W Olsztynie powstanie 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych

W Olsztynie powstanie 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych
W Olsztynie istnieje 11 punktów ładowania aut elektrycznych. W przyszłym roku ma powstać 100 nowych, co na samorządach wymogła Ustawa o elektromobilności
Fot. Galeria Warmińska

Urząd miasta musi w tym celu opracować ich plan rozmieszczenia do 15 marca. Obecnie punktów jest zaledwie 11, które są zlokalizowane na pięciu stacjach ładowania.

Olsztyn, podobnie jak inne miasta w Polsce przekraczające 100 tys. mieszkańców, musi zaplanować, gdzie powstaną punkty ładowania samochodów elektrycznych. Wymusza to na samorządach Ustawa o elektromobilności. I tak dla przykładu Warszawa musi wygospodarować miejsce dla 1000 punktów ładowania.

Stolica Warmii musi uwzględnić miejsce dla 100 takich punktów. Jak jednak tłumaczą urzędnicy, ładowarki mogą być ustawione obok siebie.

Na jednej stacji ładowania mogą być np. dwa punty ładownia. Będą to dwa stanowiska – poinformowała nas Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Jak ma przebiegać ta procedura? Na początku miasto musi opracować plan rozmieszczenia punktów. Ostateczny termin w tym przypadku to 15 marca.

Następnie musimy wyłożyć plan na 21 dni do konsultacji społecznych, po czym uzgodnić go z Energa-Operator SA (mamy na to maksymalnie 30 dni). Po zakończeniu uzgodnień plan zatwierdza Rada Miasta Olsztyna – dodała Marta Bartoszewicz.

Jeżeli chodzi o plan rozmieszczenia, to zostanie on opracowany przez wykonawcę zewnętrznego, który zostanie wybrany w postępowaniu.

Od wykonawcy wymagamy doświadczenia w zakresie rozwoju elektromobilności. Mamy już oczywiście przygotowaną wstępną lokalizację ok. 20 stacji ładowania, ale to będzie jeszcze do uzgodnień i weryfikacji – wyjaśnia rzeczniczka.

Stacje wybuduje Energa-Opertor SA.

Przypomnijmy, że w Olsztynie istnieje 5 stacji ładowania (łącznie jest 11 punktów): przy ul. Żeglarskiej (Przystań Hotel), w Aurze i Galerii Warmińskiej, przy sklepie Decathlon oraz w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Ta ostatnia stacja powstała w 2014 roku i jest najstarszą w mieście.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Lolek 2020-01-04 08:24:27 188.146.*.*
  Ja mam rower elektryczny to też będę mógł go tankować i parkować za darmo ?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Teraz Warmiak. 2019-12-31 18:44:01 83.6.*.*
  Następny niewypał tego (nie)Rządu.Wprowadzać ustawę, a kosztami obciążyć samorządy, tak samo z innymi ustawami, podnieść płacę, obciąć kasę dla samorządów.
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • Michał 2019-12-30 10:55:22 94.254.*.*
  A ile w Olsztynie jest aut elektrycznych?
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść