Dziś jest: 05.03.2024
Imieniny: Adriana, Fryderyka
Data dodania: 2018-05-16 11:07

Krzysztof Szczepanik

W USA pirat, w Polsce ceniony wydawca

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie toczy się interesujące postępowanie. Jedna z olsztyńskich firm pozwała właściciela forum darkwarez.pl o pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich. W pierwszej instancji oskarżony został uniewinniony, w drugiej - sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

reklama
Polska wchodząc do struktur świata zachodniego zobowiązała się między innymi do specjalnej ochrony własności intelektualnej. Czy jednak zobowiązanie to jest wprowadzone w życie w przypadku internetu? Przykład działalności portali darkwarez.pl i catshare.net, wykazują, że chyba nie do końca. Dostrzegają to też Amerykanie, którzy na swojej rządowej stronie (https://www.state.gov/) podają działalność tego portalu jako przykład naruszania własności intelektualnej.
 
Amerykański raport dotyczy klimatu inwestycyjnego w Polsce. Zgodnie z danymi tam zamieszczonymi portal darkwarez.pl wręcz szerzy piractwo internetowe. Niestety wiele polskich sądów, a przede wszystkim prokuratury nie podzielają tego stanowiska. Czyżby w polskim wymiarze sprawiedliwości brak było fachowych biegłych zajmujących się internetem? Zaskakujący jest fakt, że biegli ds. przestępczości w internecie nie posiadają wiedzy jaką posiadają obce państwa.  A może za całą materią nie nadąża polskie prawodawstwo? W tym drugim przypadku to już uwaga do polskiego parlamentu, gdzie jak widać, chętniej zajmują się posłowie czy senatorowie sprawami wysokiej polityki niźli „przyziemnym” prawem autorskim i jego ochroną. 
 
Amerykański raport odnoszący się między innymi do forum darkwarez.pl udostępniony został na stronie rządowej USA w 2015 r., tak więc wydawałoby się, że polscy biegli, z zakresu informatyki winni dojść do podobnych wniosków. W rzeczywistości okazuje się, że wnioski polskich biegłych są całkowicie odmienne od wniosków biegłych rządowych Stanów Zjednoczonych, tworzących raport w sprawie piractwa i inwestycji internetowych w Polsce. A przecież opinia amerykańskich specjalistów ma niewątpliwy wpływ na potencjalnych inwestorów zachodnich, chcących inwestować w Polsce. 
 
Mechanizm działania wymienionych wyżej portali jest dość prosty. Użytkownik wrzuca pliki, do których nie posiada praw autorskich na przykład produkcji filmowych, koncertów, ebooków, lekcji nauki języków obcych na hosting catshare.net, który płaci za ich pobieranie. Następnie umieszcza linki do tych plików na forum darkwarez.pl. Im więcej pobrań, tym więcej wpływów dla użytkownika i hostingu. Im więcej użytkowników szukających możliwości pobrania za ułamek wartości plików, tym więcej przychodów z reklam forum. Sama działalność w/w portali ma cel całkowicie komercyjny. 
 
Oskarżony przed sądem, przez jedną z olsztyńskich firm internetowych, Remigiusz N. (właściciel darkwarez.pl) nie zaprzeczał, że na jego portalu znajdowały się i znajdują nadal treści tekstowe, będące w istocie rzeczy linkami do konkretnych dzieł piracko umieszczonych na jego portalu. W toku prowadzonego postępowania przed sądem zostało wykazane, że oskarżony nie usuwał zgłoszonych treści, utrudniał kontakt, a nawet utrudniał samą czynność zgłoszenia faktu piractwa. Oskarżony dopuścił się nawet czynu pozorowania usunięcia postów wskazanych jako naruszenie i skopiował je pod inne adresy. 
 
Jednocześnie proces sądowy jednoznacznie wykazał, że działalność darkwarez.pl ma charakter komercyjny. Czyli jest to piractwo w celach zarobkowych. Bo im większa oglądalność tego rodzaju serwisu tym więcej jest tam, dających konkretne zyski, reklam. Pobierane są też drobne opłaty za dodatkowe funkcje i uprawnienia.  
 
Właściciel forum nie umieścił na swej stronie prostej informacji o kontakcie ze sobą, choćby w celu zgłoszenia naruszenia prawa. Kontakt poprzez system pocztowy forum wymagał przejścia procesu rejestracji. Po zgłoszeniu tą drogą jedyną reakcją właściciela było skasowanie wiadomości. Zamieszczenie informacji bezpośrednio w poście, w którym naruszane są prawa autorskie, skutkowało tym samym, czyli usunięciem treści o zgłoszeniu. Takie działania jednoznacznie świadczą, że właściciel forum ignoruje informacje o naruszeniu praw autorskich i tym samym uczestniczy w zorganizowanym procesie czerpania korzyści majątkowych przez nielegalne rozpowszechnianie plików. Nie ma żadnej możliwości zaniechania tego procederu bez interwencji organów ścigania.
 
Mimo tak jednoznacznych dowodów piractwa prokuratury odmawiały wszczęcia spraw. Nawet gdy sprawa skierowana została do sądu z oskarżenia prywatnego, to nagle okazuje się, że nie tylko sąd, ale i w istocie rzeczy sam prokurator nie widzi w działalności użytkowników darkwarez.pl piractwa. Jak się okazuje, negatywne dla producentów decyzje wymiaru sprawiedliwości oparte są na argumentacji: na darkwarez.pl występują nie linki lecz teksty, które nie są linkami bo po „najechaniu” na nie kursorem nie przechodzi się bezpośrednio do strony prezentującej konkretne dzieło. Wystarczy jednak króciutka operacja skopiowania tego „tekstu” i wprowadzenie go do wyszukiwarki, by natychmiast osiągnąć efekt linka. Czyżby działający w imieniu prokuratur biegli nie znali tej prostej zasady zmiany tekstu na link? Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą! Choć jak się okazuje nie tylko w USA sprawa została dostrzeżona. Na konferencji w szkole policyjnej w Pile dokładnie przedstawiono nielegalny mechanizm działania stron takich jak darkwarez.pl (z wymieniem samej strony). Rzeczone materiały są pod adresem: http://pila.szkolapolicji.gov.pl/ strona 23 do 31. Polecamy je tak czytelnikom jak i niektórym prokuratorom, a może nawet posłom?!

Źródło: własne

Komentarze (79)

