W centrum Olsztyna będzie więcej miejsc parkingowych?

W centrum Olsztyna będzie więcej miejsc parkingowych?
W centrum miasta brakuje miejsc parkingowych
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Radny Tomasz Głażewski w interpelacji zapytał prezydenta Piotra Grzymowicza, czy jest szansa, że w centrum miasta będzie więcej miejsc parkingowych. Zaproponował również rozwiązanie tego problemu.

Olsztyński radny Tomasz Głażewski w interpelacji do prezydenta Piotra Grzymowicza pyta, czy w centrum miasta będzie więcej miejsc parkingowych.

- W centrum Olsztyna stale brakuje miejsc parkingowych. A jednocześnie tereny będące faktycznie terenami parkowania od lat nie mają szansy, by pełnić funkcję miejskiego parkingu – zauważa rajca.

Dodaje, że trudna sytuacja samorządu sprawiła, że wiele projektów zostało odłożonych na wiele lat, np. uporządkowanie terenu przy Wysokiej Bramie.

- To spowoduje, że jeden z parkingów przy ulicy Nowowiejskiego, gdzie parkuje codziennie ok. 60 samochodów, będzie nadal parkingiem „ziemnym”. Podobny stan prezentuje również teren parkowania będący miejską własnością na zapleczu budynków przy ul. 22 Stycznia. Tam również znajduje miejsce do parkowania ok. 50 samochodów co dzień – wyjaśnia Głażewski.

Na koniec pisma radny pyta, czy wspomnianych parkingów nie można uporządkować tak jak tego w pobliżu DH Manhattan.

Jednak prezydent w odpowiedzi nie pozostawia złudzeń – w najbliższym czasie nie znajdzie środków na ten cel. Powodem jest wzrost cen materiałów i usług. Są one wyższe niż przewidywano, a w pierwszej kolejności trzeba ukończyć te inwestycje, które już się zaczęły.

- Odnosząc się do propozycji Pana Radnego, by tereny miejskie zarówno przy ul. Nowowiejskiego jak i ul. 22 Stycznia doprowadzić do podawanego za wzór parkingu przy DH Manhattan, informuję że samo wykonanie inwestycji, która była realizowana w 2017 roku kosztowało wówczas gminę 468 000 zł – tłumaczy Piotr Grzymowicz.

Włodarz miasta przypomina, że teren przy ul. Nowowiejskiego, gdzie zaplanowano budowę dużego podziemnego parkingu, został uwzględniony w opracowywanym projekcie dotyczącym uczytelnienia i ekspozycji fortyfikacji Starego Miasta. Odpowiednia dokumentacja została złożona do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

- Pomimo iż budżet miejski obecnie nie jest w stanie sfinansować tego ogromnego przedsięwzięcia w całości, to nie rezygnujmy z jego realizacji w przyszłości. Natomiast w chwili obecnej, zrealizowanie na tym terenie innej inwestycji byłoby nieuzasadnione ekonomicznie – podsumowuje prezydent.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • No 2020-02-26 08:30:29 31.0.*.*
  W tym mieście nie ma nigdy na nic pieniędzy.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • lechu 2020-02-25 11:49:32 157.25.*.*
  Chodzimy z dziurą na dupie, bo już za 10 lat będą nowe spodnie, brawo Towarzysz Grzymowicz, naród z Partią!!!
  Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-02-25 09:23:15 37.47.*.*
  Sprawy ważne dla mieszkanców są procedowane latami. Grzymowicz zastamawia się bardzo długo nad każdą decyzją, tak jak papież w Watykanie. Młyny ratuszowe mielą wolno. Oby sprawa budowy parkingów nie została uznana przez Grzymowicza za ,,formaliter haereticam", tj. oficjalnie heretycką, tak jak epokowe dzieło Kopernika. Było zakazane przez 300 lat. Grzymowicz robi wszystko aby pewne budowle tez długo czekaly na realizację. O Koperniku pamiętamy, gorzej będzie z Grzymowiczem.
  Odpowiedz Oceń: 8 3 Zgłoś treść
 • Er 2020-02-25 08:54:53 31.0.*.*
  Jest szansa ale po referendum jak ludzie odwołują Piotra g i wybiorą nowego prezydenta
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść
 • UBER 2020-02-24 21:16:46 88.156.*.*
  RADA NA DODATKOWA KASĘ - ZLIKWIDOWAĆ PONAD 100 BEZPŁATNYCH MIEJSC W CENTRUM DLA TAKSÓWKARZY. I TAK NIE SĄ PRZEZ NICH UŻYWANE. BĘDZIE Z TEGO JAKIŚ MILION ZŁOTYCH ROCZNIE. KTO DZIŚ ZAMAWIA TAKSÓWKĘ Z POSTOJU?
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • Nom 2020-02-24 20:35:33 37.7.*.*
  Trzeba być niezłym dzbanem żeby nie rozumieć , że zrobienie tych dwóch parkingów np za 800 tys zł w trzy lata zwraca się i ZACZYNA NA SIEBIE ZARABIAĆ !!! Wystarczy wprowadzić odpowiedni cennik, ale geniusz ekonomii tego nie pojmie....
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-02-24 19:06:18 176.221.*.*
  Referendum i zaczynają mieć szacunek dla kierowców. Dlaczego tak późno? Jak Wam teraz wierzyć? Do tej pory parkingi były likwidowane a ulice zwężane jakbyście nie wiedzieli, że w Olsztynie jest prawie tyle samo samochodów co uprawnionych do głosowania. Mam nadzieję, że na parkingach"ziemnych" opłaty nie będą pobierane bo to jest niezgodne z prawem. a niestety miało kiedyś miejsce. Co na to wszystko FRO?
  Odpowiedz Oceń: 11 9 Zgłoś treść