Dziś jest: 27.02.2024
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Data dodania: 2022-03-23 10:53

Cezary Kapłon

Wojna o totalitarne symbole w Olsztynie [WIDEO]

Wojna o totalitarne symbole w Olsztynie [WIDEO]
Na "szubienicach" zawieszono baner z totalitarnymi symbolami, jednak został on już zdjęty
Fot. Agata Szerszeniewicz

Na „szubienicach” zawieszono baner przedstawiający symbole reżimów totalitarnych: sierp i młot, Z (ten symbol znajduje się na rosyjskich pojazdach wojskowych) oraz swastykę. Wieczorem banery zostały zdjęte, pozostawiono tylko ten solidaryzujący się z Ukrainą.

reklama

We wtorek Wojciech Kozioł, działacz stowarzyszenia Pro Patria i stowarzyszenia Święta Warmia, zawiesił na Pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej kolejny, kontrowersyjny baner.

Grafika przedstawiała symbole totalitaryzmów: komunistycznego, nazistowskiego i literę Z, której używają Rosjanie na Ukrainie.

– Tym banerem chciałem uzmysłowić, czym jest Rosja. Mordują dzieci, kobiety, starców i są dumni z tego. Wymyślili swoją swastykę, literę „Z”. Podpisuję się pod tym, co powiedział prezydent Andrzej Duda w Bułgarii, że działania Rosji są takie same jak działania Hitlera i SS – powiedział w rozmowie z Debatą Wojciech Kozioł.

Baner został wieczorem zdjęty. Wysięgnik został wypożyczony przez społeczniczki: radną Martę Kamińską, działaczkę KOD-u i Agatę Szerszeniewicz, Olsztyński Marsz Równości, kolektyw Działaj Olsztyn.

– Jestem oburzona tym, że w centrum Olsztyna przez kilka godzin wisiały symbole propagujące ustroje totalitarne. Nie ma na to mojej zgody i nic tego dla mnie nie usprawiedliwia. Nie zamierzam też wstydzić się na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej za osoby, które miały czelność to zrobić – przyznała w rozmowie z nami Agata Szerszeniewicz.

Uważa, że reakcja władz miasta powinna być szybsza. Była też wzburzona faktem wykorzystywania agresji Putina w Ukrainie do załatwiania na olsztyńskim podwórku swoich interesów.

– Proponuję zamienić te działania na pomoc uchodźcom, bo jest bardzo duża potrzeba angażowania energii w pomoc ludziom, którzy uciekli przed wojną – dodała społeczniczka.

Dodała, że to one powiadomiły prezydenta i Policję. Gdy przyjechały wieczorem na miejsce, myślały, że władze miasta zdjęły już banery.

– Postanowiłyśmy same to zdjąć. Mówimy tutaj o swastyce, zetce i sierpie i młocie, a nie o jakichś mało znaczących grafikach. Nie chcę, żeby moje miasto było postrzegane, że w centrum wywiesza się symbole totalitarne – dodała Agata Szerszeniewicz.

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Galeria

Komentarze (47)