Dodaj swój komentarz

 • shinvest 2020-01-08 12:24:19 41.144.*.*
  Partnerstwo i współpraca biznesowa. Przedstawiam wam ofertę inwestycyjną z udziałem prywatnego inwestora poszukującego partnerów do długoterminowej współpracy. Ta oferta jest dostępna zarówno dla młodych, jak i doświadczonych przedsiębiorców posiadających innowacyjne pomysły biznesowe na partnerstwo w nowych przedsięwzięciach lub ekspansję już istniejących. Zasoby finansowe potrzebne do sfinansowania każdego opłacalnego lub rentownego projektu są łatwo dostępne dla poważnych osób i firm. Skontaktuj się ze mną w dowolnym momencie, aby uzyskać więcej informacji na temat udziału w programie finansowania. Z szacunkiem. Numer WhatsApp: +12532425802 E-mail: [email protected]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • heherh 2018-11-11 10:27:31 83.8.*.*
  Znajdz mi kogoś kto woli kraść te programy czy filmy czy tam ściągali zamiast mieć tyle pieniędzy żeby było ich stać za nie zapłacić. Co za prymitywne podejście. I problem jest bo dzieciak co to prowadził zarobił jakieś groszówki na reklamach. USA kradnie ropę wartą biliardy mordując dzieci a ci się cieszą że waszyngton pomógł złapać tego strasznego oprycha. Śmiech na sali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • heherh 2018-11-11 10:21:12 83.8.*.*
  Tak dlugo jak programy niezbędne do nauki i funkcjonowania w dzisiejszym świecie i kultura bedzie trzymana za scianą masywnie zawyżonych pod rynek zachodni cen, dak dlugo miliony ludzi w biednych krajach bedą to 'kraść'. Korporacje w usa zatrudniają prawnikow ktorzy dostają wiecej pieniędzy za gnębienie biedoty tymi prawami niż te korporacje na tym tracą. Chory system, tak samo jak ich służba zdrowia i wszystko inne. A nasza waluta i zarobki nadal g...no w porownaniu z europą. Jeśli ktoś powinien rozumieć sytuację to właśnie polska i inne biedne kraje. "Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą!" Walka z symptomami dla zawyżenia własnego ego. Jak dojedą darkwarez albo piratebaya, piraci przeniosą sie na darkweba, vpny, a jak będzie trzeba to wrócą do sprzedawania płyt cd albo znajdą coś nowego. Są miliony ludzi nie tylko w polsce których zwyczajnie nie stać na kupowanie mnóstwa z tych rzeczy. Chcesz podnieść kwalifikacje żeby mieć szansę na lepszą pracę? Kupuj program za setki euro. Co ci z tego krzysztofie szczepaniku gazeciarzu od siedmiu boleści że im zabierzesz jak i tak ich nie stać żeby zapłacić ty tępy młotku? Cieszy się jakby nic nie wiedział o motywacjach, przestępczości i eksploatacji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Cielok 2018-10-18 19:48:42 78.11.*.*
  USA są najewiększym zagrożeniem dla Państwa Polskiego! Dlatego chcieli wprowadzić akta i inne jego typu podobne, aż wprowadzili w faszystowskiej ue proawo praw autorskich za kase z usa!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • OPERATOR MÓZGU 2018-09-09 21:35:22 94.254.*.*
  Walić przydupasów, którym przeszkadza DW.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 0
 • ddd 2018-09-02 20:29:28 5.184.*.*
  na darkarea wuja jest
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 125
 • Alternatywa 2018-08-26 17:25:53 89.244.*.*
  Alternatywa za DW - darkarea.pl -
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 126 21
 • Walk 2018-08-25 14:22:12 109.231.*.*
  Czyli błąd DW polegał na tym, że nie miała domeny .tk lub inna egzotyczna wyspa. Na przyszłość trzeba pamiętać: żadnych .pl czy innych koszernych kartofli.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • Pirates 2018-08-25 14:04:26 78.8.*.*
  Pieprzyć amerykanów. Tu jest Polska, niech się zajmują swoimi sprawami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 1
 • Ivan24 2018-08-25 08:14:58 81.190.*.*
  Chciałem sobie wejść na dark-a po jakiś 5-6 mc żeby zobaczyć czy jest jakaś "kopia zapasowa" Civ bo mnie naszła chęć aby troszkę pograć.A tu Dark podzielił losy Exsite.pl. No i status Legendarny poszedł z dymem. Na szczęście Exsite po jakimś czasie wystartował ponownie pod inną nazwą.Pozdrawiam
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Tr0llo 2018-08-24 23:13:10 89.64.*.*
  Przecież na DW nie było żadnych plików, a autor tego artykułu w swoim tekście udostępnia 2 linki, z których jeden po kliknięciu w niego powoduje automatyczne pobieranie pliku. Czy "redaktor" posiada prawa do tego pliku? Dlaczego nie ma informacji, że kliknięcie w link powoduje pobranie i zapisanie pliku na dysku mojego komputera? Toż to już ingerencja w mój prywatny, legalnie zakupiony sprzęt i w oprogramowanie, które również kupiłem całkowicie legalnie, za absolutnie w legalny sposób zdobyte pieniądze. Ale mało tego, link umieszczony w tym artykule, oprócz tych "rzeczonych materiałów" zawiera złośliwe oprogramowanie, które infekuje komputer. Na całe szczęście, zostało to wykryte i zablokowane przez program AV. I co teraz, Panie "redaktorze? Chyba będę musiał zgłosić to do odpowiednich służb, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa udostępniania treści, do których "redaktor" nie posiada praw autorskich oraz rozpowszechnia złośliwe oprogramowanie. DW, to przede wszystkim było forum, gdzie całkowicie bezpłatnie, można było uzyskać wiedzę i pomoc w dziedzinie internetu, sprzętu i oprogramowania, a także uzyskać pomoc w kwestiach ogólnych. "Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą!"- skoro tam tak wszystko dobrze widzą, to "redaktorze" Szczepanik, już w podskokach pod ambasadę USA, odczekać swoje, a może wizę wybłagasz i wtedy sam będziesz dobrze widział targając azbest z budynku w centrum jakiegoś getta ;-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 2
