzewania się. Patrząc obiektywnie na to, co się dzieje, nasz region najbardziej odczuje skutki nowego zielonego ładu – przyznał radny Nowego Miasta Lubawskiego.

Jego zdaniem region nie odczuwa problemów ze smogiem, a powietrze jest bardzo dobre.

– Apelujemy o to, żeby się wstrzymać i odłożyć te idiotyzmy na bok – przyznał Zawadzki.

Następnie głos zabrał Konrad Sajkowski, który stwierdził, że to Unia Europejska narzuciła nam swoimi dyrektywami takie rozwiązania, a Polski na nie po prostu nie stać. Wyjaśnił, że w tym przypadku mamy do czynienia z nadgorliwością wojewódzkich polityków, gdyż do tej pory tylko dwa regiony (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie) nie miały wprowadzonej uchwały antysmogowej.

Podobnie jak jego poprzednik, Sajkowski także zaznaczył, że w naszym regionie jest najczystsze powietrze w Polsce. Działacz partii Korwin nie broni także „eksperymentować” bogatym krajom Europy Zachodniej, tylko że za ich pieniądze.

Sajkowski widzi inne zagrożenia dla Polski, o których jego zdaniem nasz rząd powinien dyskutować.

– Za chwilę będziemy mieli na granicy wojska rosyjskie i powinniśmy się martwić tym, czy za chwilę będziemy mogli w ogóle oddychać a nie, czy to powietrze będzie superczyste. Uważam, że obecnie rząd polski ma świetną okazję, aby wymówić te pakiety klimatyczne albo przynajmniej je zastopować, żeby Polakom obniżyć rachunki – wyjaśnił działacz z Olsztyna.

Dodał, że obecnie 60 proc. rachunków za energię stanowi opłata za emisję dwutlenku węgla.

Na koniec powtórnie wypowiedział się Artur Dziambor, który przyznał, że działacze partii Korwin mówią o wyjściu z systemu ETS.

Partia Korwin od początku mówi, że należy wyjść z systemu ETS (Europejski System Handlu Emisjami, który umożliwia handlowanie uprawnieniami do emisji CO2). Politycy tego ugrupowania są także przeciwni programowi Fit for 55 (szereg aktów prawnych, których wdrożenie ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem roku 1990).

– Partia Korwin uważa, że cała polityka Unii Europejskiej, tzw. proekologiczna i dążąca do tego, że będziemy się samoograniczać, jest po prostu błędna – przyznał Artur Dziambor.

Poseł zaznaczył, że w chwili obecnej, gdy przedsiębiorcy i mieszkańcy borykają się ze skokowymi podwyżkami cen gazu i prądu, nikt z nimi nie rozmawia.

– Trzeba to szaleństwo zatrzymać, a nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm. Żaden lokalny samorząd nie powinien być przewodnikiem w tym szaleństwie, które sprawi, że ludzie zwyczajnie biednieją, bo przez takie decyzje tracą pieniądze – dodał Dziambor.

Uchwała antysmogowa na Warmii i Mazurach zakłada zakaz palenia w piecach węglem brunatnych, peletem i biomasą, a także drewnem (wyjątek stanowi drewno sezonowane o wilgotności mniejszej niż 20 proc.). Według koncepcji polityków, paliwem powinien być gaz lub olej opałowy.

Uchwała nie była jeszcze procedowana, a jeżeli przejdzie, to zmiany prawdopodobnie wejdą w życie już wiosną.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Daj pan spokój 2022-01-28 21:10:53 88.156.*.*
  Brawo! "Wolnościowcy" walczą o prawo do palenia w piecu oponami i plastykiem - bo to jest wolność truć siebie i sąsiada, ale jak chcesz zrobić aborcję to ci sami "wolnościowcy" chcą wsadzać kobietę, decydującą o swoi ciele do więzienia. To są ci sami "wolniościowcy" co są tak bardzo przeciwko szczepionkom i grają na tym główny przekaz, że się aż zaszczepili... jak Dziambor.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Damian99 2022-01-28 14:08:11 83.12.*.*
  Nie zapominajcie o koalicjantach, tylko w kupie siła!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • hhhh 2022-01-26 16:47:34 91.224.*.*
  Panie Sajkowski, jeśli twierdzisz Pan, że w regionie nie ma żadnego smogu to chyba nie widziałeś wskazań detektorów smogu. Zresztą wystarczającym jest przejście się w chłodny dzień na Dajtki albo Redykajny, żeby poczuć ten piękny zapach palonej opony.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Zszokowany 2022-01-26 15:53:20 188.147.*.*
  Wszystko zaczęło się od Narodowców. Narodowcy działają, a Wolnościowcy gadają i to bez Narodowców, którzy rozpoczęli temat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Krzysztof Warmiński 2022-01-26 15:45:37 83.15.*.*
  Fajnie, że chłopaki wsparli działania koalicjantów z Ruchu Narodowego, szkoda, że nie wspomnieli o petycji. Można się jeszcze podpisywać pod protestem https://www.petycjeonline.com/zatrzymajuchwale
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • aza 2022-01-26 15:00:46 79.191.*.*
  Śpiewać każdy może raz lepiej raz gorzej........i wy tak fałszywie śpiewacie !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Zero szmalu na tacę 2022 2022-01-26 14:38:01 31.60.*.*
  Dziambor wracaj do swoich pacynek z biblioteczki. W polityce potrzeba dorosłych i odpowiedzialnych ludzi i decyzji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • [Usunięty] 2022-01-26 14:07:22 176.221.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • [Usunięty] 2022-01-26 12:17:15 46.204.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 9