Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-04-29 09:17
Ostatnia aktualizacja 2023-05-25 10:08

Krzysztof Brągiel

Uroczysta gala konkursu „Oczko” za nami. ''To cenna i ważna idea'' [ZDJĘCIA]

Uroczysta gala konkursu „Oczko” za nami. ''To cenna i ważna idea'' [ZDJĘCIA]
W piątek (28 kwietnia) uroczyście podsumowano konkurs "Oczko". Na zdjęciu Marta Łożyńska, prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych
Fot. Krzysztof Brągiel / Olsztyn.com.pl

W piątek (28 kwietnia) w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Oczko”. Organizatorem wydarzenia był Okręg Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Niewidomych. Podczas gali nagrodzono autorów najlepszych prac plastycznych, których motywem przewodnim było „Moje spotkanie z osobą słabowidzącą/niewidomą”. Portal miejski Olsztyn.com.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

reklama

Uroczystość to ostatni akcent trwającej od kilku miesięcy akcji. Punktem wyjścia były zajęcia edukacyjne, prowadzone przez osoby słabowidzące i niewidome. Celem spotkań z uczniami olsztyńskich szkół było zwiększenie świadomości, jeśli chodzi o problemy osób słabowidzących i niewidomych. Ostatnie spotkania edukacyjne odbyły się 27 lutego br. Potem przyszedł czas na tworzenie prac plastycznych. 

W zajęciach edukacyjnych wzięło udział 10 szkół podstawowych znajdujących się na terenie Olsztyna. Z tych placówek zgłosiło się 60 klas, co daje ponad 1000 uczniów. Do konkursu zgłoszono ponad 300 prac, na podstawie których wyłoniono 30 laureatów.

- Chcieliśmy pokazać dzieciom jak funkcjonują osoby niewidome – powiedziała Marta Łożyńska, prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych. - Wiem, że dzieci bardzo fajnie bawiły się na naszych zajęciach, na których pokazano jak rozpoznawać rzeczy metodą bezwzrokową - po zapachu, smaku.

Łożyńska podziękowała sponsorom i patronom wydarzenia. Akcję wsparł m.in. wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, który pojawił się na piątkowej gali.

- Cieszę się, że włączyliście się w ten konkurs – zwrócił się do uczniów Artur Chojecki i dodał: - To bardzo cenna i ważna idea uwrażliwiania społeczeństwa na to, że wśród nas są osoby, które potrzebują wsparcia.

W urzędzie wojewódzkim pojawił się też poseł na Sejm RP, Paweł Papke, który pogratulował pomysłodawcom waloru edukacyjnego akcji.

- Wspaniała inicjatywa. Uczniowie zostali poinformowani w jaki sposób uczestniczyć w życiu osób niedowidzących i niewidomych. Duże gratulacje dla wszystkich naszych dzieciaków – powiedział poseł.

Wśród osób, które zdecydowały się zabrać głos był też Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Krzysztof Marek Nowacki, który przywołując Wincentego Kadłubka podkreślił, że miarą sprawiedliwości w społeczeństwie, jest stosunek do tych, którzy mają troszeczkę mniej.

Konkurs plastyczny stał na niezwykle wysokim poziomie. Dzieci w swoich pracach pokazywały osoby niewidome w codziennych sytuacjach: podczas spacerów, zakupów, przechodzenia przez jezdnię. Ostatecznie jury zdecydowało się uhonorować aż 30 uczniów szkół podstawowych z klas 1-3. Pojawiła się też nagroda specjalna od prezes Łożyńskiej, która uhonorowała Filipa za pracę opatrzoną hasłem „Dobre serce miej, pomagać chciej”.

PEŁNA LISTA LAUREATÓW

Klasa 1

Emilia F. Sp.33 klasa 1d
Milan G. Katolicka Szkoła Podstawowa klasa 1b
Anna J. Sp. 7 klasa 1a
Michał K. Katolicka Szkoła Podstawowa klasa 1b
Antonina K. Katolicka Szkoła Podstawowa klasa 1a
Igor K. Sp. 33 klasa 1b
Maja K. Sp. 1 klasa 1a
Marcin S. Katolicka Szkoła Podstawowa klasa 1b
Julia S. Katolicka Szkoła Podstawowa klasa 1b
Daria W. Katolicka Szkoła Podstawowa klasa 1b

Klasa 2

Jasmina D. Sp. 18 klasa 2c
Maksymilian G. Sp. 7 klasa 2b
Amelia K. Sp. 33 klasa 2f
Jakub K. Sp. 9 klasa 2c
Piotr K. Sp. 7 klasa 2a
Zuzanna O. Sp. 33 klasa 2d
Nadia P. Sp. 1 klasa 2a
Kacper S. Sp. 7 klasa 2b
Apolonia S. Sp. 7 klasa 2a
Zofia T. Sp. 7 klasa 2b

Klasa 3

Kalina F. Sp. 5 klasa 3a
Maria J. Sp. 9 klasa 3a
Jakub M. Sp. 33 klasa 3c
Hanna M. Sp. 18 klasa 3c
Laura N. Sp. 9 klasa 3a
Kornel S. Sp. 33 klasa 3b
Maja T. Sp. 9 klasa 3a
Amelia W. Sp. 9 klasa 3a
Wiktoria Z. Sp. 9 klasa 3a
Julia Ż. Sp. 33 klasa 3b

Nagrody ufundowali: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa, warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, dyrektor Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PFRON Mateusz Szkaradziński, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek, poseł Paweł Papke, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Rotary Club Olsztyn Varmia, Stowarzyszenie „Bajka”, Fundacja na rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej FRRED, oraz Auchan Olsztyn.

Wydarzenie z dumą wspierał także Portal Miejski www.Olsztyn.com.pl, który jako jedyny był Patronem Medialnym wydarzenia.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl