Ipsos: Trzaskowski wygrywa w miastach, Duda wśród mieszkańców wsi

Ipsos: Trzaskowski wygrywa w miastach, Duda wśród mieszkańców wsi
Andrzej Duda wygrał wśród mieszkańców wsi, a Rafał Trzaskowski w dużych miastach
Fot. Shutterstock

Według danych Ipsos Andrzej Duda zwyciężył wśród wyborców z wykształceniem podstawowym oraz wśród mieszkańców wsi. Z kolei Rafał Trzaskowski to wybór mieszkańców miast i osób z wykształceniem wyższym. Kobiety wybrałyby na prezydenta kandydata Koalicji obywatelskiej, a mężczyźni stawiają na obecnego prezydenta.

Kobiety idą za Trzaskowskim, mężczyźni za Dudą. Według wyników exit poll Ipsos 50,4 proc. pań zagłosowało na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Z kolei 51,3 proc. panów wybrało obecnego prezydenta.

Zdecydowana większość młodych osób oddała swój głos na Rafała Trzaskowskiego – 64,4 proc. To oznacza, że to właśnie ten kandydat przekonał do siebie większą liczbę wyborców, którzy w I turze głosowali m.in. na Szymona Hołownię czy Krzysztofa Bosaka. Natomiast Andrzej Duda był najczęstszym wyborem osób po 60. roku życia. W tej grupie wiekowej na obecnego prezydenta zagłosowało 61,7 proc. wyborców.

Podobnie jak w I turze, tak i wczoraj większość mieszkańców wsi wybrała Dudę. Na obecnego prezydenta Polski głos swój oddało 63,2 proc. wyborców ze wsi, a na Trzaskowskiego – 36,8 proc. Łącznie aż połowa wszystkich głosów na Andrzeja Dudę to głosy osób mieszkających na wsi. Dane exit poll pokazują, że kandydat KO zdecydowanie wygrywa w miastach. W miejscowościach do 50 tys. mieszkańców uzyskał wynik 53,8 proc. głosów. A w miastach do 500 tys. mieszkańców Trzaskowski uzyskał wynik 66,5 proc., czyli więcej niż Duda wśród mieszkańców wsi, mimo że w tak dużych miastach jest mniej wyborców niż na wsi.

Jak rozkładają się głosy wyborców patrząc na wykształcenie? Jeśli chodzi o osoby z wykształceniem średnim i pomaturalnym to głosy rozkładają się mniej więcej po połowie – 50,3 proc. z nich głosowało na Dudę, a 49,7 proc. na Trzaskowskiego. Ludzie z wykształceniem podstawowym (77,3 proc.) i zawodowym (74,7 proc.) zdecydowanie wybierają prezydenta Dudę, a z licencjatem i wyższym Rafała Trzaskowskiego (65,9 proc.).

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Brawo 2020-07-14 08:10:16 213.184.*.*
    No cóż wykształciuchy proletariat znów powraca do rządzenia w tym kraju
    Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść
  • Janusz Pisiewicz 2020-07-13 15:42:17 95.160.*.*
    Dziwne, bo na pasku w TVPiS podali, że pan prezydent wygrał w Cuglach.
    Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść