Wajda trzyma kciuki za Mazury

Andrzej Wajda pogratulował przedstawicielom Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wygranej Krainy Mazurskich Jezior w polskim plebiscycie na Sukces sukcesów RP i Otoczenie Polskich Sukcesów.

Laureat Honorowego Oskara życzył również powodzenia kandydaturze Mazurskich Jezior w światowym konkursie Fundacji „New7Wonders” na 7 Nowych Cudów Natury.
 
Andrzej Wajda uczestniczył 28 marca w spotkaniu laureatów ogólnopolskiego plebiscytu „100 Sukcesów Polski” ostatnich 20 lat w ramach projektu „20 lat RP”. Podczas spotkania reżyser otrzymał nagrodę specjalną.

- Gdyby powstał kiedyś film o Andrzeju Wajdzie, to mógłby nosić tytuł „Człowiek z nadziei” - mówił o twórczości Andrzeja Wajdy poeta Bronisław Maj.

Wajda mówił, że „dopiero wolność dała mu skrzydła do tworzenia”.

Projekt „20 lat RP.pl  - Pochwalmy się!” wystartował 4 czerwca 2009, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów. W 20 kategoriach  zostały zebrane ogólnopolskie i regionalne sukcesy, a w ciągu kilku miesięcy powstała baza danych obejmująca ok. 5 tys. pozycji. Katalog Sukcesów został stworzony we współpracy z wojewódzkimi i miejskimi samorządami oraz z zespołem branżowych ekspertów z całej Polski i lokalnymi mediami.

W finale projektu od 12 września do 30 listopada 2009  internauci z całej Polski głosowali na regionalne kandydatury zebrane w 3 kategoriach głównych: człowiek, otoczenie i dzieło.

W „Plebiscycie” oddano 380 tys. głosów, a w specjalnych internetowych sondach regionalnych, kolejne 100 tys. Głosowanie pozwoliło wyłonić  pięćdziesięciu regionalnych  laureatów, zwycięzców  kategorii głównych w regionie, którzy trafili na listę 100 Sukcesów Polski uzupełnioną dodatkowo o pięćdziesięciu zwycięzców  „pojedynków” prowadzonych na Onet.pl w styczniu 2010.

Sukcesem Sukcesów RP.pl i jednocześnie Otoczeniem Polski Sukcesów została Kraina Wielkich Jezior Mazurskich (6584 głosów), Człowiekiem Polski Sukcesów  internauci wybrali profesora Leszka Balcerowicza (4169 głosów). Za Dzieło Polski Sukcesów uznano Muzeum Powstania Warszawskiego (5764).

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • mazurzanka 2011-08-31 17:49:58 83.3.*.*
    Jestem zaniepokojona tym co się aktualnie dzieje na mazurach. Biedne samorządy mazurskich gmin godzą się na budowę farm wiatrakowych. Wiatraki wyrastają jak grzyby po deszczu. Dzieje się tak za zgodą władz nadrzędnych i z akceptacją ludzi odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Czy mazury z wiatrakami w pejzażu to też cud natury? Ponadto prowadzi się poszukiwania gazów łupkowych. Czy mamy szansę uchronić nasze mazury gdy w grę wchodzi wielki pieniądz? Zaniepokojona mazurzanka
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0