 • ktosiek 2018-08-24 10:21:46 89.228.*.*
  Wiadomo co dalej z tą sprawą? http://uniret.cba.pl
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Anonymous 2018-08-21 20:45:18 85.222.*.*
  http://antypirat.info/cztery-polskie-strony-pirackie-wsrod-najgrozniejszych-na-swiecie/ z tego artykułu wynika że podobno przez samego Obame darkwarez zostało zauważone :D " Remigiusz Nosalik, właściciel największego polskiego forum z pirackimi linkami DarkWarez.pl, zapracował na wyróżnienie w skali sukcesu gwiazd filmowych grających w filmach wrzucanych nielegalnie na jego stronę – został dostrzeżony przez prezydenta Obamę" A tu jeszcze ciekawsze znalezisko na temat problemów prawnych dw https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:iaYj4J-aWA8J:https: //darkwarez.pl/forum/post-42409757.html+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-ab według tego można wywnioskować że to koleś prowadzący biznes porno w Polsce go pozwał. "Jestem właścicielem kilku dużych polskich erotycznych serwisów (podrywacze, xes itd). "Znalazłem Twój adres na stronie [Reklama] Przeciwko właścicielowi portalu darkwarez.pl Remigiuszowi Nosalikowi na moje zgłoszenie toczy się postępowanie karne w Sądzie Okręgowym w Olsztynie"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Anonymous 2018-08-21 20:44:13 85.222.*.*
  http://antypirat.info/cztery-polskie-strony-pirackie-wsrod-najgrozniejszych-na-swiecie/ z tego artykułu wynika że podobno przez samego Obame darkwarez zostało zauważone :D " Remigiusz Nosalik, właściciel największego polskiego forum z pirackimi linkami DarkWarez.pl, zapracował na wyróżnienie w skali sukcesu gwiazd filmowych grających w filmach wrzucanych nielegalnie na jego stronę – został dostrzeżony przez prezydenta Obamę" A tu jeszcze ciekawsze znalezisko na temat problemów prawnych dw https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:iaYj4J-aWA8J:https: //darkwarez.pl/forum/post-42409757.html+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-ab według tego można wywnioskować że to koleś prowadzący biznes porno w Polsce go pozwał. "Jestem właścicielem kilku dużych polskich erotycznych serwisów (podrywacze, xes itd). "Znalazłem Twój adres na stronie [Reklama] Przeciwko właścicielowi portalu darkwarez.pl Remigiuszowi Nosalikowi na moje zgłoszenie toczy się postępowanie karne w Sądzie Okręgowym w Olsztynie"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • TakTak 2018-08-20 09:10:38 89.244.*.*
  darkarea.pl Też polecam to forum darkarea.pl, może jest mniej staroci niż na DW ale wszystkie nowe rzeczy są.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 12
 • Panj 2018-08-20 08:02:28 83.31.*.*
  Wypad już z tym darkarea teraz pajace robią sobie reklamę a tam chuyem wieje, jak może takie coś funkcjonować skoro to jest marny klon darkwarezu, przypuszczam że to działa tylko dlatego bo tam jest 5 użytkowników dziennie i nikomu się nie chce nawet dupy zawracać za bylegowno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 17
 • wypok qqspyy 2018-08-19 22:53:46 5.172.*.*
  Panie redaktorze, dlaczego pan redaktorzy, choć nie zna i nie stosuje poprawnej interpunkcji? Panie redaktorze, czemu nie przepuszcza pan tekstu przez korektę? Kilka błędów językowych (niewłaściwa odmiana choćby) też się znajdzie. Od kiedy redaktorzy nie muszą umieć pisać poprawnie? Od kiedy czytelnicy tego nie zauważają, bo sami nie znają tych zasad, więc kontekstu zdań typu "Użytkownik wrzuca pliki, do których nie posiada praw autorskich na przykład produkcji filmowych, koncertów, ebooków, lekcji nauki języków obcych na hosting catshare.net" sami muszą się domyślać? Błędem merytorycznym natomiast jest pisanie o "możliwości pobrania za ułamek wartości plików". Pobieranie odbywa się za darmo, nie za żaden ułamek wartości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • jatojestemja 2018-08-19 15:14:18 94.177.*.*
  powinni zmienić adres na adres innego kraju gdzie polityka jest bardziej azjatycka/afrykańska a nie pro USSR, i sądy by ich nie dotykały. A treści zamieszczone to tylko tekst, tak samo jak tekst ww. artykułu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Rozlanemleko 2018-08-19 15:11:38 94.134.*.*
  I po co płakać nad rozlanym mlekiem, jak darkarea.pl SUPER zastąpiło DW!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 11
 • podpis 2018-08-19 11:01:52 83.30.*.*
  "jedna z olsztyńskich firm" - ktoś wie konkretnie co to za firma? Trzeba by wjebac tym skurwysynom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 1

www.autoczescionline24.pl