W USA pirat, w Polsce ceniony wydawca

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie toczy się interesujące postępowanie. Jedna z olsztyńskich firm pozwała właściciela forum darkwarez.pl o pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich. W pierwszej instancji oskarżony został uniewinniony, w drugiej - sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

Polska wchodząc do struktur świata zachodniego zobowiązała się między innymi do specjalnej ochrony własności intelektualnej. Czy jednak zobowiązanie to jest wprowadzone w życie w przypadku internetu? Przykład działalności portali darkwarez.pl i catshare.net, wykazują, że chyba nie do końca. Dostrzegają to też Amerykanie, którzy na swojej rządowej stronie (https://www.state.gov/) podają działalność tego portalu jako przykład naruszania własności intelektualnej.
 
Amerykański raport dotyczy klimatu inwestycyjnego w Polsce. Zgodnie z danymi tam zamieszczonymi portal darkwarez.pl wręcz szerzy piractwo internetowe. Niestety wiele polskich sądów, a przede wszystkim prokuratury nie podzielają tego stanowiska. Czyżby w polskim wymiarze sprawiedliwości brak było fachowych biegłych zajmujących się internetem? Zaskakujący jest fakt, że biegli ds. przestępczości w internecie nie posiadają wiedzy jaką posiadają obce państwa.  A może za całą materią nie nadąża polskie prawodawstwo? W tym drugim przypadku to już uwaga do polskiego parlamentu, gdzie jak widać, chętniej zajmują się posłowie czy senatorowie sprawami wysokiej polityki niźli „przyziemnym” prawem autorskim i jego ochroną. 
 
Amerykański raport odnoszący się między innymi do forum darkwarez.pl udostępniony został na stronie rządowej USA w 2015 r., tak więc wydawałoby się, że polscy biegli, z zakresu informatyki winni dojść do podobnych wniosków. W rzeczywistości okazuje się, że wnioski polskich biegłych są całkowicie odmienne od wniosków biegłych rządowych Stanów Zjednoczonych, tworzących raport w sprawie piractwa i inwestycji internetowych w Polsce. A przecież opinia amerykańskich specjalistów ma niewątpliwy wpływ na potencjalnych inwestorów zachodnich, chcących inwestować w Polsce. 
 
Mechanizm działania wymienionych wyżej portali jest dość prosty. Użytkownik wrzuca pliki, do których nie posiada praw autorskich na przykład produkcji filmowych, koncertów, ebooków, lekcji nauki języków obcych na hosting catshare.net, który płaci za ich pobieranie. Następnie umieszcza linki do tych plików na forum darkwarez.pl. Im więcej pobrań, tym więcej wpływów dla użytkownika i hostingu. Im więcej użytkowników szukających możliwości pobrania za ułamek wartości plików, tym więcej przychodów z reklam forum. Sama działalność w/w portali ma cel całkowicie komercyjny. 
 
Oskarżony przed sądem, przez jedną z olsztyńskich firm internetowych, Remigiusz N. (właściciel darkwarez.pl) nie zaprzeczał, że na jego portalu znajdowały się i znajdują nadal treści tekstowe, będące w istocie rzeczy linkami do konkretnych dzieł piracko umieszczonych na jego portalu. W toku prowadzonego postępowania przed sądem zostało wykazane, że oskarżony nie usuwał zgłoszonych treści, utrudniał kontakt, a nawet utrudniał samą czynność zgłoszenia faktu piractwa. Oskarżony dopuścił się nawet czynu pozorowania usunięcia postów wskazanych jako naruszenie i skopiował je pod inne adresy. 
 
Jednocześnie proces sądowy jednoznacznie wykazał, że działalność darkwarez.pl ma charakter komercyjny. Czyli jest to piractwo w celach zarobkowych. Bo im większa oglądalność tego rodzaju serwisu tym więcej jest tam, dających konkretne zyski, reklam. Pobierane są też drobne opłaty za dodatkowe funkcje i uprawnienia.  
 
Właściciel forum nie umieścił na swej stronie prostej informacji o kontakcie ze sobą, choćby w celu zgłoszenia naruszenia prawa. Kontakt poprzez system pocztowy forum wymagał przejścia procesu rejestracji. Po zgłoszeniu tą drogą jedyną reakcją właściciela było skasowanie wiadomości. Zamieszczenie informacji bezpośrednio w poście, w którym naruszane są prawa autorskie, skutkowało tym samym, czyli usunięciem treści o zgłoszeniu. Takie działania jednoznacznie świadczą, że właściciel forum ignoruje informacje o naruszeniu praw autorskich i tym samym uczestniczy w zorganizowanym procesie czerpania korzyści majątkowych przez nielegalne rozpowszechnianie plików. Nie ma żadnej możliwości zaniechania tego procederu bez interwencji organów ścigania.
 
Mimo tak jednoznacznych dowodów piractwa prokuratury odmawiały wszczęcia spraw. Nawet gdy sprawa skierowana została do sądu z oskarżenia prywatnego, to nagle okazuje się, że nie tylko sąd, ale i w istocie rzeczy sam prokurator nie widzi w działalności użytkowników darkwarez.pl piractwa. Jak się okazuje, negatywne dla producentów decyzje wymiaru sprawiedliwości oparte są na argumentacji: na darkwarez.pl występują nie linki lecz teksty, które nie są linkami bo po „najechaniu” na nie kursorem nie przechodzi się bezpośrednio do strony prezentującej konkretne dzieło. Wystarczy jednak króciutka operacja skopiowania tego „tekstu” i wprowadzenie go do wyszukiwarki, by natychmiast osiągnąć efekt linka. Czyżby działający w imieniu prokuratur biegli nie znali tej prostej zasady zmiany tekstu na link? Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą! Choć jak się okazuje nie tylko w USA sprawa została dostrzeżona. Na konferencji w szkole policyjnej w Pile dokładnie przedstawiono nielegalny mechanizm działania stron takich jak darkwarez.pl (z wymieniem samej strony). Rzeczone materiały są pod adresem: http://pila.szkolapolicji.gov.pl/ strona 23 do 31. Polecamy je tak czytelnikom jak i niektórym prokuratorom, a może nawet posłom?!

Źródło: własne

Komentarze (79)

Dodaj swój komentarz

 • oko 2018-08-16 00:27:46 78.28.*.*
  Kto wie czy ziobro nie chce zablysnać, na tej sprawie. Zamiast lapac morderców, pedofilów itd, najprosciej idc na latwize, by zablysnac w oczach kurdupla.
  Odpowiedz Oceń: 4 6 Zgłoś treść
 • nayforest 2018-08-16 00:12:20 78.10.*.*
  Forum jak forum. Faktem jest że najlepsze w PL na temat... w8... każdy. Zbiór INFORMACJI. Generalnie idąc tokiem rozumowania kapiszonów, frajerów i polskiej "logiki prawa" powinni zamknąć wszystkich użytkowników, którzy choć raz wkleili linka do źródła np. z filmem, grą itp... Co z tego, że nic na forum nie należy do "autorów" linków... a w szczególności nie trzymają niczego po za "stroną" na serwerze... Come on... XXIw. a mam wrażenie, że świat się cofa... CENZURA! KOMUNA! tfu
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść
 • SŁABOOOO 2018-08-15 21:33:39 31.11.*.*
  Nie no zabrali się za darkwarez... przykre ;/ nawet nie chodzi o piractwo ale o pomoc w dziedzinie hardware i ogólnej.. eh
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • smutny 2018-08-15 21:17:25 89.64.*.*
  halo policja oddajcie wareza
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść
 • mamoo 2018-08-15 21:10:17 31.41.*.*
  tylko nie to :( jak żyć bez Darkwarez :/
  Odpowiedz Oceń: 14 0 Zgłoś treść
 • Gucioxx 2018-08-15 16:21:17 217.96.*.*
  Większość tu piszących to zaklamani hipokryci którzy nigdy niczego nie spiracili...
  Odpowiedz Oceń: 14 4 Zgłoś treść
 • krzysio6666 2018-08-15 13:16:53 83.26.*.*
  Szkoda, tyle lat pobierania filmów i seriali tyle emocji podczas seansów, mam nadzieję że stworzą coś nowego albo stare uda się uruchomić -trzymam kciuki.
  Odpowiedz Oceń: 16 0 Zgłoś treść
 • ABDUL AL-KOZYEB 2018-08-15 10:44:20 159.205.*.*
  BADAJCIE TYCH DEBILÓW CO WYPISUJĄ PONIŻEJ ISTNA WYLĘGARNIA ĆWIERĆINTELIGENTÓW Z WAREZU BUHAHAHHAHA
  Odpowiedz Oceń: 2 18 Zgłoś treść
 • gall 2018-08-15 09:59:00 217.99.*.*
  Ja nie rozumiem czemu toczy się sprawa przecież ten pan jest tylko właścicielem strony nie odpowiada za treści jakie piszą użytkownicy no chyba że sam zamieszcza linki do pirackich treści w co wątpie...
  Odpowiedz Oceń: 16 1 Zgłoś treść
 • woody 2018-08-14 21:27:01 46.149.*.*
  I co nie wstanie już DW? Nie wieżę...
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść