UWM zajął odległe miejsce w rankingu polskich uczelni, ale niektóre kierunki są wysoko

UWM zajął odległe miejsce w rankingu polskich uczelni, ale niektóre kierunki są wysoko
UWM znalazł się na 31. miejscu wśród uczelni wyższych w Polsce
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Nasz uniwersytet znalazł się dopiero na 31. miejscu wśród wszystkich uczelni wyższych w kraju. Wśród samym uniwersytetów uplasował się w pierwszej 10, bo na 9. pozycji. Ale są także powody do radości, bo kilka kierunków uplasowało się bardzo wysoko.

Co roku fundacja edukacyjna „Perspektywy” przedstawia raport o polskich szkołach wyższych. 12 czerwca br. opublikowała aktualny. Ranking uwzględnia 80 uczelni, które mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz posiadają przynajmniej 200 studentów studiów stacjonarnych. Nie obejmuje za to uczelni artystycznych.

Wśród szkół wyższych, nasz uniwersytet zajął odległe 31. miejsce. Przed rokiem był 27. W zestawieniu wyprzedził jednak m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie a także politechniki – krakowską i lubelską. Tuż przed UWM uplasowała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Śląski Uniwersytet Medyczny. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, drugie Uniwersytet Jagielloński, a na trzeciej Politechnika Warszawska.

W rankingu samych uniwersytetów, olsztyńska uczelnia zajęła ponownie 9. pozycję na 22 ośrodki naukowe – przed nią uplasował się Uniwersytet Gdański, a za UMCS i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Widać, że UWM zajmuje miejsca w pierwszej połowie uczelnianego rankingu. Dużo lepiej za to wypadają niektóre kierunki. W pierwszej 10 w swoich kategoriach znalazło się 10 kierunków olsztyńskiej uczelni – czyli tyle samo, ile przed rokiem.

Na 2. miejscu w Polsce uplasowały się zootechnika (poprzednio była pierwsza) oraz weterynaria (w 2018 roku również druga). Trzecią lokatę zdobyła geodezja i kartografia, która awansowała o siedem pozycji. Spadek o jedno miejsce (z 3. na 4.) zaliczyła architektura krajobrazu. Podobnie jak przed rokiem, szóstą lokatę utrzymały kierunki o żywności i żywieniu. Na 9. miejscu znalazły się ochrona środowiska (spadek z 7. miejsca) oraz kierunki rolnicze i leśne (spory spadek z drugiej lokaty). Pierwszą 10 zamykają biotechnologia, studia magisterskie (w zeszłym roku 14. pozycja), dziennikarstwo i komunikacja społeczne (12.) oraz pedagogika specjalna (7.).

Uczelnie były oceniane według poszczególnych kryteriów: prestiż, absolwenci na runku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie.

Źródło: własne / Ranking.perspektywy.pl

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • mm2 2019-06-14 07:41:10 79.184.*.*
  ja skończyłem UWM na kierunku budownictwo i nie narzekam. Roboty mam tyle że muszę czasem odrzucać propozycje bo nie wyrabiam
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Madness 2019-06-14 07:01:55 81.190.*.*
  Zaproście na następną Kortowiade zespół MADNESS.....oni są mega.. to byłby niesamowity koncert. One Step Beyond.... Oj działo by się. To byłby najlepszy koncert w historii Kortowiady. Tylko nie wiem czy jeszcze grają i czy stać nas na nich ale to jak szaleją ludzie na ich koncertach to jazda jak ich mało. No to One Step Beyond...bastards
  Odpowiedz Oceń: 0 3 Zgłoś treść
 • Pastuchy chcą być bogaczami. 2019-06-14 04:55:42 88.156.*.*
  Co się dziwić . Skorumpowani profesorowie bez wiedzy. Masz układy jesteś na stanowisku bez wykształcenia nie ma problemu . Będziesz miał magistra. U chłopstwa wszystko kupisz. Tak ja w Olsztyńskich sądach czy prokuraturach u chłopstwa wszystko kupisz.Tragedia i Patologia.
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść
 • Kingunia 2019-06-13 20:03:00 89.228.*.*
  ja jestem absolwentkom UWM i uważam że to prestiżowa szkoła pracy jest dużo po niej i nieprawda że nie ma po tym pracy w całym powiecie bezrobocie spadło do 5 i co wy na to? gdybym mogła tobym zrobiła jeszcze jeden kierunek ale nie mam czasu bo mam już prace
  Odpowiedz Oceń: 6 10 Zgłoś treść
 • po Politechnice Warszawskiej 2019-06-12 17:34:20 95.160.*.*
  UWM to jedna z najgorszych uczelni w Polsce, fabryka przyszłych bezrobotnych. Dogoterapia, wojskoznawstwo, bibliotekoznawstwo, badanie trendów, inżynieria kosmiczna,broker inowacji w przemyśle spożywczym...serio? UWM nie jest żadną uczelnią, to jakaś organizacja, która ma kilka celów. Jej głównym celem jest tworzenie miejsc pracy dla swoich znajomków i pseudo naukowców, co pokazały latające węgorze i widmo-konferencje. Myślę że Ministerstwo Edukacji powinno wziąć pod lupę tą organizację.
  Odpowiedz Oceń: 34 32 Zgłoś treść
 • wergtrerf 2019-06-12 16:45:56 37.248.*.*
  spadną jeszcze niżej, bo wprowadzili bilety na kortowiadę, a zawsze była za darmo....
  Odpowiedz Oceń: 6 20 Zgłoś treść