Dziś jest: 25.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Data dodania: 2024-05-14 12:00

Krzysztof Brągiel

"Warmia i Mazury na to zasługują". Wielka siatkówka plażowa wraca do Starych Jabłonek

Od lewej: Jacek Kasprzyk (PZPS), Marcin Kuchciński (marszałek województwa), Tomasz Dowgiałło (dyrektor turnieju w Starych Jabłonkach)
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

We wtorek (14 maja) w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca turniej Beach Pro Tour w Starych Jabłonkach. O powrocie wielkiej siatkówki plażowej nad Szeląg Mały mówili: marszałek Marcin Kuchciński, Jacek Kasprzyk z zarządu PZPS i dyrektor turnieju, Tomasz Dowgiałło.

reklama

Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge w Starych Jabłonkach odbędzie się w dniach 30 maja – 2 czerwca. To powrót do rywalizacji na światowym poziomie po 10 latach przerwy. W przeszłości na terenach przy Hotelu Anders zorganizowano m.in. mistrzostwa świata (2013 rok).

- Fantastyczna podróż sentymentalna. Byłem jednym z widzów na większości turniejów. Bardzo się cieszę, że impreza w takim wymiarze wraca na Warmię i Mazury (…) Jest to ogromna wartość promocyjna dla naszego regionu – mówił Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marcin Kuchciński.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marcin Kuchciński

Zawody serii Beach Pro Tour Challenge są dla wielu zawodników szansą, aby podreperować swoje miejsce w światowym rankingu i uzyskać kwalifikację do tegorocznych igrzysk olimpijskich. Dlatego w Starych Jabłonkach pojawi się siatkarska śmietanka m.in. holenderska para Alexander Brouwer – Robert Meeuwsen, która triumfowała na Mazurach 11 lat temu. Nie zabraknie też polskiej czołówki.

- Na pewno zobaczymy całą reprezentację Polski, łącznie z brązowymi medalistami mistrzostw świata – Łosiakiem/Brylem (Tlaxcala, 2023 – red.). Mają kwalifikację olimpijską, ale przyjadą, bo chcą zagrać w Jabłonkach – zdradził przedstawiciel zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Jacek Kasprzyk.

Jacek Kasprzyk, przedstawiciel zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Ponadto awizowane do gry są m.in. pary Kantor/Zdybek czy Ciężkowska/Łunio. Zwłaszcza duet pań będzie bliski sympatykom siatkówki z Warmii i Mazur, ponieważ Urszula Łunio pochodzi z Olsztyna. Siatkarki w poprzednim roku wywalczyły mistrzostwo Europy do lat 20 na Łotwie, brązowy medal mistrzostw świata U21 w Tajlandii oraz zadebiutowały w turnieju głównym Beach Pro Tour rangi Challenge w chińskim Haikou.

Przypomnijmy, że puchar świata zniknął ze Starych Jabłonek w roku 2014. O kulisach tamtych wydarzeń organizator turnieju, Tomasz Dowgiałło, więcej szczegółów zdradził w niedawnej rozmowie w naszym studiu [Plażowa liga mistrzów wraca do Starych Jabłonek. "Jesteśmy ewenementem"]. Dziś w urzędzie marszałkowskim Dowgiałło podkreślał dobrą współpracę z samorządem i związkiem.

- Kiedy rok temu rozmawialiśmy z panem marszałkiem i panem prezesem czy podjąć tę rękawice, uznaliśmy, że to nie jest tylko moje marzenie, ale marzenie wielu osób. Dziś jesteśmy na trzy tygodnie przed imprezą i cieszę się, że nasze wspólne marzenia dochodzą do skutku. Mam nadzieję, że jest to nowe otwarcie i będziemy spotykać się co roku.

Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju Beach Pro Tour Challenge w Starych Jabłonkach

Przekonanie o tym, że najbliższe zawody nie będą tylko jednorazowym incydentem, ale zagoszczą w kalendarzu pucharu świata na stałe, wyraził również Jacek Kasprzyk.

- Nie zapeszajmy, ale mam nadzieję, że w perspektywie 2-3 lat impreza rangi mistrzowskiej, wyższej niż puchar świata, odbędzie się tutaj. Gdzie jak gdzie, ale Warmia i Mazury na to zasługują. Cieszę się, że marszałek Marcin jest prosportowy i takie imprezy na pewno będzie starał się organizować – podsumował.

Uczestnicy dzisiejszej konferencji podkreślali, że turniej będzie nie tylko wydarzeniem czysto sportowym, ale też okazją do spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji m.in. dla dzieci.

Z perspektywy władz samorządowych turniej jest szansą na promocję regionu. Planowane są transmisje telewizyjne do kilkudziesięciu krajów. Każda będzie zaczynała się od 30 sekundowej wizytówki Warmii i Mazur.

W turnieju wezmą udział 32 pary męskie i żeńskie. Połowa z nich, czyli 16 ma zapewnioną kwalifikację na podstawie rankingu. Pozostała część zawodniczek i zawodników będzie musiała rozegrać turniej kwalifikacyjny, który rozpocznie się  w czwartek 30 maja. Finały zaplanowano na 1 i 2 czerwca. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. dolarów.

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • det 2024-05-16 08:36:56 37.248.*.*
    Brawo Stare Jabłonki a z drugiej strony mamy przykład rządzących Olsztynem którzy zatrudniają tylu ,,fachowców,, i nie potrafili utrzymać takiego turnieju w Olsztynie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl