Wojewoda kontra miasto. Sąd wydał przełomowy wyrok ws. szczepień dla dzieci

Wojewoda kontra miasto. Sąd wydał przełomowy wyrok ws. szczepień dla dzieci
Wyrok WSA w Olsztynie ws. szczepień może być przełomowy
Fot. Pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie odrzucił skargę wojewody warmińsko-mazurskiego w sprawie przyznawania pierwszeństwa przyjmowania do żłobków miejskich dzieci, które są zaszczepione. Wyrok może być przełomowy.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie odrzucił skargę wojewody warmińsko-mazurskiego i tym samym potwierdził, że podczas przyjmowania do żłobków miejskich przyznawanie dodatkowych punktów dzieciom, które są zaszczepione jest zgodne z prawem. Wyrok zapadł 23 września i jest to pierwsze tego typu orzeczenie.

Przypomnijmy, Rada Miasta 27 marca przyjęła uchwałę, w której pojawił się zapis, że obowiązkiem rodziców będzie złożenie oświadczenia potwierdzającego, że dziecko przyjęło wszystkie niezbędne szczepienia ochronne lub jest z nich zwolnione z powodów zdrowotnych.

Z decyzją tą nie zgadzał się wojewoda warmińsko-mazurski, który twierdził, że rodzice podają informacje o stanie zdrowia dziecka, ale są to dane dotyczące chorób, uczuleń i innych dolegliwości, które mogą mieć wpływ na inne osoby przebywające w jego otoczeniu. Według niego szczepienia nie kwalifikują się do tego obowiązku, a taki zapis łamie zasadę równego traktowania i prowadzi do dyskryminacji dzieci niezaszczepionych.

Jednak WSA oddalił skargę wojewody, uznając, że uchwała przyjęta przez olsztyńskich radnych jest zgodna z prawem. Według „Dziennika Gazety Prawnej” jest to przełomowy wyrok i może doprowadzić do korzystnej linii orzecznictwa dla innych samorządów. Podobną skargę wniósł m.in. wojewoda śląski. Jednak termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Źródło: własne/Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Szczepiona 2019-09-25 20:21:59 88.156.*.*
    No i bardzo dobrze. Dlaczego mitomani antyszczepionkowcy maja zarażać nasze szczepione dzieci? Nie sobie stworzą swoje antyszczepionkowe żłobki i przedszkola i tam eksperymentują na zdrowiu własnych pociech.
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść