Tunel podziemny na Zatorzu jeszcze nie gotowy, ale już wzbudza kontrowersje

Tunel podziemny na Zatorzu jeszcze nie gotowy, ale już wzbudza kontrowersje
Tunel łączący centrum Olsztyna z Zatorzem nie ma podjazdu dla wózków
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Już wkrótce tunel łączący centrum Olsztyna z Zatorzem zostanie udostępniony dla pieszych. Choć prace jeszcze tam trwają, mieszkańców niepokoi jeden fakt – nie ma podjazdu dla wózków.

Już niedługo zakończą się prace w tunelu łączącym centrum z Zatorzem. Za inwestycję odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wykonawca przystąpił już do ostatniego etapu i już wkrótce zaczną się odbiory.

- W przejściu zamontowano już urządzenia do odprowadzania wody. Aktualnie są testowane pod kątem prawidłowego działania. Jeszcze w tym tygodniu zaplanowano rozpoczęcie odbiorów, które określą datę udostępnienia przejścia pieszym – wyjaśnia Martyn Janduła, rzecznik PKP PLK S.A.

Choć na tunel ten piesi czekają z niecierpliwością, to już teraz wzbudza on niemałe kontrowersje. Mieszkańcy zauważyli, że przy schodach brakuje podjazdu dla wózków i rowerów. Wcześniej takie udogodnienia tam były. Czy to oznacza, że osoby niepełnosprawne, rowerzyści czy rodzice z wózkami dla dzieci będą musieli chodzić dookoła?

- Zapewnione będą ułatwienia w postaci podjazdów dla osób z wózkami dziecięcymi i dla rowerzystów. Aktualnie analizowane są możliwości techniczne, by udogodnienia wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa – tłumaczy nam rzecznik PKP PLK S.A.

Wielu olsztynian pamięta, że tunel po każdej intensywnej ulewie był niedostępny dla pieszych. Wszystko przez to, że odwadnianie nie działało poprawnie, w związku z tym remont był niezbędny.

- W przejściu podziemnym łączącym ul. 1 Maja i al. Wojska Polskiego w Olsztynie wymieniono nawierzchnię, wyremontowano ściany i zamontowano nowe oświetlenie. Poprawiono także odwodnienie obiektu – dodaje Martyn Janduła.

Prace remontowe przejścia podziemnego wykonywane są w ramach modernizacji linii kolejowej 216 Działdowo-Olsztyn. Wartość całego remontu to niemal 260 mln zł. Część środków pochodzi z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • nikt ważny 2019-09-12 14:58:53 217.99.*.*
  Jak będą wyglądały poręcze? Czy może poręczy nie będzie, za to zima będą sanki?
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Zatorze 2019-09-12 10:51:12 178.235.*.*
  No właśnie a jak władze rozwiążą problem tego że w tunelu już regularnie odbywają się libacje alkoholowe, jest już obsikany i obrzygany, walają się tam butelki po wódce i puszki po piwie. Zresztą to samo tyczy się przystanku kolejowego "Olsztyn Śródmieście" na którym codziennie siedzą albo menele albo młodzież i piją a wieczorami się wydzierają... Jeszcze nie uruchomione a już poniszczone. Pytanie czy monitoring coś da, bo albo nagranie będzie słabej jakości i trudno będzie zidentyfikować wandali albo straż miejska bądź policja nie będą mieli czasu tam jeździć - tak jak teraz nie reagują na pijaków w tunelu i na przystanku... Strach tam bywać...
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Mama z wózkiem 2019-09-12 10:45:49 178.235.*.*
  Widzę, że ktoś chyba zwrócił uwagę na mój wpis przy poprzedniej publikacji na temat tego przejścia, bardzo mnie to cieszy że zwrócili Państwo na to medialną uwagę. Jestem Mamą z wózkiem i niestety już wcześniej pokonanie tych schodów z tymi tak zwanymi podjazdami było nie lada wyczynem gdyż są one po prostu BARDZO STROME i BARDZO ciężko jest wprowadzić pod nie wózek a dodatkowo rozstaw podjazdów był zły przez co koła wózka często spadały co było groźne gdyż traciłam równowagę i czasami mało brakowało do upadku razem z dzieckiem w wózku. Bardzo proszę o naprawdę przemyślane rozwiązanie aby było bezpiecznie i komfortowo.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Issru 2019-09-12 07:55:28 5.173.*.*
  ..ja nawet nie wiem ze tam jakiś tunel isnieje..a monitoring w nim jest czy to będzie szczalnio pojalnio imrezownia zatorza?? Pewnie będzie..
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • 100%olsztyniak 2019-09-12 00:10:15 86.180.*.*
  Paranoja!Ani windy ani podjazdu dla wózków. XXI wiek
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-09-11 22:14:06 83.6.*.*
  A Pan Morawiecki obiecywał likwidację barier, windy... gdzie to jest? Teraz zabrał się za nowe obietnice, a o poprzednich zapomniał.
  Odpowiedz Oceń: 9 6 Zgłoś treść
 • Ijo Ijo 2019-09-11 22:01:32 88.156.*.*
  Krótszych schodów sie nie dało? Mam krótkie schodki w piwnicy wypierdzielić się idzie w kapciach albo glanach..
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • 100%olsztyniak 2019-09-11 21:24:55 86.180.*.*
  Wykonany w najbardziej tani sposób w jaki było można. To samo czeka dworzec Olsztyn Główny .Odkąd przenieśli dyrekcję kolejowa do Gdańska tam plynie forsa i tam tworzone są miejsca pracy ale durny arbuz &C.O.i cała tłuszcza cieszy się ze miasto będzie miało nowy dworzec
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • ujm 2019-09-11 20:37:04 88.156.*.*
  A gdzie jest monitoring. Jeszcze nie skończony remont a zniszczenia już się pojawiły. Za kilka miesięcy nie będzie śladu po remoncie. Ponadto nie prawdą jest, że zamontowano nowe oświetlenie
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • lwx 2019-09-11 19:55:19 83.9.*.*
  Ja osobiście nie wierzę, że tunel będzie działał. Po prostu szkoda było pieniędzy na jego remont. Należałoby zrobić nowy projekt powiązany z planowanym przystankiem kolejowym i wtedy można byłoby powiedzieć, że powstało coś nowego i porządnego. Natomiast łatanie obiektu pamiętającego czasy dla większości prehistoryczne jest niczym nieuzasadnione. Funkcjonalność na poziomie XIX wieku. Koszty budowy duże. Perspektywy modernizacji w przyszłości żadne. Można byłoby poczekać jeszcze trochę i zrobić coś porządnego i godnego XXI wieku. Niestety my w Olsztynie nie mamy szczęścia do inwestycji z polotem. A szkoda.
  Odpowiedz Oceń: 9 4 Zgłoś treść