Dodaj swój komentarz

 • Chwała komunie!! 2022-03-23 16:25:38 5.173.*.*
  Główne media w Polsce już piszą o naszym naczelnym czerwonym PZPRowcu: "Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nakazał zdjęcie z Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej wizerunku sowieckiego żołnierza napastującego kobietę, który powiesili przeciwnicy monumentu. Zdecydował także o zdjęciu banneru z symbolami totalitarnymi. Odsłonięty w 1954 r. Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej stoi w centrum Olsztyna. Na początku lat 90. jego oficjalną nazwę zmieniono na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, a obiekt - autorstwa Xawerego Dunikowskiego - wpisano do rejestru zabytków."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • Lewica Razem Kod LGBT 2022-03-23 16:15:46 5.173.*.*
  Łapy precz od bohaterów ! Nie pozwolimy pisowcom zburzyć świętego pomnika ! Z !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 13
 • przyczynek do dyskusji 2022-03-23 15:55:03 46.205.*.*
  Wyrzucić z nazewnictwa miejskiego Franklina D. Roosevelta, bo to on rozmyślnie sprzedał Polskę Sowietom!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Grzybowicz Tramwajowicz Korkowicz 2022-03-23 15:51:08 5.173.*.*
  Znam go. To SebX, patusowo-pięćsetplusowy wyborca pisu. Na pikietach zawsze woła "polska dla polaczków" i "oddajcie Lwów". Tylko, że głąb nie chodził do szkoły i nie wie tego, że miasto to było założone przez ruskiego księcia Danyła. Mówiąc ruskiego (nie mylić z tą śmierdzącą, zepsutą kacapską r0sją) mam na myśli księcia Rusi Kijowskiej, bo owa Ruś Kijowska w tym czasie była potęgą, podczas gdy w moskwie niedźwiedzie doopami szczekały, a psy ujami wodę piły i były tam tylko mokradła. Ale tego głąb jeden z drugim już się nie dowiedział, no bo skąd, jeśli do szkoły nie chodził :) i później chodzi taki kretyn jeden z drugim i powtarza te same kocopoły, że "oddajcie Lwów" i te inne pierdy, już nawet nie da się spamiętać tych wszystkich debilizmów, takie są niedorzeczne. Taka ameba umysłowa parszywa jedna z drugą myślą, że Lwów czy Wołyń należały do polski, a prawda jest taka, że to właśnie polska okupowała te tereny i możesz sobie powtarzać te same żygowiny parchu jeden z drugim, ale historii nie zmienisz. Więc doucz się lepiej, poczytaj a nie tylko pleciesz te swoje kretynizmy. Bardzo dobrze, że przyjadą tu Ukraińcy. W końcu będzie swojsko hehehe :) Slava Ukrajini!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Stefan 2022-03-23 14:26:24 95.160.*.*
  Kod i masz równości. I wszystko jasne. Przecież sierp i młot to wasze symbole. I nie przeszkadza wac co ta ruska onuca ma na głowie,tulko ze zestawione ze swastyka?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
 • Chwała Ukrainy 2022-03-23 13:07:20 5.173.*.*
  Chwała Ukrainie! Polska i Ukraina powinna się połączyć w jedno państwo, bo jesteśmy jak bracia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Polskie realia 2022-03-23 12:40:49 195.191.*.*
  Czy my Polacy nie mamy swoich problemów???? Rozumiem wojna, ale nasz kraj nie może zachowywać się jak chrystus narodów, przyjmując uchodźców ponad stan, rozdając pieniądze, mieszkania, pożyczając 20mln euro bezprocentowej pożyczki dla Mołdawii, zapewniając 1mld dolarów w zamian za niepewne hrywny!! Do tej pory UE nam nie pomogła, mamy zablokowane miliardy euro na fundusz odbudowy po 2 latach koronowirusa, W kraju szaleje inflacja, zobaczcie jakie są ceny! Na Krakowskich Klinach zostały wybudowane nowe budynki w państwowym programie PFR, do których lada dzień miały wprowadzić się polskie rodziny "- Nieśmy wsparcie dla Ukrainy, ale organizujmy akcje pomocowe z głową. Nie naszym kosztem - mówią nam krakowianie, którzy czekają na przydział lokali na Klinach, które wybudowano w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.". Szaleństwo! Oczywiście za pisanie prawdy zaraz zostanę nazwany ruskim trolem itd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 29
 • a propos 2022-03-23 12:38:38 88.156.*.*
  wielu tzw. bojowników z ykrainy ma wytatuowane swastyki na ciałach .... warto być świadomym, kto tu później przyjedzie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 22
 • Z Brzezin 2022-03-23 12:37:33 5.173.*.*
  Zakazuje niszczenia tego pomnika! Moja rodzina zaczynała karierę za czasów komuny, dzięki niej mamy wszystko!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • Polacy 2022-03-23 11:58:31 54.37.*.*
  Przypominamy ruskim trollom i nieogarniętym pożytecznym idiotom, że na szubienicach są już totalitarne symbole - sierp i młot. Dlatego ten pomnik hańby powinien być dawno zniszczony.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 4

www.autoczescionline24.pl