Ulica Pieniężnego na miesiąc przed otwarciem [ZDJĘCIA]

Dokładnie za miesiąc oddana zostanie do użytku ważna inwestycja w centrum Olsztyna. Mowa o przebudowywanej ulicy Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba. Jak zmieni się układ drogowy po zakończeniu prac?

- Wykonawca przebudowy ulicy Pieniężnego i mostu św. Jakuba planuje oddanie inwestycji do użytku mieszkańcom 13 grudnia – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. Już za miesiąc olsztynianie odzyskają więc ważną arterię w centrum miasta

Wykonawca, firma Skanska, pracuje na całej długości ulicy Pieniężnego od al. Piłsudskiego do ul. Szrajbera. Remont obejmuje też wloty w ulice Szrajbera, Św. Wojciecha i Staszica.

Istotną częścią prac jest budowa nowego mostu św. Jakuba, który przed inwestycją, ze względu na zły stan techniczny, stanowił zagrożenie dla zmotoryzowanych i pieszych. W ramach przebudowy ulicy, most wyniesiony będzie na wysokość około 80 centymetrów ponad poziom dawnego obiektu, co umożliwiło wykonanie traktu pieszo-rowerowego pod mostem, który połączył park Centralny z  Parkiem Podzamcze.

Dotychczas zrealizowana została znaczna część zaplanowanych prac, włącznie z przebudową podziemnych sieci. Obecnie realizowane jest zagospodarowanie terenu i dalsze prace przy konstrukcji mostu, budowie chodników a czeka nas jeszcze układaniu ostatniej warstwy asfaltu na całej długości przebudowywanej ulicy.

Wiosną, wykonawca wróci na teren budowy, by zrealizować część prac zleconych jako dodatkowe. Mowa tu o budowie dojazdu do kurii, czy przebudowie dalszej części wodociągu w ul. Szrajbera z nawierzchnią chodnika i drogi dla rowerów.

- Po przebudowie, ulica Pieniężnego będzie miała podobny przebieg i charakter jak przedtem - informuje kierownik Jednostki Realizującej Projekt V, Andrzej Karwowski. W każdym z kierunków będzie po jednym pasie ruchu i dodatkowo w stronę al. Piłsudskiego będzie poprowadzony buspas, na którym naprzeciwko wlotu w ul. Św. Wojciecha stworzony będzie przystanek komunikacji miejskiej wyposażony w wiatę, biletomat i tablicę informacji pasażerskiej.

Koszt całej inwestycji to 16 695 914,38 złotych brutto. Uzyskał on dofinansowanie unijne w ramach projektu ''Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności'' o wartości 85% tej kwoty.

Więcej informacji na www.ekomobilny.olsztyn.eu

 

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2014-2020”

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz