Wandale w natarciu. Najpierw zniszczyli rowery, teraz biletomaty

Wandale w natarciu. Najpierw zniszczyli rowery, teraz biletomaty
Zniszczony biletomat na przystanku przy ul. Kościuszki
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wandale nie dają o sobie zapomnieć. Pisaliśmy już o zniszczonych rowerach miejskich, a teraz okazuje się, że zdewastowano także kilka biletomatów. Zatrważający jest fakt, że problem zniszczeń z roku na rok narasta.

Problem niszczenia mienia publicznego narasta z roku na rok. Pisaliśmy już o dewastowaniu rowerów miejskich, gdzie za pomoc we wskazaniu sprawcy wyznaczono nagrodę. Więcej na ten temat tutaj: Wandale niszczą rowery miejskie. Jest nagroda za pomoc w ujęciu sprawców!

Okazuje się, że wandale teraz obrali sobie za cel biletomaty.

- W ostatnim czasie uszkodzone zostały biletomaty stacjonarne położone wzdłuż linii tramwajowej na przystankach Witosa, Płoskiego czy Galeria Warmińska. W wymienionych urządzeniach uszkodzone zostały czytniki kart płatniczych. Wszystkie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu niezwłocznie zgłosił do naprawy, przy czym w pierwszej kolejności zostanie usunięta awaria biletomatu przy ul. Witosa – mówi Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT.

Zatrważający jest fakt, że skala zniszczeń z roku na rok narasta.

- O skali problemu najlepiej świadczy fakt, że w całym 2018 roku w ten sposób uszkodzonych zostało 8 biletomatów stacjonarnych, podczas gdy w 2019 roku – tylko do tej pory – aż 12. W bieżącym roku naprawione zostały już trzy biletomaty, a koszty związane z przywróceniem ich funkcjonalności, wyniosły od 4 do 7 tys. zł za jedno urządzenie. Tylko w miniony weekend uszkodzone zostały trzy biletomaty stacjonarne – w jednym, przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej rozbito szybę na pulpicie, w kolejnych dwóch (przy ul. Limanowskiego oraz skrzyżowaniu Wyszyńskiego/Pstrowskiego) uszkodzono czytniki kart. W urządzeniach z uszkodzonymi czytnikami do czasu ich naprawy nie będzie możliwości dokonania zapłaty przy użyciu karty płatniczej – wyjaśnia rzecznik ZDZiT.

Michał Koronowski dodaje, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że rowery i biletomaty są niszczone celowo. Każda naprawa, to ogromny wydatek dla miasta.

- Wprawdzie chcielibyśmy myśleć, że urządzenia te zostały uszkodzone nieświadomie przez użytkowników, to ilość tego typu zdarzeń i charakter zniszczeń, świadczą o celowości takich działań. Muszę przyznać, że osobiście jestem lekko przerażony, obserwując jak w Olsztynie traktowane są zarówno biletomaty stacjonarne jak i rowery miejskie. I nie chodzi wyłącznie o wandali niszczących cudze mienie, ale także o osoby, które będąc świadkami takich zdarzeń, nie reagują. Tracimy na tym wszyscy, bo zarówno wygodną możliwość zakupu biletu czy doładowania Olsztyńskiej Karty Miejskiej, jak również dostępu do sprawnych rowerów miejskich. W każdym przypadku ich naprawa słono kosztuje – informuje Koronowski.

Rzecznik apeluje także do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni i reagowali, gdy widzą kogoś, kto niszczy własność miasta.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich osób będących świadkami niszczenia czy to rowerów miejskich, czy to biletomatów by nie przechodziły obok tego obojętnie. Jeśli ze względu na własne bezpieczeństwo obawiamy się zwrócić takiej osobie uwagę, zróbmy zdjęcie i prześlijmy je do straży miejskiej lub policji, lub po prostu chwyćmy za słuchawkę i zadzwońmy do odpowiednich służb. Jednocześnie informuję, że sprawa uszkodzonych biletomatów zostanie przekazana policji – tłumaczy rzecznik.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • wkurwionyOlo 2019-06-21 15:20:39 94.254.*.*
  w Olsztynie tradycjnie wszytsko od dupy strony wydano miliony na zabawki Grzymowicza ale juz monitoringu nie zainstlowano. Urzedzenia za ciezkie pieniadze regularie sa niszczone a cymbał z ratusza i jego banda nadal "bezsilni". Podobnie ze stacjami rowerowymi jedna kamera i wszystko widac. Rowery maja gps i wiadmoo kiedy kto jechał ale w Olsztynie to jest nadludzki wysilek ogarnac cokolwiek , niewspone o zielonych falach na skrzyzownaiach czyinnych prezydentowych atrakcjach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Pieszy 2019-06-20 22:09:19 37.47.*.*
  Moja teoria jest prosta.ktos sie ostro wkurwil na ten caly burdel komunikacyjny i nie lubi korkow i rowerow oraz busow oraz zielonych trampkow.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • lwx 2019-06-20 09:58:17 83.9.*.*
  I nie trzeba tu edukować wandali. Trzeba natomiast edukować odpowiedzialne służby lub je wymieniać. Każda inna będzie chyba bardziej sprawna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • bleh 2019-06-19 23:51:59 88.156.*.*
  Pewnie zostali nagrani, ale obraz z kamer to pewnie taka pikseloza, że to mógłby być każdy. Albo te kamery to atrapa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Ryszard Ochódzki 2019-06-19 16:25:27 83.6.*.*
  Jestem zaskoczony, że sprawcy nie zostali nagrano przez miejskie kamery.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • pty 2019-06-19 13:51:08 195.136.*.*
  To jest efekt bezstresowego wychowania !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Synczyzna 2019-06-19 11:30:37 213.184.*.*
  narodowi patrioci wstali z kolan i pokazują kto tu pany....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • wujek Staszek 2019-06-19 11:29:16 37.47.*.*
  Czy należy rozumieć, że monitoring miejski nie obejmuje zasięgiem biletomatów w tych lokacjach? Tak na oko chyba taniej dorzucić kamerę do infrastruktury niż wykładać cyklicznie 4-7 tyś. na serwis za 1 szt.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0